Dil Seçiniz

İstanbul – Dalaman Uçak Bileti

Türkiye’nin en güzel kıyılarından biri olan Dalaman, Muğla’nın da en ilgi çeken ilçelerinden biridir. Üstelik Dalaman uçak bileti alarak İstanbul üzerinden doğrudan kısa sürede ulaşım sağlanabiliyor ya da farklı noktalardan da İstanbul aktarmalı olarak kısa sürede konforlu bir yolculuk ile Dalaman’a ulaşmak mümkün. Özellikle yaz aylarındaki yoğunluğu düşünecek olursak, İstanbul – Dalaman uçak bileti fiyatlarını önceden takip etmeniz ve seyahat planınızı da bu ölçüde yapmanız mantıklı olabilir. Dalaman Havalimanı ‘nın da konforlu ve kullanışlı olması seyahatlerinizi daha keyifli hale getirdiğinden, tatil için harika bir rota seçmiş olursunuz. Dalaman, ulaşım imkânları, havalimanı ve tatil önerileri gibi detaylı bilgileri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dalaman Havalimanı

Muğla’nın Dalaman ilçesinde yer alan havalimanı ilçenin adı ile anılmaktadır. Şehrin Milas – Bodrum Havalimanı ‘ndan sonra ikinci havalimanı olmakla birlikte uluslararası niteliğe sahip olması sebebi ile bölgesine göre oldukça yüksek bir kapasite ile hizmet verdiğini söylemek mümkün. Havalimanının yapımı 1976 yılında başlanmış ve 1981 yılında son bulmuşsa da 1989 yılında havalimanı statüsü verilmiştir. 24 saat sivil ve askeri havacılığa açık olan Dalaman Havalimanı’nın güney ucunda ise askeri üs bulunmaktadır. Yıl boyunca Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları ve Thomas Cook Airlines gibi isimlerin düzenli olarak sefer düzenlemesinin yanında, sayılamayacak kadar çok hava yolu şirketi, sezonluk ve charter uçuşlar düzenlemektedir. Bunlar arasında AtlasJet ve OnurAir gibi isimler ile birlikte, yabancı çok sayıda şirket de yer almaktadır.

Dalaman Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsü

Belediye otobüsleri ile kentin çeşitli yerlerinden havalimanına ulaşım kolay olsa da eğer çok eşyanız varsa bu durum çok sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla eşya durumunuza göre bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Bunun yanında son derece uygun fiyatlı bir ulaşım seçeneği olduğunu da belirtmek gerek.

HAVAŞ Servisleri

Hemen hemen her havalimanında en çok tercih edilen ulaşım aracı olan HAVAŞ servisleri, Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris ve Fethiye ’ye karşılıklı seferler düzenleyerek yolcu taşımaktadır. Bu seferlerin güzergâh bilgileri ve saatlerini internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Özellikle saatlerin düzenlenen hava seferlerine göre değişiklik gösterebilmesi sebebi ile seyahatinizden önce kontrol etmenizde fayda var.

Taksiler

Maliyeti yüksek bir ulaşım şekli olsa da taksiler en konforlu ulaşım aracı olacaktır. Özellikle de çok fazla eşyanız varsa ya da birden fazla yolcu söz konusuyla, bu seçenek son derece cazip olabilir.

MUTTAŞ Servisleri

Dalaman Havalimanı iç hatlar terminalinde yer alan MUTTAŞ servisleri, Marmaris ve Fethiye ‘ye karşılıklı olarak servis düzenliyor. Dolayısıyla güzergâh ve saatleri size uygunsa kesinlikle tercih edebileceğiniz ulaşım araçlarıdır. Fiyatlarının uygun olması ve kolaylığı ile sıkça tercih edilen bir ulaşım seçeneği olduğunu söylemek mümkün.

Dalaman Hakkında Genel Bilgiler

Muğla’nın 13 ilçesinden ve en güzel tatil noktalarından biri olan Dalaman, yerli ve yabancı turistlerin akını ile yılın büyük bir bölümünde yoğunluk yaşıyor. Uluslararası havalimanı kolaylığına ek olarak çevresindeki turistik alanlar ile birlikte tam bir tatil yeri niteliği taşıyor. Denizli’nin gezilecek yerleri arasında sayılan Çameli ilçesi ve Muğla ‘nın ise Köyceğiz, Ortaca ve Fethiye ilçeleri arasında yer alıyor olması, tatilinizi daha da uzatmak istemenize sebep olabilir. Dalaman üzerinde çok fazla arkeolojik inceleme yapılmadığından tarihine dair net bilgiler bulunmamakla birlikte, Antik Karya bölgesi içerisinde yer alıyor olması sebebi ile ilçe tarihinin oldukça eski dönemlere uzadığı sanılmaktadır.

Bilindiği gibi bölge Akdeniz iklimi etkisi altındadır ve Subtropikal iklime sahiptir. Bölgede kışlar ılık ve yağışlı geçerken, yazların kurak ve sıcak olması, yılın çok büyük bir bölümünde tatilcilerin bölgeye akın etmesini sağlamaktadır. Ulaşım imkânlarında çeşitlilik sahibi olan Dalaman, iki uluslararası havalimanına sahip olmakla birlikte İzmir üzerinden gelen karayolu ile kolay bir ulaşıma sahiptir. Bu sebeple çeşitli ulaşım şekilleri ile yıl boyu yerli ve de yabancı turistler bölgenin güzelliklerini görmek ve tecrübe etmek için sık sık ziyaret etmektedir. Dalaman ‘da yılın 9 ayı denize girmenin mümkün olması ise tatilcilerin dikkatini çeken en önemli özelliklerden biridir. Pek çok bölgede kar yağışlarının dahi görüldüğü bir zamanda denize girmenin keyfi elbette ki yadırganamaz.

Dalaman’ın Gezilecek Yerleri

Dalaman Çayı

Tam bir rafting merkezidir burası. Rafting tutkunlarının özellikle seçtiği bu bölge, bu tip etkinliklerden hoşlananlar için unutulmaz bir deneyimin adı olabilir. Türkiye’nin en iyi rafting parkurlarından biri olması sebebi ile deniz, kum ve güneş için gelen tatilciler dahi bu tecrübeyi yaşamaktadır. Görsel anlamda da muhteşem olan Dalaman Çayı ’nı ziyaret etmeniz, seyahat guruları tarafından da önerilmektedir.

Sarıgerme Plajı

Türkiye’nin batı ve güney sahilleri, birbirinden güzel plajlar ile kaplıdır. Bunlar arasında en meşhurlardan biri olan Sarıgerme plajı, bu bölgeye gelenler için vazgeçilmez bir ziyaret noktasıdır. 7 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olan Sarıgerme, muhteşem manzarasına ek olarak çam ormanları ile desteklenen harika bir atmosfere sahiptir. Bu sebeple de tam bir doğa merkezi ve de dinlenme noktasıdır. Bu güzelliğin tadını çıkarmak için sadece Dalaman’a doğru yola çıkmanız gerekiyor. Gerisi buradaki sayısız konaklama ve tatil seçenekleri ile kısa sürede programlanabilir.

Günlüklü Koyu

Muğla ve çevresi, koyları ile meşhurdur. Her biri bir doğa harikası ve de sanat eseri niteliğinde olduğu için, kesinlikle en azından birkaç koyu ziyaret etmelisiniz. Günlüklü Koyu bunlardan sadece bir tanesi olmakla birlikte, Fethiye‘nin en güzel yerleri arasındadır. Günlüklü Koyu’nda eşsiz doğanın tadını çıkarmak için denize girebilir, ağaçların arasında huzur bulabilir ve muhteşem manzarayı ölümsüzleştirebilirsiniz. Çok fazla plaj ve tesisin mevcut olması sebebi ile de bölge son derece canlı ve de eğlencelidir. Burada zaman geçirmek son derece keyifli olabilir.

Gökgemile Koyu

Dalaman’ın en sakin koylarından biri olması burayı tercih edilebilir kılıyor. Gökgemile Koyu, yerleşim ve de tesisler ile parçalanmadığı için şuan doğal korunmuşluğu ile muhteşemdir. Burası doğa ile baş başa kalıp, kafa dinlemelik bir tatil noktası olarak nitelenebilir. Ayrıca tertemiz eşsiz kıyılarda yüzmenin keyfide tartışılmazdır.

Tlos Antik Kenti

Deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken biraz da tarihe yolculuk etmek hem de eşsiz kalıntıları birebir görmek için bu bölgede Tlos Antik Kenti gibi bir imkânınız var. Ege ve Akdeniz kıyılarında sıkça rastladığımız antik kentlerden biri olan Tlos Antik Kenti, tarihe çeken bir atmosfere sahiptir. Ayrıca bulunduğu tarihi köy içerisinde yer alan Memiş Ağa Konağı da görülmeye değerdir.

Ekincik Koyu

Sosyetenin ilgi gösterdiği Ekincik Koyu, Köyceğiz’de yer alıyor. Temizliği ve sakinliğini hala koruyor olması bu bölgeyi son derece özel kılıyor. Muhteşem deniz ve kıyılara ek olarak yöresel lezzetleri tadabileceğiniz harika tesislerin varlığı, burada zaman geçirmeyi keyifli hale getiriyor. Tekne turlarının da vazgeçilmezi olan Ekinci Koyu ‘nda denize girerek, berrak suyun tadını çıkarmadan buradan ayrılmamalısınız. Bu güzellikleri birebir görmenin mutluluğunu da bizzat yaşamalısınız.