Dil Seçiniz

İstanbul – Antalya Uçak Bileti

Antalya özellikle İstanbul’dan yoğun bir hava trafiği ile yolcu karşılıyor. Kentin muhteşem nitelikleri, seyahat severleri kente çekiyor. Bununla birlikte, iş ilişkileri sebebi ile de kente ulaşımda yoğunluk gözleniyor. İstanbul Antalya uçak bileti alarak, siz de ülkemizin en güzel kentlerinden birini, sadece 1 – 2 saatlik bir yolculuk sonrasında keşfedebilirsiniz. İstanbul havalimanlarından, Antalya Havalimanı ‘na Türk Hava Yolları gibi çeşitli hava yolu şirketleri aracılığı ile konforlu bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında seyahat edecek olanlar uçak biletlerini erkenden satın almayı unutmamalıdır. Akdeniz’in turizm merkezlerinden biri olması sebebi ile kent bahar ayları ile birlikte büyük bir yoğunluğun içerisine girmektedir.

Antalya Havalimanı

Şehir merkezine sadece 10 km uzaklıkta yer alan Antalya Havalimanı, özellikle yaz aylarında kente yaşanan akını kaldırabilecek ölçüde büyük ve modern bir yapıya sahiptir. Muhteşem güney sahillerimize akın eden çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayabilecek nitelikte olan Antalya Havalimanı, Avrupa’nın en yoğun 14. Havalimanı olma özelliğine sahiptir. Havalimanının tarihine bakacak olursak, 1996 yılında Bayındır Holding girişimi ile inşa edildiğini görmekteyiz. Açılışı ancak 1998 yılında yapılan Antalya Havalimanı, o zamanlar sahip olduğu 1 terminale ek olarak 1 tane daha kazanmıştır ve bugün 2 terminali ile hizmet vermektedir. Ayrıca 2011 yılında 10-25 milyon yolcu kapasiteli havalimanları arasında yapılan bir değerlendirmede, Avrupa’nın en iyisi seçilmiştir.

Antalya Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Antalya Belediye Otobüsleri

Antalya Havalimanı’ndan her yarım saatte bir kalkışı olan 600 ve 600A numaralı belediye otobüsleri, sizin kentin istediğiniz her noktasına ulaştırabilir ya da gerekli aktarma noktalarına kolayca varmanızı sağlar. 600 numaralı otobüs ile şehir merkezine ulaşabileceğiniz gibi, şehir merkezini geçtikten sonra Antalya Otogarı’na ulaşabilirsiniz. Eğer Alanya, Demre, Kemer, Kaşve Kalkan gibi yerlere devam edecekseniz, buradan otobüslere binebilirsiniz. Aynı şekilde başka şehirlere kara yolu ile devam etme düşüncesine sahipseniz, buradan şehirlerarası otobüslere binebilirsiniz.

Taksi

Antalya Havalimanı’ndan istediğiniz her noktaya ulaşım sağlayabilecek olan taksiler 7/24 hizmet vermektedir. Bu sebeple gecikme yaşamadan ulaşım sağlamak için taksileri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinin sadece 10 km uzaklıkta olduğu düşünülecek olursa, taksi son derece tercih edilebilir bir ulaşım aracıdır.

Havaş otobüsleri

Antalya’da da hizmet veren Antalya Havaş otobüsleri, şehir merkezindeki 5M Migros AVM otoparkından hareket ederek, Havalimanı’na ulaşım sağlamaktadır. Ulaşım süresi trafik yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte ortalama 45 dakika sürerken, bilet fiyatları ise 10 TL olarak belirlenmiştir. Genellikle saat başı hareket eden Havaş otobüslerinin hareket saatleri ve güzergâhları ile ilgili olarak internet üzerinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Havalimanından hareket eden Havaş otobüsleri ise İç Hatlar yolcuları için düzenlenmiş olmakla birlikte, dış hatlardan gelen yolcular da İç Hatlara gelerek servis hizmetinden faydalanabilmektedir.

Antalya Hakkında Genel Bilgiler

Muhteşem doğası akılda kalan Antalya, yaz kış farklı bir güzelliğe bürünmektedir. Kent merkezindeki korunmuş tarihi yapı, ilçelerde farklı farklı doğal güzellikler ile pekişmektedir. Sahillerin güzelliği, şelale ve ormanların ferahlığı ile sürmekte ve şehir merkezinde de tarihe yolculuk başlamaktadır. Bugün bu güzellikleri bir arada sunan Antalya, M.Ö. 700’lü yıllara uzanan bir tarihe sahiptir. Lidyalılar ile başlayan bu süreç, farklı kültür ve milletler ile sürmüş, son olarak Osmanlı İmparatorluğunun izleri ile günümüze ulaşılmıştır. Bununla birlikte günümüze ulaşan antik kentler, Antalya’nın tarihinin önemli unsurlarıdır.

Antalya’nın ikliminden bahsedecek olursak, tahmin edildiği üzere yoğun bir şekilde Akdeniz iklimi hissedilmektedir. Kentte yazlar sıcak ve kurak geçerken, kış ayları ise ılık ve bol yağışlıdır. Yaz aylarının ortalama sıcaklığı 30 – 34 derece seviyesinde seyrederken, kış aylarında bu değerler 9 – 14 derece seviyesine düşmektedir. Bitki örtüsü ise Akdeniz ikliminin bir getirisi olarak ağırlıklı bir şekilde makidir. Kısa ve her mevsim yeşil kalmayı başaran bu bodur ağaç türü, kentin her mevsim taze ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Bu iklim ve bitki örtüsü özelliklerine bağlı olarak yılın 9 ayı Antalya’da denize girmeniz mümkündür ve bu süreç içerisinde Antalya tatili planlayabilirsiniz. AnadoluJet ya da SunExpress gibi havayolu şirketlerinin kampanyalarını da takip ederek, hesaplı bir tatil yapabilirsiniz.

Antalya’nın Gezilecek Yerleri

Likya Yolu

Likya Yolu, tam bir Trekking merkezidir. Fethiye ve Antalya arasında uzanan bu yol, muhteşem manzaraları size sunarken, harika bir doğa yürüyüşü fırsatı sağlamaktadır. Yol boyunca karşılaşacağınız muhteşem deniz ve kent manzaralarına ek olarak, Türkiye’nin en iyi manzarası ödülüne layık görülmüş olan Gelidonya Feneri gibi çeşitli güzelliklere de şahit olacaksınız. Bu sebeple özellikle Trekking sevenlerin mutlaka yaşaması gereken bir deneyimden söz ediyoruz. Bu eşsiz atmosferi teneffüs etmek için Antalya uçak bileti satın alarak, sadece 1 – 2 saat içerisinde buraya ulaşabilirsiniz.

Karain Mağarası

Dünya Mirasları Listesi’ne layık görülmüş olan ve bu sebeple önerilen Karain mağarası, adeta bir mağaralar cenneti olan Antalya’nın en çok ziyaret edilen mağarasıdır. Mağarada halen kazı çalışmaları sürerken, bugün ziyaret etmesi son derece keyiflidir. Büyülü bir atmosfere adım atmak için Antalya ziyaretlerinizde Karain Mağarası’na mutlaka uğramalısınız. Bugün Türkiye’nin en büyük değerlerinden biri olarak kabul edilen mağara, ziyaret edilmesi gereken önemli noktalardan biridir.

Antalya Müzesi

Müze ziyaretlerinden hoşlanan gezginler, her gittikleri kentteki müzeleri detaylı bir şekilde incelerler. Antalya bu anlamda büyük bir merkezdir. Çünkü Antalya Müzesi, ülkemizin en kapsamlı müzeleri arasında yer almakla birlikte en büyük müzelerden de bir tanesidir. 1. Dünya Savaşı sırasında yağmalanmaktan son anda kurtarılan eserler ile küçük bir alanda kurulan müze, bugün son derece dikkat çekici bir seviyeye gelmiştir. Üstelik tarihi olarak sahip olduğu bu önem, Antalya Müzesi‘ni daha ilgi çekici hale getirmektedir.

Düden Şelalesi

Antalya’nın en önemli gezi merkezlerinden ve de en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Düden Şelalesi, bambaşka bir dünyanın kapılarını aralamaktadır. Düden Şelalesi’nin güzelliği karşısında donup kalmasın ve sesinin güzelliği karşısında da dalıp gitmeniz muhtemeldir. Bu büyüleyici manzaraya tanıklık ederken, huzur dolu saatler geçirmek için Antalya gezinizin 1 gününü Düden Şelalesi’ne ayırmalısınız. Özellikle bahar ayları, şelale ziyaretleri için çok uygun olduğundan bu dönemlerde Düden şelalesinin en coşkulu manzaralarına tanık olabilirsiniz.

Termessos Antik Kenti

Ege ve Akdeniz bölgesinde neredeyse her yaşam alanında bir tanesine rastladığımız antik kentler, İzmir’de olduğu gibi Antalya’da da yoğunluk gösteriyor. Kalıntılarının çokluğu ve de özelliği ile dikkat çeken Termessos Antik Kenti ise en çok ziyaret edilenlerden biridir. Son derece canlı ve gerçek bir görünüme sahip olan antik kent, sizi yaşadığı döneme sürükleyecek ve harika bir tarih yolculuğu yaptıracak. Antalya’nın gezilmesi gereken yerleri arasında çok sayıda nitelikli antik kent bulunurken, muhteşem plajları ve şelaleler ile tamamlanan kusursuz doğa manzaraları da bulunuyor. Bunların tamamını görmek ve kusursuz bir tatil geçirmek için Antalya uçak bileti satın alarak, İstanbul üzerinden büyük bir hız ve kolaylıkla kente ulaşabilirsiniz.