Dil Seçiniz

İzmir – Ankara Uçak Bileti

Havacılık sektörünün gelişim süreci, bugün ülkemizde hemen hemen herkesin hava yolu ulaşımı imkânını tercih edebilmesini sağlamıştır. Hem havalimanları sayısının günden güne artışı hem de uçak bileti fiyatlarının uygun hale gelmesi bu durumda oldukça etkili olmuştur. Ülkemizin büyük kentlerinden biri olan İzmir ‘den Başkent Ankara ‘ya ulaşım da yine hava yolu ulaşımı ile kısa sürede gerçekleşebiliyor. Aksi halde uzun bir kara yolu yolculuğu yapılması gerekir. Bugün ise sadece İzmir – Ankara uçak bileti satın almanız yeterli. Ortalama 1 – 2 saatlik bir yolculuğun ardından kente ulaşılabiliyor. Üstelik İzmir uçak bileti alıp, Ankara ‘dan deniz kıyısına yol alabileceğiniz gibi, Ankara uçak bileti alıp da başkent farkını yaşayabilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı

Esenboğa Havalimanı, 1955 yılından bu yana hizmete açıktır ve başkentin hava trafiğine sahne olması sebebi ile hem iç hatlar hem de dış hatlarda oldukça yoğun bir trafiğe sahiptir. Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus Hava Yolları, SunExpress Hava Yolları ve BoraJet gibi ülkemizde hizmet veren hava yolu şirketlerinin tamamı, rotalarında Ankara’ya çok fazla yer verirken, yabancı hava yolu şirketlerinin uçakları da bu noktaya iniş gerçekleştirmektedir. Ankara ‘nın merkezine uzaklığı 28 km olan tesis, çeşitli ulaşım araçları ile kolay ulaşılır hale getirilmiştir ve ülkemizin en önemli hava yolu ulaşım merkezlerinden biridir. Geniş hizmet ağı ile yolcuların konforu ve kolaylığı için hizmet verilir ve sefer sayısının çokluğu ile de ülkemizin dünyaya açılan en önemli kapılarından biridir.

Ankara Esenboğa Havalimanı ‘na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havaş servisleri, genel olarak büyük havalimanlarımızda yer alan önemli bir hizmettir. Havalimanı ile kentin farklı noktaları arasında, konforlu, ucuz ve kolay bir ulaşım gerçekleştirilmesini sağlaması Havaş servislerini çok cazip kılıyor. İnternetten servislerin güzergâhlarına dair bilgi edinebilir ve hareket saatlerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede, kentin herhangi bir noktasından havalimanına gitmek için bu güzergâha göre hareket edebilirsiniz ya da havalimanından servise binerken saatini kaçırmazsınız.

Belediye Otobüsleri

20 dakikada bir hareket eden Belediye otobüsleri, havalimanına ulaşımda oldukça etkili olmaktadır. AŞTİ ‘den sabah 6 itibariyle harekete geçen ve gün boyu 20 dakikada bir sefer yapan otobüsler, havalimanından da 06.40 itibariyle seferlerine başlamakta ve gün boyu yine 20 dakikada bir olarak hareket etmektedir. Bu da özellikle çok eşyası olmayan yolcular için çok pratik bir ulaşım imkânı olduğu anlamına geliyor. Üstelik en ucuz ulaşım şekli olduğunu da belirtmemiz gerek.

Taksi

Taksi kullanımı oldukça pratik bir seçenek olmakla birlikte, trafiğin yoğun olduğu saatlerde, merkeze gitmek için tercih edilmemelidir. Ancak eşyanızın çok olduğu zamanlarda en cazip ulaşım şekli olduğu da bir gerçektir. Diğerlerine göre en maliyeti yüksek ulaşım imkânı olmakla birlikte, taksi büyük bir konforu da sunar size.

Ankara Hakkında Genel Bilgiler

Ülkemizin en kalabalık ikinci şehri olmakla birlikte başkenti olan Ankara, daha ilkokul sıralarında hafızalara kazınmaktadır. Çevresinde de Bolu, Konya ve Eskişehir gibi güzel illeri barındıran kentin tarihi niteliği ise tüm Anadolu kentlerinde olduğu gibi çok eskilere kadar uzanıyor. Hititler, Frigyalılar, Lidyalılar, Persler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve son olarak da Osmanlılar kentin sahip olduğu değerlerin mimarı olmuştur. Her zaman denizi yok diye eleştirilen kent, sahip olduğu değerleri doğru kullanması ile muhteşem bir yapıya sahip olmuştur. Bugün Ankara’yı sevenler, kolay kolay bu kentten vazgeçememektedirler.

Kentin bitki örtüsü ile iklim özellikleri ise bulunduğu konuma uygun olarak şekilleniyor. Kentte karasal iklim ve Karadeniz iklimi görülmektedir. Güney ve orta kesimler daha çok karasal iklimin etkisi altındadır ve kış ayları soğuk ve kar yağışlı geçerken yazlar sıcak ve kuraktır. Diğer taraftan kentin kuzeyi Karadeniz ikliminin etkisi ile şekillenir. Bitki örtüsü ise yine konum ve iklim ile bağlantılı olarak bozkır ve orman olarak gözlenmektedir. Ancak ormanın yüzdesi ancak yüzde 15’lerde kalmaktadır. Bu yüzden ağırlıklı olarak bozkır olduğunu söylemek mümkündür. Mevcut doğal yapısının önemli gezi noktaları sunmuş olması ise hem turistler hem de kent sakinleri için bir avantaj olarak değerlendirilebilir. Ankara’ya düzenleyeceğiniz bir gezi için en uygun zaman ise şüphesiz ki bahar ve yaz ayları olacaktır. Her ne kadar Ankara’nın kışı da ayrı güzel olsa da, bahar ve yaz aylarının gezinize sağlayacağı katkı yadsınamaz.

Ankara’nın Gezilecek Yerleri

Ulus Gençlik Parkı

Kurtuluş Savaşı’nın ardından ülkemizin ilk yıllarında geniş bataklık bir arazinin ıslah edilmesi ile inşa edilen özel ve tarihi bir parktır Ulus Gençlik Parkı.  1936 ile 1943 yılları arasında inşa edilmiş olan parkın, günümüze ulaşmış olması, değerini daha da artırmaktadır. Bu alanda lokantalar, kafeler, oyun alanları ve büyük de bir havuz bulunmaktadır. Eğlenceli zaman geçirmek istediğinizde tercih edebileceğiniz park, kentin en hareketli noktalarından biridir ve geç yaşlı herkese keyifli zaman geçirmeyi vaat etmektedir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, kentin çok sayıdaki ilgi çeken müzelerinden biri olmakla birlikte, en önemlilerinden biridir. Kente gelen ziyaretçilerin büyük bölümünün ziyaret ettiği müze, hem kentin hem Anadolu’nun en özel eserlerini ve kalıntılarını sergiliyor. Köklü bir geçmişi olan müze, Altındağ ilçesinde yer alır ve tarihin tüm çağlarına dair önemli değerleri sergiler. Ayrıca 1997 yılında müze, Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’ne layık görülmüştür. Kente gelip kesinlikle görmeniz gereken müze tam da budur. Hele de müze severseniz, sırf burası için Ankara’ya gelebilirsiniz.

Atakule

Çankaya ilçesinde yer alan Atakule, kentin en yüksek noktalarından biridir ve adeta kentin simgesi olma özelliği taşır. Özellikle de kente gelen turistlerin mutlaka uğradığı bu yapının ilk katları alışveriş merkezi iken üst katı da restorandır ve muhteşem bir Ankara manzarası görmenize olanak tanır. Yapının tarihine değinecek olursak ise 1989 yılında açılmış olan yapının açılışı da dönemin Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal tarafından yapılmıştır. İsmi ise halk oylaması ile birlikte seçilmiştir.

Kalecik Kalesi

Kalecik Kalesi, aslında daha çok tercih edenlerin gidip ziyaret edebileceği, kentte sayısı bol görülesi noktalardan biridir. Kent merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 78 km olan bu nokta, kale ile özel hale geliyor. Yapının tarihi ise Bizans dönemi ile ilişkilendirilmekte. Eğer kentte tarihi bir gezi yapmayı planlıyorsanız, Kalecik Kalesi görülmesi gereken yerlerden biridir. Mimari özellikleri ve uzandığı tarihi geçmişi, yapıyı özel kılmaktadır.

Beypazarı Çarşısı

Anadolu’nun en renkli pazarı olması, son derece eğlenceli zaman geçirmenize olanak sağlaması ile ilginizi çekecek olan Beypazarı Çarşısı, özellikle el sanatlarına ilgi duyanlar için mükemmel bir gezi noktasıdır. Burada zaman geçirmek sizin için son derece keyifli olacaktır.

Zafer Anıtı

Ulus Meydanı’nda yer alan Zafer Anıtı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaptırılmış olması sebebi ile önem taşır. Anıtkabir zaten her Türk vatandaşının ziyaret etmesi gereken bir nokta olduğu için listemize dâhil etmezken, Zafer Anıtı da kentin önemli bir yapısı olduğundan listenizde yer almalıdır. Zaten kent merkezinde yer alması sebebi ile görmemeniz de çok mümkün değildir.