Dil Seçiniz

Dünyanin En Güzide Köprüleri

Görüntüsü, mimarisi, şaşalı duruşu ile etkileyen dünyadaki en güzide köprülerin detaylı bilgileri ucakbileti.com.tr şehir rehberi sayfasında!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Dünya'nın En Güzide Köprüleri 

  Köprüler bir şehrin veya ülkenin mimari ve tasarım ikonlarıdır. Duruşları, ışıkları ile insanları başka diyarlara götürebilirler. Aynı zamanda bir ülkenin tarihi, kültürü, teknolojisi ile ilgili de size tek başlarına fikir verebilirler. Bu mega yapılar devasa planlama ve mühendislik güçlükleri ile hayata geçirilmiş başlı başına teknolojik sanat eserleridir. 

  1 | Golden Gate, Sanfrancisco

  Golden Gate Köprüsü yanlızca sanfrancisco'nun değil aynı zamanda ABD'ninde köklü sembol ve ikonları arasında yer alır. Köprü dünyadaki en uzun köprüler sıralamasında 7. sırada yer alır. Tam 2 kilometre uzunluğunda olan köprü aynı zamanda yaklaşık dokuzyüz ton ağırlığa sahiptir. Yerden 230 metre yüksekliği olan köprü üzerinden 6 şeritli yol akar..

  2 | Bango Köprüsü, Seul

  Dünyadaki tek yapay fıskiye'ye sahip köprüdür. Köprüye konumlandırılmış olan yaklaşık 10 bin adet fıskiye ile yaklaşık 200 ton su fışkırtarak kullanılan renkli ampüller vesilesi ile muhteşem bir görüntü oluşturur. Her yıl binlerce Turist sadece bu köprüyü fotoğraflamak için ziyarette bulunur.

  3 | Hangzhou Köprüsü, Çin

  Köprünün asıl yapılış amacı 4 saatlik yolu 1 saat'e indirmek. 35 km'lik uzunluğa sahip. Dünyanın en uzun köprüsü ünvanını elinde tutuyor. 

  4 | Örensund Köprüsü, Malmö

  Dünyadaki en uzun iki ülkeyi birbirine bağlayan köprüdür. İsveç Malmo kenti ile Danimarka Kopenag şehirlerini birbirine kavuşturmak amacıyla inşa edilmiştir. Üst kat karayolu alt kat demiryolu olmak üzere iki kattan meydana gelir. 

  5 | Sunshine Skyway Köprüsü, Florida

  Yedi km'lik uzunluğu olan köprü Florida Tampa bölgesinde yer alır. Hergün 50.000 kişi bu köprüyü kullanmaktadır. Köprünün yerden yüksekliği 150 metre, genişliği ise 30 metredir.

  6 | Tower Köprüsü, Londra 

  Londra şehrinde Thames nehri ile bütünleşmiş ikonik ve tarihi köprüsüdür. İsmine küle denilmesinin sebebi Londra külesine yakınlığından kaynaklanmıştır. 1800'lu yılların sonunda doğru inşası bitip hizmete açılmıştır. Köprünün uzunluğu 250 metredir. En ünlü baskül tarzı köprüdür. Her gün üzerinden yaklaşık 40.000 araç trafiği akmaktadır. Köprü tarz olarak gotik tarzını benimsemiştir. Bu tarz şehrin görüntüsü ve sitili ile bütünleşmesini sağlamıştır. Köprü hem deniz hemde kara trafiği için kullanılmaktadır. Eskiden köprü deniz trafiği amaçlı olarak çok fazla açılmıyordu ancak yeni dönemde turistik amaçlı olarak açılıp kapatılmaktadır. Açılıp kapanma işlemini yapmak için iki küle içerisine yerleştirilen mekanizmalar kullanılmaktadır.

  7 | Brooklyn Köprüsü, New York

  Gotik tarzda inşa edilen köprü Manhattan ile Brooklyn'i birleştirici özelliktedir. 1800'lü yılların son döneminde hizmete sunulan köprü, o dönemde çelik asma köprü olarak inşa edilen ilk en geniş köprü olma ünvanını taşıyordu. Köprüyü inşa eden ve tasarlayan mühendis John Roebling aynı zamanda tel kabloyu ilk kez icad eden kişidir. John Roebling'in tel kablo ile tasarladığı Brooklyn Köprüsü onun en büyük hayaliydi ancak köprüyü bitiremeden hayatını kaybetti. Görevi devrelan oğlu ise köprünün küle ayaklarının al alt kısmında iken vurgun yiyerek yatağa bağımlı hale geldi. Ve görev Roebling ailesinin gelinine düştü. Eşi ile köprü görevlileri arasındaki iletişimi o dönemden sonra kendisi yürüttü. Köprü ilk açılışı yapıldığında tüm New York'da resmi tatil yürürlüğe girdi. Tüm halk açılış günü yürüyerek köprüden karşıya geçti ve dilek dilemek için denize bozuk para attı. Köprüye tasarım güzelliği neticesinde o dönem dünyanın 8. harikası ünvanı verildi. 

  8 | Helix Köprüsü, Singapur

  Singapur'un tasarım harikası köprüsü 2010 yılında hizmete sunuldu. Tasarım olarak köprü DNA sarmalını kendine model almış. Köprü üzerine entegre edilmiş tam 10.000 led ışık sayesinde özellikle geceleri göz kamaştırıyor. Köprü sadece yayalara açık. 

  9 | Karl Köprüsü, Prag

  Köprünün en büyük özelliği eski Prag ve Yeni Parag arasındaki bağlantı yolu olmasında yatar. Kral 4. Karl'in talebi doğrultusunda 1400'lu yıllarda hizmete açılmıştır. Köprü turistik amaçlı oldukça ziyaret alan bir merkez konumundadır. Köprü üzerinde birbirinden farklı güzellikte dönemin tarihine ait heykeller bulunmaktadır.

  10 | Runyang Köprüsü, Çin

  Köprünün en göze çarpan özelliği Pekin ve Çin'i birbirine bağlamasında yatar. Yaklaşık 36 km uzunluğu ile dikkt çeker.. Uçak bileti'nizi alıp özgürçe sanat eseri köprüleri gezebilirsiniz. 

   

  Dünyanin En Güzide Köprüleri hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de

   

  Yorum Gönder