Dil Seçiniz

İstanbul – Kahramanmaraş Uçak Bileti

Kentler arası ulaşımı çok daha hızlı ve de konforlu bir şekle kavuşturan hava yolu ulaşım imkânları, havalimanlarının sayısının artışı ile birlikte çok daha yaygınlaşarak, ülkemizde geniş bir kesime hitap etmeye başladı. Uygun fiyatların da sunulması ile hava yolu ulaşımı ülkemizde oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Kahramanmaraş da bu hizmetin ulaştığı kentlerimizden biridir. İstanbul ile Kahramanmaraş arasında ki ulaşımın zor olduğu zamanlar düşünülecek olursa, bugün sadece İstanbul – Kahramanmaraş uçak bileti alarak ulaşılabilecek olması büyük bir avantajın göstergesidir. İsterseniz iş gezileri için isterseniz de kültür gezisi amacıyla kente gidebilirsiniz. Kahramanmaraş’ın da en az İstanbul’un gezilecek yerleri kadar çok görülmeye değer noktası olduğundan iş seyahati de olsa, kentin güzelliklerini görmenizi öneririz.

Kahramanmaraş Havalimanı

1994 yılında temelleri atılan Kahramanmaraş Havalimanı, 1996 yılında hizmete açılmıştır. Kentin güneydoğusunda yer almakla birlikte, kent merkezine sadece 5 km uzaklıktadır. Kent merkezine yakın oluşu, daha fazla tercih edilmesine de sebep olmaktadır. Tüm bu sebeplerle hava yolu ulaşımı bu kent için daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Sivil nitelikli olan havalimanı, sadece iç hatlarda hizmet vermektedir ve 1350 metrekare genişliğinde terminal binasına sahiptir. Kent için yeterli kapasite ile hizmet veren tesis, düzenlenen tarifeli seferler ile oldukça aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Dış hatların da açılması ile birlikte daha da üst düzey bir hizmet sunulması beklenmektedir. Geldiğimiz noktada kente Türk Hava Yolları gibi şirketin tarifeli seferleri ile hızlı ulaşım imkânı götürülmektedir.

Kahramanmaraş Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

En konforlu ulaşım şekillerinden biri olan taksiler, şehir merkezine oldukça yakın olan havalimanı için cazip ulaşım şekillerinden biridir. Hem kent merkezinden havalimanına gidişte hem de havalimanından kentin çeşitli noktalarına ulaşımda, taksileri kullanarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan aile ya da arkadaşlarınız ile birlikte aynı yöne gitmeniz söz konusuysa bu yolculuk sizin için daha hesaplı olabilir. Eşyalarınızı da daha kolayca taşımış olursunuz. Bu sebeple taksi en konforlu ulaşım şekillerinden biri olarak değerlendirilmektedir.

Kahramanmaraş Belediye Otobüsleri

Kentin en önemli ulaşım aracı olan otobüsler, havalimanı ulaşımında da aktif rol oynaktadır. Zaten yakın mesafede yer alan tesis, belediye otobüsleri ile de kısa sürede kat edilebilecek bir yol olmaktadır. Ayrıca diğer seçeneklere göre daha ucuz bir ulaşım imkânı olması, bu seçeneği daha fazla tercih edilir hale getirmektedir. Sadece eşyanızın tek başınıza taşımakta güçlük çekeceğiniz seviyede olması durumunda belediye otobüsleri sizin için cazip olmayabilir.

Özel Araç

Her zaman daha fazla konfor haline gelen özel araç, havalimanında bulunan otopark sebebi ile havalimanına ulaşımda tercih edilebilir. Kat edilecek olan mesafeyi büyük oranda kısaltmak anlamına gelen bu ulaşım şekli, sizin için de cazip olabilir. Özellikle kısa süreli bir seyahatse söz konusu olan, siz de özel aracınız ile konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz iki nokta arasında.

Kahramanmaraş Hakkında Genel Bilgiler

Eski ve halk arasında kullanılan adı ile Maraş, 1925 tarihi itibariyle Kahramanmaraş olarak anılmaya başlanmıştır. Özellikle dondurması ile akıllara kazınan kent, daha pek çok lezzeti ile ünlenmiştir ve sırf mutfak kültürü ile hem yerli hem de yabancı turistleri kente çekmektedir. Kentin ilgi görmesinin önemli sebeplerinden olan tarihi değerleri, özellikle bölgede bulunan mağaralarda yapılan araştırmalara göre Üst Paleolitik çağa kadar uzanmaktadır. Yani kentte yapılan ilk yerleşim bu dönemlere denk gelmektedir. Dolayısıyla buradan kentin tarihinin çok eski dönemlere uzandığını ve de bu bağlamda kıymetli eserlerin günümüze ulaştığını anlıyoruz. Hititliler, Asurlular ve Persler ile birlikte Osmanlılara kadar uzayan medeniyetler listesi bu bölgede hâkimiyet kurmuş ve bugün kenti gezerken göreceğiniz çok sayıdaki kalıntıyı armağan etmiştir.

Akdeniz bölgesi, doğu Anadolu bölgesi ve güneydoğu Anadolu bölgesi olmak üzere üç farklı bölgenin birbirine en çok yaklaştığı bölge olması sebebi ile Kahramanmaraş, bu üç bölge ikliminin etkisi altındadır. Yılın dört mevsiminde de sıcaklık değerleri ortalama 23 derecenin üzerindedir ve de karasal termik rejim tipi hâkimdir. Kentin bitki örtüsünden bahsetmek gerekirse, Kahramanmaraş, yüksekliğe göre değişiklik gösteren bir yeşil örtü ile kaplıdır. Geziniz sırasında kentin farklı noktalarında bitki örtüsünün farklı örnekleri ile karşılaşmanız muhtemeldir. Kahramanmaraş gezinizi bölgenin diğer güzel kentleri olan Gaziantep, Şanlıurfa ve de Adana gibi rotalar ile birleştirerek, daha geniş bir kültüre ve doğal çeşitlilik görebilirsiniz.

Kahramanmaraş’ın Gezilecek Yerleri

Kahramanmaraş Müzesi

Kahramanmaraş’taki ilk müze olma özelliğinin yanında, kentin çok eski çağlara kadar uzanan tarihini yansıtan müze, oldukça kıymetleri eserleri sunuyor ziyaretçilerine. 1947 yılında ilk olarak Taş Medrese adı verilen yapıda kurulmuş olan Kahramanmaraş Müzesi, 1957 yılından sonra etnografik ve arkeolojik eserleri ile daha dikkat çekici bir hal almıştır. Burada Hitit döneminden, Helenistik döneme, Roma ve Bizans imparatorlukları dönemine kadar çeşitli ve kıymetli kalıntıyı görebilirsiniz.

Kahramanmaraş Kalesi

Sayısız onarım ile günümüze erişebilmiş olan Kahramanmaraş Kalesi, M.Ö. 1. Yüzyıl ve M.S. 2. Yüzyıl dönemleri arasında inşa edilmiştir. Net bir bilgi bulunmamasına karşın, yapının bu denli köklü bir tarihe sahip olduğu biliniyor. Ayrıca Kahramanmaraş Kalesi ’nden göreceğiniz manzara Ulu Camii ve Kıbrıs Meydanı’nı da içerisine almaktadır.

Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri

Maraş – Göksun karayolunun 55. Kilometresinde bulunan Tekir Yeşilgöz Mesire Yeri, Göksun ilçesi içerisinde yer alır ve kentin en kıymetli doğal güzelliklerinden biridir. Adeta büyüleyici bir cennet manzarası olan bu bölge, hem doğa keşifçileri için idealdir hem de piknik severlerin vazgeçilmezidir. Kısa yolculuklar ile doğanın güzelliklerini keşfedip, çevrede bulunan çeşitli mağaraları da görebilirsiniz. Ayrıca bu bölgede yer alan Alabalık tesisleri, size lezzetli balık menüleri sunmaktadır.

Elbistan Ulu Camii

Elbistan ilçesinde yer alan ve kentin en önemli ibadet merkezi olarak kabul edilen Elbistan Ulu Camii, köklü tarihi ile kentin geleneksel ibadet noktasıdır. Eşsiz ve eski cami yapısı hakkında detaylı bilgi alınabilecek bir kitabenin günümüze ulaşmamış olmasına karşın, caminin 16. Yüzyılda yani Osmanlılar döneminde inşa edildiği sanılıyor. Mimari ve sanatsal detayları ile insanı büyüleyen bu yapı, özellikle sanat ve mimariye meraklı olanlar için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Cami içerisindeki kalem işleri ve de bitkisel motifleri bir de kendi gözleriniz ile görmelisiniz.

Kahramanmaraş Taş Medrese

Ulu Camiye oldukça yakın bir konumda yer alan Taş Medrese, turistler için vazgeçilmez ziyaret noktalarından biridir. Tam ve kesin bilgiye sahip olmamakla birlikte, 14. Yüzyılda inşa edildiği sanılan Taş Medrese, Alüddevle tarafından kızı adına yaptırılmış özel bir yapıdır. Avlusunda sıralanan birbirine benzeyen avlular ve tarihe tanıklık etmiş olan mistik medrese atmosferi oldukça büyüleyicidir. Kente giden ziyaretçilerin kesinlikle uğraması gereken noktalardan biridir.  

Ekinözü İçmeleri

Ekiözü içmeleri, toplamda üç kaynaktan oluşur ve kent merkezine ortalama 150 km uzaklık söz konusudur. Yukarı, aşağı ve orta içmeler olarak adlandırılan bu üç kaynak, safra kesesi, idrar yolları, basur, sinir, karaciğer, mide ve cilt hastalıkları gibi çeşitli sağlık sorunları için oldukça şifalı olarak bilinmektedir. Dolayısıyla hem kent sakinleri hem de kent dışından gelen turistler bu noktaya yoğun ilgi göstermektedir. Siz de gezinizi şifalı bir deneyime dönüştürmek için gezi programınıza Ekinözü içmelerini dahil edebilirsiniz.