Dil Seçiniz

Viyana Ucuz Uçak Bileti

Aşk şehri olarak tanımlanan Viyana'ya romantik bir yolculuğa ne dersiniz? En uygun fiyatlı Viyana uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de bulunabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Viyana Gezi Rehberi

  Avrupa’nın en sihirli kentidir Viyana. Sanatın başkenti diye anılması da boşa değildir. Kentin her köşesinde bunu hissedersiniz. Sokaklarında, caddelerinde ve neredeyse kentin tüm yapılarında sanata dair izler görürsünüz. Bu özelliği ve harika atmosferi ile Viyana, En Romantik Seyahat Rotaları listemizde de yer almaktadır. Viyana için “Kadın kadar baş döndürücü, aşk şarkısı kadar romantik ve gizemli bir mektup kadar anlaşılmaz.” denilmektedir. Romantik bir Viyana seyahati için uçak bileti ihtiyacınız bulunuyor sadece. Ardından, sevdiğinizi alarak keyifli bir tatile doğru yol alabilirsiniz. Romantik kentin tadını çıkarabilirsiniz.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Avusturya’nın başkenti aynı zamanda da en büyük kenti olan Viyana, köklü bir tarihe sahiptir. 5000 yıl öncesine dayanan yerleşim alanı tarihi mevcutken, bir yerleşim alanı olarak ismi resmen 881 yılında anılmaya başlamıştır. İlk olarak Kelt ’lerin bir yerleşim alanı olarak kurulmuştur. Ortaçağ’da Roma’nın bir taşra kenti iken 976 yılında Roma – Germen İmparatorluğu’nun bir sınır şehri ilan edilmiştir.

  Kentin hâkimiyeti sürekli el değiştirmiştir tarih boyunca. 1251 yılında Bohemya Kralı Ottokar, 1278 yılında Kutsal Roma – Germen İmparatoru I. Rudolf von Habsburg tarafından bölgenin yönetimi elde tutulmuştur. Bu tarihten sonra 640 yıl boyunca kenti hâkimiyeti altında tutan Habsburg Hanedanı Viyana’nın tarihinde büyük yere sahiptir. Kent 1278 ve 1683 yıllarında iki kez Osmanlılar tarafından kuşatılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu ile mücadele edebilmeleri ile dikkat çekmektedirler.

  1938 yılına gelindiğinde Hitler’in Nazi orduları kente girmiştir ve II. Dünya Savaşı sırasında müttefiklerin hava güçleri tarafından 53 kez bombalanmıştır şehir. Böylece kent büyük oranda tahrip olmuş, ciddi zararlar görmüştür. 1955 yılında işgalin sona ermesi ile birlikte kurulan II. Avusturya Cumhuriyeti ile birlikte Viyana da başkent kabul edilmiştir. Bugün Avrupa’nın göz bebeği olan kıymetli bir kenttir. Ayrıca Osmanlıya karşı direnebilmiş olması ile istisna teşkil etmektedir.

  İklim Ve Sezon

  Viyana bulunduğu konum itibariyle, batıdan gelen okyanus iklimi ve doğudan gelen karasal iklim arasında bir geçiş iklimine sahiptir. Şehirde yaz ayları ılık geçmektedir. Ortalama sıcaklıklar 22 derece ile 26 derece arasında seyretmektedir. Kışlar ise oldukça soğuk geçmektedir. Sıcaklık genellikle sıfırın altına düşmektedir. Aralık ayından Mart ayına kadar yoğun kar yağışları gözlenir. Kış mevsiminden hoşlanıyorsanız kışlarında da şehre gidebilirsiniz ancak verimli bir gezi için bahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz.

  Gezilebilecek Yerler

  Aziz Stephan Katedrali ile başlamak gerek gezi rotasına. Çünkü hem kentin simgesi haline gelmiş bir yapıdır, hem kentin siluetinde yer edinmiştir hem de kent için manevi öneme sahiptir. Viyana’nın tam merkezinde Stephenplatz ‘da yer alan katedral, 1365 yılında inşa edilmiştir. Bugün Viyana Piskoposlu Ruhani Dairesi’nin ana kilisesi niteliğine sahiptir. Avusturya Dükü IV. Rudolf tarafından yaptırılan kilise, daha önce yerinde bulunan eski bir kilise üzerine inşa edilmiştir. Roma ve gotik mimari tarzı ile oldukça gösterişli bir yapıya sahiptir. Kilise hakkında ilginç bir de olay mevcut. Osmanlı’nın akınları ile karşı karşıya kalmış olan şehirde, Bu katedralin çan kulesinde beklemek göreviyle bir memur atanmıştır 1534 yılında. Bu memur, tüm şehri gören noktadan Osmanlı akıncılarının gelip gelmediğini kontrol edecek ve akıncıları gördüğü an çanı çalarak şehir sakinlerine haber verecektir. İlginç olansa, Osmanlı tamamen ortadan kalktıktan sonra bile bu memuriyetin sürmesidir. Ancak 1956 yılında bir Osmanlı tehlikesinin olmadığı anlaşılarak bu memuriyete son verilmiştir.

  Kentin mimari ve tarihi değeri yüksek yapılarından biri olan Belvedere Sarayı, Landstrasse ‘De yer almaktadır. Bu saray, iki parçadan oluşmakta ve barok stilde inşa edilmiştir. Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak anılan yapılar, 1668 ile 1745 yılları arasında inşa edilmiştir. Savoy Prensi Eugen ‘in emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt tarafından yapılmıştır. Yapının bir önemi de, 1955 yılında II. Dünya Savaşı’nın bitimi ile Avusturya’nın bağımsız oluşu burada imzalanan antlaşma ile gerçekleşmiştir. Bugün müze olarak kullanılan yapıları birbirine bağlayan gösterişli de bir bahçe bulunmaktadır. Gezmesi keyifli bir müzedir Belvedere Sarayı. Viyana ziyaretinizde uğramanız önerilir.

  Viyana Kelebek Evi, kentte gezmesi en keyifli noktalardan biridir. Rengârenk tropikal kelebek türleri ile birlikte aslında yapay olan ortamda zaman geçirebilirsiniz. Bir sera olarak tasarlanmış alanda, doğanın en güzel yüzünü hissedebilirsiniz. Viyana Kelebek evi, yağmur ormanları şeklinde düzenlenmiştir. Kent merkezinin sadece 200 metre uzağında bulunması sebebiyle, görülmeden geçilmemesi gereken ziyaret noktalarından biridir. Etrafınızda özgürce uçuşan kelebeklere ise zarar vermek kesinlikle yasaktır. Zaten bu harika canlılara zarar vermeye kalkışmak mümkün değildir.

  Albertina Müze ve Galerisi, kentin sanat merkezlerinden biri olarak ifade edilebilir. Müze kapsamında 65.000 ‘den fazla sayıda çizim bulunurken, bunun yanında ağaçbaskı, taşbaskı ve gravür gibi teknikler ile yapılmış sayısız eser bulunmaktadır. Ayrıca modern grafik çalışmalarının en önemli parçalarının sergilendiği geniş bir koleksiyon da bulunmaktadır. Yapı 1745 yılında Avusturya – Macaristan İmparatoriçesi olan Maria Theresia tarafından yaptırılmıştır.

  Efes Müzesi ‘ne ev sahipliği yapmakta olan Hofsburg Sarayı ise görülmesi gereken sanat alanlarından biridir. Hem yapı mimari ve sanatsal açıdan dikkat çekmektedir, hem de kapsamında sergilenen eserler önemli kültürel değerlerdir. Sanata ilginiz var ise mutlaka ziyaret etmek isteyeceğiniz noktalardandır Hofsburg Sarayı.

  Son olarak bahsedeceğimiz Schönbrunn Sarayı, turistlerin en çok ilgisini çeken yapıdır. Habsburg Hanedanının yazlık sarayı olarak bilinen yapı 1744 ile 1749 yılları arasında yine Maria Theresia tarafından inşa ettirilmiştir. Genellikle Habsburg hanedanı yöneticilerinin yazlık olarak tercih ettiği bir konaklama alanıdır Schönbrunn Sarayı. Yapının bir önemi de, 1918 yılında İmparator I. Karl ‘ın tahtı bıraktığını bildirdiği antlaşmayı yani Habsburg Hanedanı hâkimiyetine son veren antlaşmayı bu sarayda imzalamış olmasıdır. Bugün Schönbrunn sarayı, Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olarak anılmaktadır.

  Ulaşım

  Viyana hem Avusturya genelinde hem de diğer ülkelerden ulaşımı kolay olan büyük bir kenttir. Şehrin havalimanı sayesinde yurtdışı bağlantıları kolaylıkla sağlanmaktadır. Kent içi ulaşımda U-bahn olarak adlandırılan tren hatları, tramvaylar ve taksiler kullanılmaktadır. Dünyanın en büyük tramvay ağı Viyana’da bulunmaktadır. Taksiler ise genel olarak ucuz denilebilir. Avrupa geneline göre düşük ücretler ile kullanabilirsiniz. Bu sebeple tercih edilebilir araçlardır. Şehir içi ulaşım çok düzenli işlediği için sıkıntı ile karşılaşılmamaktadır.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Flughafen Wien – Schwechat, kentin havayolu bağlantılarını sağlayan havalimanıdır. Kent merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu sebeple yakın denilebilir. Havalimanından konaklama noktanıza ulaşımda kullanabileceğiniz çeşitli araçlar bulunuyor. Havalimanı servisi, taksi ve minibüs seçenekleri mevcuttur. Bununla birlikte 05.30 – 23.30 saatleri arasında çalışan havalimanı tren hattı çok kullanışlıdır. Ulaşım imkânlarının çeşitliliği ve kolaylığı sayesinde fırsatları değerlendirip uçak bileti alarak gezi programınızı yapabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Gezi süreniz doğrultusunda Viyana çevresindeki merkezleri de görebilirsiniz. Baden bu ziyaret noktalarından biridir. Kentin güzelliklerini görmek için, Viyana geziniz sonrasında bir iki gün ayırmanız yeterlidir. Hem trenler ile hem de araç kiralayarak kent çevresinde de keyifli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder