Dil Seçiniz

İstanbul – Trabzon Uçak Bileti

İstanbul ile Trabzon arasındaki ulaşım, hava yolu imkânlarının henüz gelişmediği zamanlarda adeta bir eziyetti ve böyle muhteşem bir bölgenin güzelliklerini görmek için uzun yolculukları göze almak gerekiyordu. Oysa bugün Doğu Karadeniz ‘in güzellikleri uçak ile son derece yakın. İstanbul – Trabzon uçak bileti satın alıp, yola koyulmanız yeterli böyle güzel bir deneyim için. Engin dağları, her ne kadar son zamanlardaki yol çalışmaları ile düzenlenmiş olsa da kara yolu zorluğunu geride bırakmak için bu imkânı siz de tercih edebilirsiniz. Türkiye’nin en iyi rotaları arasında yer alan Trabzon, muhteşem doğası ve tarihi ile sizi bekliyor.

Trabzon Havalimanı

Trabzon Havalimanı, 1957 yılında kurulmuş ve hava trafiğine açılmış olsa da, 1995 yılında havalimanı statüsüne sahip olmuştur. Özellikle 1985 yılı havalimanının yeni pistinin devreye girmesi ile daha da nitelik kazanmıştır. Böylece her türlü uçağın iniş ve kalkışına uygunluk sağlanmıştır. İç ve dış hatlara açık olan havalimanı, oldukça yoğun bir trafiğe de sahiptir. Çünkü kent, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Ayrıca Pegasus Hava Yolları, Onur Air, AnadoluJet Hava Yolları ve Türk Hava Yolları gibi Türkiye’nin en iyi hava yolu şirketlerinin de Trabzon Havalimanı ‘na seferleri bulunmaktadır. Böylece ülkenin her yerinden doğrudan ya da İstanbul aktarmalı olarak kente ulaşım mümkün hale gelmektedir.

Trabzon Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havaş servisleri, her havalimanı için en iyi ulaşım araçları olarak değerlendirilebilir. Çünkü özellikle şehir merkezine seferinizden hemen sonra hareket eden bu servisler ile uygun fiyatla yolculuk edebilirsiniz. Şehir merkezinden ulaşımda da internet üzerinden duyurulan saat ve güzergâhları öğrenerek, rahatça yolculuk edebilirsiniz. Önemli detaylardan biri olan bavullar bu ulaşım seçeneğinde bir nebze daha kolaydır çünkü toplu taşıma aracı ile seyahat etmiyorsunuz. Bavullarınıza uygun konforda bir ulaşım seçeneği sunuluyor size.

Taksi

Taksiler elbette ki en konforlu ulaşım araçlarıdır. Hız açısından da size büyük bir avantaj sağlayabilir. Ücreti diğer seçeneklere göre biraz yüksek olsa da, birden fazla yolcu söz konusuysa cazip hale gelmektedir. Hele de eşyanız çoksa bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Kısa ya da uzun mesafeli yolculuklarınızda havalimanında bulunan taksileri kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şoförlü ya da şoförsüz araç kiralama seçeneği yine kalabalık gruplar için ideal bir seçenektir. Bununla birlikte çok eşyası olanlar için de büyük bir avantaj olarak nitelenebilir. Bu imkânı, Trabzon’a ulaşmadan ayarlayabileceğiniz gibi, iniş yaptıktan sonra da burada bulunan merkezler aracılığıyla ayarlayabilirsiniz.  Araç kiralama seçeneği genellikle çok pahalı olarak görülse de, bütçenize göre bir imkân seçmeniz mümkün. Ayrıca kalabalık gruplar için en uygun fiyatlı ulaşım seçeneği olduğunu da belirtmek gerek.

Trabzon Hakkında Genel Bilgiler

Doğu Karadeniz’in güzel ve kendine has özellikleri olan kenti Trabzon, yaz kış yerli ve yabancı turistleri ile biliniyor. Kafkasların ve de İran transit yolunun başlangıcında bulunan bu özel kent, hem tarihi hem de doğası ile dikkatleri çekiyor. Diğer taraftan bozulmayan kültürü, adet ve gelenekleri, bu kenti farklı kılıyor. Pek çok Türkmen boyunun halen geleneklerine bağlı bir şekilde yaşadığı kent, bambaşka bir yapıya sahiptir. Tarihi kalıntılarının yanında, doğasının eşsizliği büyük önem taşıyor ki Trabzon’un yaylaları dünyaca ünlüdür. Yeşilin her tonunu görmenin mümkün olduğu bu yaylalar, ülkemiz için de çok özel noktalardır. İlin iklimi ise Karadeniz iklimidir ve yazlar serin geçerken kışlar ılık ve her zaman yağışlıdır. Kıyılarda yağmur olarak gözlenen yağış yükseklere ulaştıkça kara dönüşmektedir. Böylece klasik bir Karadeniz iklimi söz konusu olmaktadır. Diğer taraftan Trabzon’un gür bir bitki örtüsü söz konusudur. Burada neredeyse yeşilin bilmediğiniz tonlarını dahi görebilirsiniz. Öylesine geniş yeşil bir bitki örtüsü söz konusudur.

Trabzon’a gerçekleştireceğiniz geziler için önceden plan yapmanız ya da turlara katılmanız mantıklı olabilir. Çünkü Trabzon’da görmeniz gereken yerlerin ulaşımları sizi biraz zorlayabilir. Özellikle yaylalar için ekip halinde gezmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece daha eğlenceli de bir gezi yapmış olursunuz. Yaylaların muhteşem manzarasında yeni dostlarınız ile hoş sohbetler edebilirsiniz. Ayrıca Trabzon gezinizi Rize ve Artvin ile birleştirerek, muhteşem bir Doğu Karadeniz gezisi gerçekleştirebilirsiniz.

Trabzon’un Gezilecek Yerleri

Sümela Manastırı

Maçka’da yer alan Sümela Manastırı, tam 1.150 metre yükseklikte yer alan bir Yunan Ortodoks kilisesidir. Manastırın inşa tarihinin ise M.S. 375 – 395 yılları olduğu sanılmaktadır. Mimari açıdan değerlendirildiğinde Kapadokya kiliseleri tarzında yapıldığı göze çarpan Sümela Manastırı, Trabzon’un görülmesi gereken yerleri arasındadır ve her bir noktası ile farklı bir kültür ve tarihi yaşatmaktadır.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’un Ayasofya mahallesinde yer alan Trabzon Ayasofya Müzesi, 1200’lü yıllarda, Latinlerin İstanbul’u işgal etmesi ile Trabzon’a kaçan Komnenos ailesinden Kral I. Manuel tarafından inşa ettirilmiştir. Üstün bir işçiliğin gözlendiği yapı, dini değerinden ziyade mimarisi ile göz doldurmaktadır. I. Dünya Savaşı sırasında Rusların işgali ile bina karargâh, depo ve hastane olarak kullanılmışsa da, bugün kalan değerleri ile önemli bir ziyaret noktasıdır.

Trabzon Kalesi

Kentin en yüksek bölümünde inşa edilmiş olan kale, bugün hala koruduğu ihtişamı ile Trabzon’a gelen turistler için olmazsa olmaz bir ziyaret noktasıdır. Deniz kıyısından tepelere doğru uzanan kale, Bizans dönemine ait olan eski temeller üzerinde yükselmiştir. Üç bölümden oluşmaktadır ve bazı yerlerinde ciddi tarih tahribatı yaşanmıştır. Buna karşın Trabzon Kalesi, kentin en önemli tarihi değerlerinden biridir.

Uzungöl

Uzungöl, dik yamaçları ve eşsiz orman örtüsü ile muhteşem bir sanat eseri gibi görünür. Gerçekliğine inanmakta zorlanacağınız bu manzara, sizi huzur ve dinginliğe davet ediyor. Eski ahşap evlerin zenginleştirdiği muhteşem doğa, sanki el değmemiş gibi bir görünüme sahiptir. Burada trekking yapabileceğiniz gibi yayla gezilerine de katılabilirsiniz. Böylece doğanın tadını çıkarmak için fırsat yakalamış olursunuz. Uzungöl, Türkiye gezileriniz arasında sizin için en özel olacak noktalardan biridir.

Maçka

Maçka Trabzon’un en sevilen ilçelerinden biri olmakla birlikte, bir bütün olarak çok ilgi çekicidir. Bu sebeple de kentte görülmesi gereken noktalardan biridir. Başka doğası ve yeşili ile insanı büyüleyen ilçe, Sümela manastırı gibi çok sayıda tarihi kalıntıyı da kapsayan bir alana yayılmış durumdadır. Kentin turizm gelirlerinin büyük bölümünü omuzlanan ilçe, adeta korunmuş ve el değmemiş bir doğa ve tarihe sahiptir. Burada bulunan Kiraz yaylası, Lapazan yaylası, Gulindağı yaylası ve Lişer yaylası gibi noktaları da grup gezilerine katılarak görebilirsiniz. İlçenin doğasını en iyi gözlemleyebileceğiniz yerler şüphesiz ki yaylalardır.

Bedesten

Trabzon’da Osmanlı dönemine dair en önemli eser, Bedesten ’dir. Dönemin kapalı çarşısı olarak niteleyebileceğimiz bu yapı, şehir merkezinde yer alır ve tam bir alışveriş noktasıdır. Kente özel ürünleri bulabileceğiniz Bedesten, tarihi atmosferine ek olarak harika alışveriş fırsatları da sunmaktadır.  Yavuz Sultan Selim’in annesi olan Gülbahar Hatun’un vakıfları arasında yer alan yapı, Türk Bedestenleri arasında da özel bir mimari niteliğe sahiptir. Tek kubbeli olarak inşa edilen tek Bedesten olması, burayı mimari açıdan farklılaştırmaktadır. Kent merkezinde yer alması ise sizin için olmazsa olmaz bir gezi noktası olmasına sebep oluyor.