Dil Seçiniz

İstanbul – Samsun Uçak Bileti

Herkesin hayallerinde bir gün Karadeniz turu yapmak vardır. Karadeniz turunun en güzel noktalarından biri de Samsun olarak bilinir. Yeşili, denizi, dağı, tarihi ve kültürü ile başka başka güzelliklere ev sahipliği yapan kent, ülkemizin mutlaka görülmesi gereken noktalarından biridir. Diğer taraftan kentin İstanbul ve Ankara gibi merkezler ile olan trafiği de oldukça yoğun olduğundan inşa edilen havalimanı, kentin ulaşımına önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Artık İstanbul’dan kalkıp Samsun’a girmek için uzun saatlerinizi harcamanız ve yol yorgunluğu ile tatilinizden çalmanıza gerek kalmıyor böylece. İstanbul – Samsun uçak bileti satın almak ve yola koyulmak yeterli. Sadece 1 – 2 saat sonra varış noktanıza ulaşabilir, aynı gün içerisinde de kenti keşfetmeye çıkabilirsiniz.

Samsun Çarşamba Havalimanı

Denizden 162 metre yüksekliğe konumlanmış olan Samsun Çarşamba Havalimanı, şehir merkezine sadece 4 km uzaklıkta yer alıyor. Bu da havalimanını kullanacak olanlar için büyük bir kolaylık arz ediyor. 1958 yılında hava trafiğine açılan Samsun Havalimanı, 1999 yılında kısa süreli olarak hava trafiğine kapatılmış ve 1999 yılının son günlerinde iç ve dış hat seferleri ile birlikte yeniden hizmete girmiştir. 2000 yılında ise hudut kapısı ilan edilmiştir. Bu sebeple Samsunlular için hem yurt içi ulaşımda hem yurt dışı ulaşımda önemli bir avantaj haline gelmektedir. Kısacası Samsun’a gitmek için artık uzun tatilleri beklemek zorunda değilsiniz.

Samsun Çarşamba Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havalimanından kent merkezine hareket eden Havaş servisleri, havalimanına ulaşımda önemli bir ulaşım aracıdır. Uygun ücretli olmasının yanında, eşyalarınız ile yolculuk etmenin kolay yollarından biridir. Güzergâhları ve de saatleri ise internetten öğrenilebilmektedir.  

Taksi

Kolay ulaşım imkânlarından biri olan taksiler ile kentin her noktasına doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Havalimanının kent merkezine yakın olması ise bu mesafeyi de sizin için taksi ile hesaplı bir ulaşım imkânı haline getiriyor. Özellikle de eşyası çok olan yolcuların bu seçeneği tercih etmesi önerilir.

Araç Kiralama

Kalabalık bir grup olarak seyahat ediyorsanız araç kiralama sizin için hem daha uygun fiyatlı olabilir hem de daha konforlu bir ulaşım sağlayabilir. Eşya taşımanın kolay olacağı gibi, ulaşım da kısa süreli olacaktır. Ayrıca Samsun Çarşamba Havalimanı’nda sunulan araç kiralama imkânı, sizin için şoförlü ve şoförsüz seçenekleri kapsıyor. İsteğinize göre seçim yapabiliyorsunuz.

Havalimanı Yolcu Servisi

Havalimanı Yolcu Servisi, Onur Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve SunExpress Hava Yolları gibi hava yolu şirketlerinin yolcularına özel sağladığı servis hizmetidir. Hızlı ve konforlu bir ulaşım seçeneği olarak, hava yolu şirketinize göre bu ulaşım şeklini de tercih edebilirsiniz. Detaylı bilgiyi ise hava yolu şirketlerinden alabilirsiniz.

Toplu Taşıma Araçları

Samsun Belediyesi’nin sunduğu ulaşım imkânları havalimanı ile kentin farklı noktaları arasında bağlantı sağlayan en uygun fiyatlı ulaşım seçeneğidir. Eşyanız da az ise gönül rahatlığı ile bu ulaşım şekli ile yolculuk edebilirsiniz. Samsun şehir merkezine yakınlık, yine bu noktada da büyük bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Samsun Hakkında Genel Bilgiler

Eski çağlardan bu yana yerleşimin olduğu bu topraklar, tarihsel süreç içerisinde her zaman kıymetli olmuştur. Orta Karadeniz’de yer alan kent, bölgenin de en yoğun nüfusuna sahiptir. Çevresinde bulunan Sinop, Ordu ve Amasya gibi kentler ise kesinlikle görmeye değer gezi noktalarıdır. Bu kentler ile birlikte bir tur planlayabilirsiniz. Karadeniz’in başkenti tanımlaması ile anılan Samsun, Tarih boyunca Hititler, Persler, Roma, Bizans ve Osmanlılar gibi çeşitli medeniyetlerin egemenliği altına girmiş ve bunun etkilerini de halen bünyesinde taşımaktadır. Samsun’da yapacağınız gezi sırasında büyüleneceğiniz doğal güzelliklere ek olarak, tarihi ve kültürel değerlerin de etkisi altında kalacaksınız.

Samsun’un ikliminden bahsetmek gerekirse, şehrin konumu ve de coğrafyası, bu topraklarda değişken bir iklime sebep olmaktadır. Sahil ve iç kesimlerde farklılaşan bir iklim söz konusudur. Sahil şeridinde yazlar sıcak ve nemli geçerken, kış ayları ise serindir. İç kesimlerde ise daha çok karasal iklim etki gösterir. Dolayısıyla kışlar soğuk, yağmur ve kar yağışlı geçer, yazlar ise serindir. Bu bilgiler ışığında seyahat tarihinizi belirleyebilirsiniz. Ancak, elbette ki bahar ve yaz ayları seyahat için en uygun zamanlardır.

Samsun’un Gezilecek Yerleri

Gökgöl Camii

Türk ahşap işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Gökgöl Camii, Asarcık ilçesinin Akyazı köyünde yer alır. Mevcut kitabesinde inşa tarihine dair bir bilgi yer almasa da 1870 yılında onarıldığına dair bir bilgi mevcuttur. Bu kıymetli mimari ve de tarihi eseri ziyaret etmek, Samsun’a gelenler için olmazsa olmazlardan biridir. Hele de mimariye karşı özel bir ilginiz söz konusuysa, bu gezi noktasını atlamamanız önerilmektedir.

Geyikkoşan Sahili

Gözdolduran sahillere sahip olan Samsun’da özellikle görmenizi önereceğimiz Geyikkoşan Sahili, tertemiz bir denizi sunar size. Yaz aylarında kente gelenler için harika da bir tatil seçeneği olacaktır bu. Şehir merkezine uzaklığı ise ortalama 78 km kadardır. Karadeniz sularında yüzme keyfi yapmak ve Karadeniz sahillerinin tadını çıkarmak için kentte daha iyi bir seçeneğiniz yok.

Bandırma Vapuru

19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarını Samsun’a getirmesi ile ünlü olan Bandırma vapuru, 2000 yılı itibariyle orijinaline uygun olarak inşa edilmeye başlanmıştır. 2003 yılında ise ziyarete açılmıştır. Bugün Samsun denilince akla gelen vapurda hizmet veren müzeyi görmek, Samsun gezisi için harika bir seçim olacaktır. Turistlerin yoğun beğenisini alan Bandırma Vapuru, sizi farklı duygulara sürükleyecek niteliktedir. Konum itibariyle de cazip olan Bandırma Vapuru müzesini ziyaret etmelisiniz.

Tekkeköy Mağaraları

Merkeze sadece 14 km uzaklıkta yer alan bu doğa harikası mağaralar, kolay ulaşım imkânları ile daha da cazip hale gelmektedir. Başlangıçta doğal yollar ile oluşan mağaralar, sonraları insan eli ile genişletilmiştir. Bu bölgedeki arkeolojik kazılar ise ilk olarak 1941 yılında başlamıştır. Anılarınızı ölümsüzleştirecek harika kareler yakalayabileceğiniz bu bölge kıymetli arkeolojik eserler kazandırmıştır. Gidip de pişman olmayacağınız Tekkeköy Mağaraları, görülmesi gereken önemli merkezlerden biridir.

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Samsun’da tarih denilince ilk akla gelen yerlerden biridir Fazıl Ahmet Paşa Medresesi. Yıllara meydan okuyan bu yapı, mimarisi ile oldukça ilgi görüyor. 1661 yılında inşa edilen medrese, bugün halk kütüphanesi olarak hizmet vermektedir ve kapsamında son derece kıymetli eserler barındırmaktadır. Burada çok sayıda Farsça ve Arapça el yazması esere rastlayabilirsiniz. Kentte görmeniz gereken en önemli tarihi eserlerden biri olması sebebi ile Fazıl Ahmet Paşa Medresesi mutlaka Samsun gezi rehberi içerisinde yer almalıdır.

Hamamayağı Kaplıcası

Samsun tatilinizi, bir dinlenme ve enerji depolama fırsatı olarak görmenizi sağlayacak olan Hamamayağı Kaplıcası, kentin en turistik noktalarından biridir ve sularının özelliği ile şifa dağıtmaktadır. Kaplıcaların bulunduğu bölgedeki mevcut konaklama imkânlarına ek olarak piknik alanlarının da yer alması, özellikle yaz aylarında büyük bir yoğunluğun yaşanmasına sebep olmaktadır. Sularının sahip olduğu çeşitli mineraller ise Hamamayağı Kaplıcasını dünya çapında önemli bir konuma taşımaktadır. Bu sebepledir ki hem yerli hem de yabancı turistlerin son derece ilgi gösterdiği bir noktadır.