Dil Seçiniz

Demre'nin Gezilecek Yerleri

Antalya uçak bileti en uygun fiyatlar ile ucakbileti.com.tr 'den alınabilir. Tarih ve doğanın iç içe olduğu keyifli bir tatil için bu yaz Demre'ye gidin!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Demre’nin Gezilecek Yerleri

  Antalya’nın en güzel noktalarına en sahipliği yapan Demre, görülesi bir güzelliğe sahiptir. Aslında kent genelinde hâkim olan bir özellik olarak, tarih ve doğanın uyumu, burada da göze çarpmaktadır. Demre’ye gitmeden önce, gezilecek yerlerini inceleyip, gezi planınıza dâhil etmelisiniz. Hem gözde ziyaret noktalarını harcamamış olursunuz, hem de planlı olarak gezer, zaman kaybetmezsiniz. Antalya’nın kolay ulaşım imkânları, tatilinizi daha da keyifli hale getirecektir. Çünkü Antalya uçak bileti aldıktan sonra 1 saat sonra kente ulaşabildiğiniz gibi, kent içi de çok rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Antalya uçak bileti, ucuz uçak bileti bulma yöntemleri ile çok cazip ücretlere satın alınabilir.

  1. Simena Kalesi

  Hem Demre, hem de Kaş ilçelerinden kısa sürede ulaşılabilen Simena Kalesi, Simena Antik Kenti’nin en değerli parçasıdır. Kalenin yapımı hakkında bilgi veren yazıtlara göre, hem kalenin hem antik kentin yapım tarihi M.Ö. 4. yüzyıla dayanmaktadır. Likya şehirleri arasında en küçük tiyatroya sahip Antik kent olsa da Simena Kalesi, doğal kaya içerisine oyulmuş olması sebebiyle çok ilgi çekicidir. Kayanın insan eli ile şekillendirilişi ve tarihi kalıntılar ile dönem hakkında yorumlar yapabilmeniz, keyifli bir kültürel gezi imkanı sunacaktır size.

  2. Soura Antik Kenti

  Soura Antik Kenti, Likya kentlerinden biridir. İlçe merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alan antik kent, güneş tanrısı Apollon ’un kehanet merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Şehrin sahip olduğu Akropol oldukça küçük ve çevresi yüksek surlar ile örülüdür. Bazı bölümlerinde yıkılmalar olsa da, görülmeye değer niteliktedir. Her adımınızda fotoğraf çekmek isteyeceğiniz keyifli bir gezi yapabilirsiniz burada. Bölgenin önemli antik kentlerinden biri olarak anılmaktadır.

  3. Noel Baba Kilisesi

  İlçenin ünlü tarihi yapısı olan Noel Baba Kilisesi, yıl içerisinde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Noel Baba Kilisesi, Noel Baba olduğuna inanılan Aziz Nicholaos adına, ölümünün ardından inşa edilmiştir. Aziz Nicholaos ’ın yaşadığı süre boyunca çeşitli mucizelere sebep olduğuna inanılmıştır. Bu sebeple de Noel Baba olduğu düşünülmüş ve adına bu kilise inşa edilmiştir. Mistik bir havası olan Noel Baba Kilisesi’nde bol bol fotoğraf da çekebilirsiniz. Yakınlardaki tarihi alanları da kapsayan bir kültür gezisi planlayarak, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

  4. Myra Antik Kenti

  Myra Antik Kenti, Noel Baba Kilisesi’nin çok yakınında yer alır. Noel Baba olduğuna inanılan Aziz Nicholaos ‘un burada yaşadığı ve burada piskoposluk yaptığı bilinmektedir. Myra Antik Kenti, özellikle kaya mezarları ve Roma dönemi tiyatrosu görülmeye değerdir. Likya yazılı kitabelerine göre kentin kuruluşu İ.Ö. 5. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bizans döneminde ise kentin hem dini hem de idari yönden önemli olduğu anlaşılıyor. Tarihin böylesine kıymetli bir kentini ziyaret etmek, deniz, kum ve güneşten uzaklaşıp farklı bir atmosfere çekilmenizi sağlayacaktır.

  5. Kekova Adası

  Kekova Adası ziyaretçilerini bir masal ya da bir rüyanın içine sürükler. Huzur ve sakinlik buranın temel özelliği gibidir. Kayalık bir alan olduğu için yerleşim kurulmamış olsa da çok sayıda ziyaretçinin uğrak noktası olduğu için, burada bir pansiyon ve kafe kurulmuştur. Teknelerle ulaşımın sağlandığı ada, Dolkisthe Antik Kenti kalıntıları ile tarih ve doğanın buluştuğu bir huzur alanı niteliğindedir. Su altında kalan tarihi kent kalıntıları da tekne gezisinde göze çarpmaktadır ancak araştırma alanı olduğu için bu bölgede dalışa izin verilmemektedir. Yine de berrak su yüzeyinden görünen kalıntılar büyüleyicidir. Sırf Kekova için bile ilçeye gelmek isteyebilirsiniz. Uçak bileti alıp kısa sürede ulaşılabilir bir nokta olduğu için de önümüzdeki yaz, tatil programınız için değerlendirmenizi öneririz. Şimdiden uçak bileti alarak da planınızı kesinleştirmiş olursunuz.

  Yorum Gönder