Dil Seçiniz

İstanbul – Eskişehir Uçak Bileti

Öğrenci şehri olarak akıllarda yer edinen, fakat ülkemizin en güzel kentlerinden biri olan Eskişehir, adeta tutkunları olan özel bir kent. Eskişehir’in güzelliklerini henüz görmemiş olanların keşfetmesi için büyük kolaylık sağlayan Eskişehir Anadolu Havalimanı, kente giden öğrenciler için de cazip bir ulaşım seçeneğidir. Kısa süre önce hizmet vermeye başlayan havalimanı ile yurt içi olduğu gibi bazı yurt dışı noktalara da ulaşım mümkün. Bunun için İstanbul üzerinden kente gidecek olanların İstanbul – Eskişehir uçak bileti satın alması yeterli. Ayrıca zaman zaman düzenlenen kampanyaları takip ettiğiniz takdirde oldukça ucuz Eskişehir uçak bileti de satın alabilirsiniz.

Eskişehir Anadolu Havalimanı

Eskişehir’in bugün mevcut olan havacılık imkânı, Eskişehir Anadolu Havalimanı olup, Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan bir tesistir. Anadolu Üniversitesi’nin İki Eylül Kampüsü’nde yer alan Anadolu Havalimanı, kentin hava ulaşımı ihtiyacını karşılayabiliyor. 21 Haziran 2007 tarihi itibariyle hizmet vermeye başlayan havalimanı, İstanbul Atatürk Havalimanı ’ndan hareketle gelen Türk Hava Yolları seferleri ile kenti İstanbul’a bağlamaktadır. Bugün hava yolu imkânları ile Eskişehir’den Trabzon, Gaziantep, Diyarbakır, İstanbul, Adana ve Dalaman gibi merkezlere ulaşım mümkün olup aynı zamanda Türk Hava Yolları ile birlikte Pegasus Hava Yolları ve Corendon Airlines ile Brüksel, Lyon ve Nürnberg gibi yurt dışındaki kentlere de ulaşım mümkündür.

Eskişehir Anadolu Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Kent merkezine uzaklığı sadece 9 km olan havalimanına en pratik ulaşım imkânı taksilerdir. Havalimanı çıkışında kolaylıkla bulabileceğiniz taksiler, sizi hızlıca kentin istediğiniz noktasına ulaştıracaktır. Zaten kısa mesafenin söz konusu olması taksi ile ulaşımı da cazip hale getiriyor. Ayrıca eşyanızın çok olduğu durumlarda da büyük bir kolaylık olacaktır. Kalabalık seyahat edenler için diğer ulaşım imkânları daha pahalı ve zahmetli olabileceğinden, yine taksi cazip ulaşım seçeneklerinden biri olarak görülüyor.

Belediye Otobüsü

Kent içi ulaşımın can damarı olan Belediye otobüsleri, Eskişehir Anadolu Havalimanı ile kentin farklı noktalarını buluşturması ile de kent ulaşımına katkıda bulunuyor. Oldukça ucuz bir ulaşım seçeneği olan bu otobüsler, sizi kentin farklı noktalarından havalimanına ulaştırabilir. Kent içi ulaşım rehberini inceleyerek, havalimanı ulaşımını sağlayan otobüslerin güzergâhlarını öğrenebilir ve Eskişehir’e ulaştığınızda zaman kaybetmeden varış noktanıza ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsleri havalimanı ile kentin farklı noktalarını birleştiren en önemli unsurdur. Eskişehir belediyesinin ulaşım imkânlarında sunduğu çeşitlilik ve kalite düşünüldüğünde, zaten aksi bir hizmet anlayışı düşünülemezdir. Genel anlamda sağlanan kolaylıklar, havalimanına ulaşımda da sağlanmaktadır.

Eskişehir Hakkında Genel Bilgiler

Anadolu’nun yükselen kentlerinden olan Eskişehir, özellikle yerli turistlerin son yıllarda en çok ilgi gösterdiği gezi rotalarından biri haline geldi. Yıllardır şehrin gösterdiği gelişim çabaları artık tam anlamı ile meyvesini veriyor ve kent adeta, çok sayıda turisti bu güzel topraklara çekiyor. Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmamış bir Anadolu kenti düşünmek mümkün değil. Eskişehir de yine çok sayıda medeniyetin izini taşıyan, kültürel çeşitliliğe sahip bir kenttir. Bugün kentin sahip olduğu karakteristik özellikleri, geçmişten gelen böyle bir birikim meydana getirmiştir. Eskişehir hızlı gelişimine ek olarak, şehircilik anlamında da kendini gösteren, adından sık sık söz ettiren bir kenttir. Eğitim anlamında gösterilen çaba ve sunulan hizmetler de cabası.

Kentin güzelliklerinden bahsetmek gerekirse, öncelikle bahsettiğimiz tarihi ve kültürel değerlerinin yansıması olan eserleri belirtmemiz gerekir. Eskişehir, sahip olduğu tarihi ve kültürel yapıları ile geçmişi bugün de sokaklarında yaşatıyor. Mimarisi ile büyüleyen çok sayıdaki yapıya ek olarak, Eskişehir harika bir doğa örtüsüne sahiptir. Eskişehir, adeta Marmara, Ege ve İç Anadolu bölgeleri arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Ağırlıklı olarak karasal iklim hissedilse de bu üç bölgenin etkileri de belirgin bir şekilde hissedilmektedir. Kentte kışlar soğuk ve yağışlı geçerken, yazlar ise sıcak ve de kurak olmaktadır. Kışlarının soğukluğu düşünülecek olursa, Eskişehir’e gitmek için en uygun zaman bahar ya da yaz ayları olacaktır. Hatta yaz aylarında güneye inerken, rotanıza dâhil edebilirsiniz ve Eskişehir’in güzellikleri için en azından birkaç gün ayırabilirsiniz. En az yağışın görüldüğü Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları ise tam tatil dönemleri olmakla birlikte, Eskişehir’i gezmek için de ideal zamanlardır.

Eskişehir’in Gezilecek Yerleri

Odunpazarı Evleri

Adeta Beypazarı ve Safranbolu’daki evler gibi hayranlık uyandıran özelliklere sahip olan Odunpazarı evleri, kentin en ilgi çekici yerlerinden biridir. Burada dolaşmak, tarihi bir günde bölgenin sosyal hayatına karışmak gibidir. Eski bir Osmanlı yerleşim yeri olan bu bölge dar ve kıvrımlı sokaklara sahip olmakla birlikte burada yaşayan halk da geçmişten gelen adetlerine sadık yaşamaktadır. Üstelik bu çevrede görmek isteyeceğiniz, ilgi çekici daha pek çok nokta olacaktır.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi, 1985 yılında açılmış olup, bu tarihten günümüze halen hizmet sunmaktadır. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kontrolünde bulunan Havacılık Müzesi, bir açık hava müzesi niteliğine sahiptir ve burada sergilenen uçaklar, son derece ilgi çekicidir. Müzenin kapalı bölümünde ise çeşitli pilot giysilerini, uçak motorlarını ve de maket uçakları görebilirsiniz.

Areyastis Anıtı

Ulaşımı oldukça kolay olan Areyastis Anıtı, kentin sayısız güzelliğinden biri olarak değerlendiriliyor. Bugün Eskişehir’e yapacağınız bir gezide, mutlaka önceden liste hazırlamış olmak gerekir. Çünkü kentin görülmeye değer hem tarihi hem de doğal güzellikleri çok sayıdadır. Her birini görmek için en az bir haftanızı ayırmanız gerektiğinden planlı bir gezi ile maksimum fayda görebilirsiniz. Gezi listenizde mutlaka olması gerektiğini düşündüğümüz Areyastis Anıtı, üzerinde halen okunabilen 3 tane Frigçe yazıt taşır. Ancak halen çözülmesi mümkün olmamıştır. Bu durum anıta olan ilgiyi daha da artırmaktadır.

Bilim Sanat ve Kültür Parkı

2008’den beri açık olan Bilim Sanat ve Kültür Parkı, kentin eğlence merkezi özelliğini taşıyor. Hem kent sakinlerinin hem de Eskişehir’e gelen turistlerin uğrak noktası olan bu park, 400 bin metrekarelik geniş bir alana yayılıyor. Kapsamında bulunan Nuh’un Gemisi, buharlı mini tren, hayvanat bahçesi, bilim ve deney müzesi, amfi tiyatro ve de konser alanları, burada uzunca zaman geçirmeyi gerekli kılıyor. Büyük küçük herkes için çeşitli aktivitelerin sunulduğu parkı görmek, Eskişehir’e gelen her turist için bir gerekliliktir.

Eskişehir Ulu Camii

Selçukluların Eskişehir’e kazandırdığı en kıymetli eser olan Eskişehir Ulu Camii, 1274 yılında inşa edilmiş özel bir yapıdır. Cami hakkında bilinenlerden biri de Mevlana Celaleddin Rumi ’nin yakın arkadaşı olan Eminiddin Mikail tarafından inşa ettirilmiş olmasıdır. Mimarisi ile dikkat çeken yapı, işlemelerinden kilimine kadar her detayında muhteşem bir sanat örneği teşkil etmektedir.

Seyit Battal Gazi Külliyesi

Osmanlı döneminde külliye özelliği kazanan yapı, çok daha eski dönemlerde, bir halk kahramanı olarak anılan Seyit Battal Gazi adına inşa ettirilmiştir. 1954 yılına kadar harap bir şekilde kalmış olan Seyit Battal Gazi Külliyesi, bu tarih itibariyle yapılan restorasyon ile turistlerin vazgeçilmez ziyaret noktası haline gelmiştir. Mesih Kalesi bölgesinde yer alır ve ziyaret etmenizi kesinlikle önermekteyiz.