Dil Seçiniz

İstanbul – Sinop Uçak Bileti

Türkiye’nin kuzey ucu olan Sinop, özel kentlerimizden biridir. Bu güzel kenti ziyaret etmek, buraya turistik bir gezi düzenlemek hava yolu ulaşımı sayesinde çok kolaydır. 1993 yılından bu yana mümkün olan hava yolu ulaşımı imkânı ile kente gelen turist sayısında da artış gözlenmiştir ki böyle bir kentin güzelliğinin saklanmaması gerek. İstanbul – Sinop uçak bileti almak, böyle güzel bir kente tarih ve doğa yolculuğuna çıkmak için yeterlidir. Sinop Havalimanı ’na ulaştıktan sonra, yolculuğunuz kısa süreceği için hiç yol yorgunluğu yaşamadan gezinize başlayabilirsiniz. Bunun için yola çıkmadan önce detaylı bir Sinop Gezi Rehberi hazırlayabileceğiniz gibi, doğaçlama bir gezi de gerçekleştirebilirsiniz.

Sinop Havalimanı

Şehir merkezine uzaklığı sadece 8 km olan Sinop Havalimanı, şehrin ülke geneli ile olan ulaşımının temelini oluşturmaktadır. Yıllık yolcu kapasitesi 150.000 olan tesis, İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı ile karşılıklı seferlere sahne oluyor. Türk Hava Yolları ve BoraJet Hava Yolları ‘nın karşılıklı olarak düzenlediği seferler ile ulaşımın sağlandığı Sinop, havalimanı ile kent merkezi arasındaki ulaşım için de çeşitli seçenekler sunuyor. 1993 yılında açılıp hizmet vermeye başlayan havalimanı, 2001 yılında kapatılmış olsa da 2008 yılında yeniden faaliyete geçmiştir ve kentin turistik faaliyetlerine de katkı sağlamıştır. THY sayesinde haftanın 7 günü İstanbul ile Sinop arasında karşılıklı seferler düzenlenmekte ve kesintisiz bir ulaşım gerçekleştirilmektedir.

Sinop Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

THY Servisi

Türk Hava Yolları, yolcularının konforu ve kolay ulaşımı için şehir içi servis hizmeti sunmaktadır. Sinop PTT önünden hareket eden servis için seferden 90 dakika önce burada hazır bulunmak gerekiyor. Diğer taraftan uçaktan indikten sonra da yine PTT yönünde hareket eden servisleri kullanabilirsiniz. Servis ücretleri ise 3 TL olarak internet sitesinde belirtilmiştir. Havalimanı ile kent merkezi arasında ulaşım için en cazip seçenek olduğunu belirtmek gerek.

Taksi

En konforlu ulaşım seçeneği olan Taksi diğerlerine nazaran daha masraflı olabiliyor. Çok eşyanızın olduğu durumlarda cazip olduğunu da belirtmek gerek. Yine yolcu sayısının fazla olduğu durumlarda da mantıklı bir ulaşım seçeneğidir. Doğrudan varış yerinize ulaşacağınız için de zaman kaybetmemiş olacaksınız.

Araç Kiralama

Havalimanında mevcut olan araç kiralama seçeneği, özellikle birden fazla yolcunun mevcut olması durumunda tercih ediliyor. Çünkü şoförlü ya da şoförsüz olarak tercih edebileceğiniz araçlar, size hızlı bir ulaşım sunarken, çok eşyanız olduğunda da avantaj teşkil ediyor. Bu sebeple siz de özellikle kalabalık bir grup halinde seyahat ediyorsanız, araç kiralamayı düşünebilirsiniz. Böylece cazip fiyatlı bir yolculuk gerçekleştirmiş olursunuz.

Sinop Hakkında Genel Bilgiler

Orta Karadeniz’de yer alan Sinop, ülkenin en kuzeyine ulaşan noktaya sahiptir. Karadeniz’in en güzel doğal limanına sahip olması kentin önemini artıran önemli bir özelliktir. Orman güzellikleri, muhteşem sahilleri ve kültürel değerleri ile insanı büyüleyen kent, yerli ve yabancı turistleri kendine çekiyor. Tarihi antik çağa uzanan bu bölge, o zamanlarda Sinope olarak adlandırılıyormuş. Günümüzde de geçmişte bu bölgelerde hüküm süren uygarlıkların kalıntılarını korumaktadır. Kentin tarihinde en etkili olan uygarlıklar Pontus, Bizans ve Osmanlı olmuştur. Kentin değerlerine tanık olacağınız Sinop gezinizde, her bir dönemin izlerini ayrı ayrı görebilirsiniz.

Sinop kültürel değerleri kadar doğal güzelliği ile de ilgi görüyor. Karadeniz turu yapacak olanların kesinlikle rotalarına dâhil ettiği Sinop, yeşil bitki örtüsüne ek olarak muhteşem bir doğal liman ve plajlara sahiptir. Burada tam anlamı ile doğa ile iç içe olacağınız bir tatil yapabilir ve huzur bulabilirsiniz. Karadeniz bölgesinin batı ve doğusu arasında geçiş noktası özelliği gösteren kentte yazlar serin geçiyorken kış ayları da ılık geçmektedir. Kentin iç kesimleri ve güneye gidildikçe, Karadeniz ikliminin etkisi kırılmakta ve yağışların da azaldığı görülmektedir. Karadeniz bölgesine özgü yağışlar genel olarak kentin bitki örtüsünü şekillendirmiştir. Sinop büyük oranda yeşil ormanlar ile kaplıdır ve eşsiz bir görünüme sahiptir. Sinop’un gezilecek yerleri ile birlikte, gezinizi genişleterek, çevre iller olan Kastamonu ve Samsun ’u da görebilirsiniz.

Sinop’un Gezilecek Yerleri

Karakum Plajı

Sinop, çok sayıda ilgi çeken plaja sahiptir ve bunlardan en dikkat çekeni şüphesiz ki Karakum Plajı ‘dır. Kente özellikle de yaz aylarında gelenler mutlaka plajın tadını çıkarırlar. Yüzmenin ve güneşlenmenin büyük keyif olduğu plaj, gezinize dâhil etmeniz gereken noktalardan biridir.

Hamsilos Koyu

Karadeniz’in doğası ile büyüleyen çok sayıda özel noktası mevcut ve bunlardan en dikkat çekeni Hamsilos Koyu ’dur. Sırf koyun tadını çıkarmak ve huzurunu hissetmek için İstanbul’dan Sinop’a gelenlerin olduğunu düşünürsek, ne kadar da görülmesi gereken bir nokta olduğunu anlayabiliriz.

Sinop Kalesi

Şehrin tam da girişinde yer alan Sinop Kalesi, denize nazır bir konuma sahiptir. Kalenin yapılışına dair elde net bilgiler bulunmamasına karşın, bilinenlere göre Hititliler dönemine kadar uzanan bir tarih söz konusudur. Yani M.Ö. 7. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Zaman zaman onarım görmüş olan kale, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de aktif olarak kullanılmıştır. 25 metreyi bulan yapı yüksekliği ile şehrin en ihtişamlı yapılarından biridir.

Erfelek Şelaleleri

Karadeniz’in karakteristik özelliği olan dokunulmamış doğa özelliğini yansıtan bu eşsiz kesit, adeta cennetten bir köşe izlenimi uyandırmaktadır. Karadeniz turu yapanların vazgeçilmez durağı olan Erfelek Şelaleleri mutlaka sizin de rotanızda olmalıdır. Şelale etrafında yer alan yüzmeye elverişli gölleri de ziyaret edebilir, farklı bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Doğa ile iç içe, kalabalıktan uzak bir gezi için Sinop’un bu özel noktasını atlamamalısınız.

İnaltı Mağarası

1995 yılı itibariyle İnaltı mağarasının ziyarete açılması için çalışmalar başlatılmıştır. 2001 yılında mağaranın aydınlatılması çalışmaları tamamlanırken 2004 yılında da tam anlamı ile hizmete hazır hale gelmiştir. Mağara çevresinde bulunan alabalık tesisleri de ziyaret alanları arasında sayılmaktadır ve siz de İnaltı mağarasından sonra bu noktalara uğrayabilirsiniz.

Tarihi Sinop Cezaevi

1568 yılından bu yana cezaevi olarak kullanılmış olan bu yapı, artık bir müze işlevine sahiptir. 1999 yılında müze olarak düzenlenen yapı, üç tarafı denizler ile çevrili bir kale niteliğine sahiptir. Kentin önemli ziyaret alanları arasında gösterilmesi, yapının tarihi ve bu süreçteki işlevidir. Tarihi Sinop Cezaevi, kentin en çok ziyaretçi alan noktalarından biri olarak bilindiğinden kent gezinize mutlaka dâhil etmeniz önerili.

İnceburun Feneri

İnceburun Feneri, kentin önemli ziyaret noktalarından biridir ama bunun tek bir sebebi yok. Fenerin inşa tarihinin yanında ülkemizin en kuzey ucunda yer alıyor olması, özel kılmaktadır. İnceburun Feneri ’nin inşa tarihi, 1863 yılıdır. Tarihi bir deniz feneri olması ile birlikte, bulunduğu konum, ülkemizin en kuzey ucudur. Bu da engin Karadeniz’e karşı etkileyici bir görünüm sergilemesini sağlıyor. 12 metrelik kulesi ile ufukları aydınlatan yapı, size farklı bir atmosfer sunarken, muhteşem kareler de buna eşlik ediyor. Manzaranın tadını çıkarabilir ve güzel fotoğraflara imza atabilirsiniz. Kentte güzel bir tatil için bu noktaları gezi listenizden eksik etmeyin.