Dil Seçiniz

Ankara – İzmir Uçak Bileti

Ülkemizin İstanbul’dan sonra sayılan iki en büyük kentidir Ankara ve İzmir. Bu iki kent arasında ulaşım ise konumları sebebi ile kara yolu aracılığıyla oldukça zor olabiliyor. Üstelik hava yolu ulaşımında ülke olarak geldiğimiz nokta buna gerek bırakmıyor. Ankara – İzmir uçak bileti satın almak ortalama 1 saat gibi bir sürede ulaşım gerçekleştirmek için yeterli oluyor. Her nasıl Ege’nin güzel kenti İzmir bir turistik kentse ve İzmir uçak bileti alan turistler soluğu burada alıyorsa, Ankara da sadece Ankara uçak bileti satın alıp yola koyulabileceğiniz ve keşfedebileceğiniz bir kent. Kendinize zaman ayırıp önümüzdeki hafta sonunu siz de küçük bir gezi ile taçlandırabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey www.ucakbileti.com.tr adresinden hesaplı fiyatlar ile uçak bileti satın almak.

İzmir Adanan Menderes Havalimanı

Adanan Menderes Havalimanı, 1987 yılında açılıp havacılık anlamında hizmet vermeye başlamıştır. Ondan önce ise sadece askeri ihtiyaçlara cevap veren Çiğli Askeri Havalimanı mevcuttu. Ancak Adnan Menderes Havalimanı’nın hava yolu ulaşımına olan talebi arttırması, zaman içerisinde çeşitli bina, terminal ve apron çalışmalarını, kapasite artırımını gerekli kılmıştır. Bugün ise ülkemizin en yoğun havalimanlarından biri olarak kabul ediliyor. İç ve dış hatlar terminalleri ile hizmete açık olan tesis, sadece sivil özelliklidir ve İzmir’in merkezine 18 km uzaklıkta yer alır. Havalimanına başka kentlerden ulaşım ise oldukça kolaydır. Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus Hava Yolları, SunExpress ve BoraJet gibi pek çok hava yolu şirketi tercih edebileceğiniz seçenekler arasındadır.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Belediye Otobüsleri

İzmir’de pek çok noktaya kolay ulaşım sağlayan belediye otobüsleri, havalimanı ulaşımlarında da cazip olmaktadır. Havalimanına iniş yaptıktan sonra otobüse binerek şehrin istediğiniz noktasına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde oldukça uygun ücretler ile ulaşım gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu sebeple belediye otobüslerini tercih etmenizi önermekteyiz. Özellikle de az eşyanı varsa, otobüs sizin için konforlu da bir seçenek olacaktır.

Araç Kiralama

Araç kiralama hemen hemen her şehir için önerilerimiz arasında yer alıyor. Çünkü eğer şehri tanımak için geldiyseniz ve turistik bir gezi yapmayı planlıyorsanız, araç kiralama size büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Bununla birlikte maddi anlamda da tasarruf sağlayabilir. Özellikle de tek başınıza gezi düşünmüyorsanız. Yani aileni yanınızdaysa ya da arkadaşlarınız ile gezecekseniz, sizin için ideal olacaktır.

Taksi

Taksi kentin pek çok noktası için cazip bir ulaşım imkânı olarak düşünülebilir. Havalimanından diğer ulaşım seçenekleri ile ulaşımın zor olacağı bir noktaya gidiyorsanız, taksiyi tercih edebilirsiniz. Üstelik taksi hızlı ve kesintisiz bir yolculuk vadediyor. Uçaktan indikten sonra havalimanında oyalanmadan doğrudan taksi ile yola koyulabilirsiniz. Bu sebeple de taksi konforlu ve cazip bir seçenek olmakla birlikte duruma göre biraz pahalı olabilir.

İzmir Hakkında Genel Bilgiler

Şehir ile anılan İzmir Körfezi çevresinde yer alan güzel kent, ülkemizin en kalabalık üçüncü şehridir. Aydın, Balıkesir ve Manisa gibi kentler ile komşu olan İzmir, geçmişte de en az bugünkü kadar ünlü olmuştur. Özellikle antik dönemlerde İzmir en kıymetli yerleşim alanlarından biri olmuştur. Buna bağlı olarak bugün şehrin dört bir yanı antik kent kalıntıları ile doludur. İzmir’i keşfetmeye çıktığınızda siz de sık sık antik kent kalıntıları ile karşılaşacaksınız. İyonya kültürünün tüm zenginlikleri bu bölgede yayılmıştır ve bugüne ulaşan nitelikli kalıntılar gün yüzüne çıkmıştır. Farklı dönemlere ait çok sayıda eser, tarihi yapı, kalıntı ve doğal güzellikler, özellikle de büyüleyici koylar, İzmir’de görmek isteyeceğiniz değerlerdir. Bu sebeple gezi planı yaparak hareket etmeniz, zaman kaybının önüne geçecektir.

İzmir’e gelmeden önce iklim özellikleri üzerinde durmanı da önerilir. Çünkü Ege kıyısında yer alan bu güzel kent, tipik Akdeniz iklimi etkisi altında olmakla birlikte, kış aylarında körfezin derin soğuğunu hissedebilmektedir. Bunun dışında ise şehirde yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları yağışlıdır. Kar yağışı ise çok nadiren hafifçe görülebilir. Bu sebeple, bahar ve yaz elbette ki şehri görmek için en güzel zamanlardır. Kış aylarında da İzmir ziyaret edilebilecek bir şehirken, bahar ve yaz aylarındaki güzelliği ve mükemmel bir tatil imkânı sunması gözden kaçırılmamalıdır.

İzmir’in Gezilecek Yerleri

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı, mevcut olan kitabesine göre 1744 yılında inşa edilmiş olmakla birlikte bölgenin en büyük hanı olma özelliğine sahiptir. Kızlarağası Hanı ile ilgili ilginç bir bilgi ise hanın inşa edildiği tarihte aslında denize oldukça yakın bir konumda olmasıdır. Zaman içerisinde denizin dolması ile birlikte, bugünkü daha iç taraflarda kalan konumuna sahip olmuştur. Burada hem hoş hediyeler satın alabilirsiniz hem de lezzetli bir Türk kahvesi içip soluklanabilirsiniz.

İzmir Saat Kulesi

İzmir’in en önemli simgesi olan Saat Kulesi, 1901 yılında yaptırılmıştır. Sultan Abdülhamit’in tahta çıkış yıldönümünü kutlama maksatlı gönderilen saat, bu dönemde Alman İmparatoru olan II. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. Bugün Konak Meydanı’nda yer alan ve turistlerin de oldukça ilgisini çeken Saat Kulesi, adeta bir sanat eseridir ve detayları ile görenleri büyülemektedir.

İzmir Tarihi Asansör

En güzel İzmir manzarası için gitmeniz gereken ilk yer Tarihi Asansör olacaktır. 1907 yılında yapımı gerçekleşmiş olan Tarihi Asansör, bu dönemin ünlü bir iş adamı olan Musevi asıllı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Birbirine yakın fakat yükseklik farkı sebebi ile uzak olan iki semti birbirine bağlayan asansör bugün adeta önemli bir turistik noktadır. Kente gelen turistlerin oldukça ilgi gösterdiği, gelin ve damatların fotoğraf çekimi için tercih ettiği ve harika manzaraların sunulduğu bir noktadır. Burada sıcak bir çay ya da lezzetli bir kahve içerek manzaranın tadını çıkarma şansına sahipsiniz.

Bergama Antik Kenti

Bergama Antik Kenti, son derece kıymetli bir antik yerleşim alanı kalıntısıdır. Bugün hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi ile ziyaret ettiği kentin en kıymetli parçaları yasal olmayan yollar ile yurtdışına çıkarılmıştır ve bugün Almanya Berlin’de Peramon Museum’da sergilenmektedir. Bergama Antik Kenti’ni kıymetli kılan özelliklerden biri de çok sayıda medeniyetin bu bölgede hâkimiyet kurmuş olmasıdır. Buna bağlı olarak, farklı izler okunabilir ve olukça ilgi çekicidir.

İzmir Kültürpark

İzmir Kültürpark, genel kültürpark anlayışının dışına çıkan bir özelliğe sahiptir. Atatürk’ün emri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer devletler ile olan ekonomik bağlantılarını sağlama maksadı ile ortaya çıkmıştır. Sanat merkezi, açık hava tiyatrosu, evlendirme dairesi, lunapark, hayvanat bahçesi ve paraşüt kulesi gibi çeşitli olanakları bir araya getirmektedir. Kapsamında yer alan 8000 ağaç ise adeta göz kamaştırıyor ve her biri sigortalanmış durumdadır.

İzmir Etnografya Müzesi

Neo Klasik tarzı yansıtan İzmir Etnografya Müzesi, 1831 yılından bu yana varlığını korumaktadır. Türk El sanatlarının en kıymetli örneklerini görebileceğiniz bu müze, kentin en çok ilgi gören müzelerinden biridir. Genel olarak 19. Yüzyılda Türklerin günlük yaşamına ışık tutan bir niteliğe sahiptir. Sahip olduğu köklü geçmiş ile birlikte de görülmeye değer bir niteliğe sahiptir.