Dil Seçiniz

Split Ucuz Uçak Bileti

Hırvatistan‘ın aynı zamanda dünyanın en sportif kenti Split'e gitmenin tam zamanı. En uygun fiyatlı Split uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Split Gezi Rehberi

  Hırvatistan‘ın aynı zamanda dünyanın en sportif kenti, Akdeniz’in çiçeğidir Split. Dünya’nın en sportif kenti nitelemesi boşuna değildir. Birçok ünlü Hırvat sporcu bu kentten çıkmıştır. Kentin sembolü ise Dalmaçyalı köpek ve eşeklerdir. Splik sakin ve huzurlu bir şehir olması sebebiyle, her mevsim ziyaretçi alıyor. Ülkemize yakın oluşu ise daha da cazip bir gezi noktası haline getiriyor. Huzurlu ve sakin bir seyahat için uçak bileti araştırması yaparak hemen seyahat programınızı yapmaya başlayabilirsiniz siz de.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Kentte bilinen ilk yerleşim M.Ö. 7. Yüzyılda, Grekler bölgeye gelişi ile gerçekleşmiştir. Şehrin o zamanlardaki ismi Apalathos ‘dur. Bu dönem sonrasında ise, zaman zaman çeşitli uygarlıkların hâkimiyeti altında olmuştur bu bölge. Bunlar sırasıyla İlirya (Arnavut), Grek, Roma, Bizans, Avar, Slav, Moğol, Venedik, Osmanlı, Avusturya – Macaristan ve Almanya diye uzayıp gitmektedir.

  Split ’in ilk tarihi sahnesinde dikkat çekişi Roma Hükümdarı Diocletianus ile gerçekleşmiştir. Roma Hükümdarı Diocletianus, ilk Hıristiyanları katledişi ile tanınmaktadır. M.Ö. 300 yılında yazlık sarayını bu kente yaptırması ile kentin dikkat çekmesini sağlamıştır. Hükümdarın ölümünden sonrada yöneticiler, bu sarayı kullanmaya devam etmişlerdir. Romalılar, Split yakınında bulunan Solana kolonisini terk edişleri sırasında, koloni de yaşayanların tamamını Split ’e yerleştirmişlerdir.

  Split 12. Ve 14. yüzyıllarda otonom bir yönetim şekline sahip olmuştur. Bunun dışında ise uzun yıllar kentte etkisi olan Bizans, Hırvat Krallığı, Venedik ve Avusturya izlerini bugün de şehirde görmek mümkün. Avusturya’nın hâkimiyeti I. Dünya Savaşına kadar da sürmüştür.

  Kent bugün, ülkenin önemli bir sahil kenti ve turizm merkezidir. Zamanınız el veriyorsa kentin diğer şehirleri ile birlikte Split ‘i de ziyaret etmenizi öneririz.

  İklim Ve Sezon 

  Split ’de sıcak ve ılıman bir iklim hâkimdir. Kış aylarında, yaz aylarına göre daha fazla yağış gözlenmektedir. Yılın en kurak ayı temmuzdur. Aynı zamanda Temmuz ayı en sıcak aydır. Şehirde yılın en soğuk zamanları ise Ocak ayında yaşanmaktadır. Seyahat programınızı yaparken bu detaylara dikkat etmelisiniz. Seyahat için bahar ve yaz ayları en uygun zamanlardır. Havalar ısınmaya başlamışken, şimdiden uçak bileti araştırmanızı yaparak, seyahat programınızı yapmanızı öneririz.

  Gezilebilecek Yerler 

  Kentin eski şehir olarak adlandırılan bölgesi, en dikkat çekici yeridir. 1979 yılında bu bölge UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine eklenerek, koruma altına alınmıştır. Siz de kenti gezmeye eski şehirden başlamalısınız. Eski şehir surlar ile çevrili ve dört kapı ile girişin sağlandığı bir alandır. Şehir kapıları Altın kapı, Gümüş kapı, Demir kapı ve Bronz/Tunç kapıdır. Kapılardan geçtikten sonra görmeniz gereken eserlerden biri St. Domnius Katedrali’dir. St. Domnius Katedrali şehrin doğu bölümünde yer almaktadır. Bu yapı Roma Sarayı ile aynı zamanlarda inşa edilmiştir. Yapım amacı, İmparator Diocletion için bir mezar olmasıdır. 305 yılında yapıldığı bilinmektedir. Hem Roma tapınağı hem de Katolik kilisesi niteliğinde inşa edilmiş bir yapıdır. Ayrıca çan kulesi 12. ve 16. Yüzyıllarda yapıya eklenmiştir.

  Şehrin simgesi olarak bilinen St. Duje Çan Kulesi, şehrin harika manzarasını görmenizi sağlıyor. Kilisenin hemen yanında yer alan çan kulesine çıkabilmek için ayrıca bilet almak gerekiyor. Dar merdivenlerden yukarıya ulaştığınızda ise harika bir manzara ile karşılaşırsınız. Bu sebeple uğramanızı önermekteyiz.

  St. Gregory Heykeli, yine en çok ziyaretçi eserlerden biridir. St. Gregory, 10. Yüzyılın önemli dini liderlerinden biridir. Yaşadığı dönemde İncil’i Hırvatça’ya çevirmesi ile anılmaktadır. Heykelin bir özelliği de her ziyaretçinin heykelin sol ayak başparmağına dokunmasıdır. Yıllardır süren bir inanca göre, bu hareket kişiye şans getirmektedir. Bu sebeple heykelin sol ayak başparmağında renk değişikliği oluşmuştur adeta.

  Jüpiter Tapınağı ise günümüzde St. John Kilisesi adı ile kullanılmaktadır. Yapı, Antik Roma dönemine ait önemli bir eserdir. Jüpiter Tapınağı, Peristil Meydanında yer almaktadır. Yine bu meydanda 2 adet orijinal Mısır Sfenksi ’ni görebilirsiniz.

  Diocletian Sarayı, Split ‘in tarihinde önemli yere sahip olan bir yapıdır. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınarak, koruma altına alınmıştır. Eski şehir olarak adlandırılan bölgede, antik duvarlar arasında bulunmaktadır. Geç antik mimari dönemin önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Dünya’nın en iyi korunmuş Roma Sarayı olarak bilinmektedir. Roma İmparatoru Diocletian tarafından yaptırılmış olan saray, 1,5 metre kalınlığında 25 metre yüksekliğinde olan duvarlar ile çevrilidir. Saray dört giriş kapısına sahip, 220 x 185 metre ölçülerinde olan büyük bir yapıdır.

  Şehrin tarihine dair bilgi edinebileceğiniz galeri ve müzeleri de gezebilirsiniz. Bu alanda Mestrovic Galeri ilk sırada yer almaktadır. Galeri binası aslında ünlü Hırvat ressam Ivan Mestrovic’in yazlık evidir. Yapımı 1939 yılında tamamlanan yapı sanatçı tarafından bizzat yaptırılmıştır. Ölümünün ardından ise 1952 yılından bu yana galeri olarak kullanılmaktadır. Sanatçının sayısı 200’ü aşan eseri bu binada sergilenmektedir.

  Kente ait arkeolojik buluntuların sergilendiği Arkeolojik Anıtlar Müzesi bir diğer uğrama noktasıdır. 1820 yılında kurularak, bu güne kadar varlığını sürdürmüş, halen de açık durumdadır. Müze kapsamında 150 binden fazla eser sergilenmektedir. Eserlerin büyük bir bölümü Yunan, Adriyatik, Roma ve erken Hıristiyanlık dönemine aittir. Müzede antik çağ ve ortaçağ dönemlerine ait geniş sikke koleksiyonu dikkat çekerken, kapsamında bulunan kütüphanede de 30 bin kitaplık bir mevcut vardır. Bugünkü müze binası 1912 ile 1914 yılları arasında Viyana ‘lı mimarlar A. Kirstein ve F. Ohman tarafından yapılmıştır.

  Son olarak biraz daha çevre merkezlerden birine yolculuk etmek isterseniz, vapur ile 2 – 3 saatlik bir yolculuk ile Korluca adasına ulaşabilirsiniz. Korluca adası, Adriyatik Denizinde bulunan, Hırvatistan’a ait en büyük adadır. Kayın, çam ve meşe ağaçları ile dolu, harika bir doğası olan ada Şarapçılık faaliyetleri ile ünlenmiştir.

  Ulaşım

  Ülkemizden Split ’e ulaşım için havayolunu kullanmalısınız. Split Havalimanı, Zagreb ’ten sonra ülkenin en büyük ikinci havalimanıdır. Şehir içi ulaşımda ise otobüsler en sık kullanılan araçlardır. Otobüs biletiniz büfelerden alabileceğiniz gibi otobüs şoförlerinden de alabilirsiniz. Otobüslerden sadece tek seferlik bilet alınabilirken, büfelerden iki kullanımlık ya da aylık bilet alabilirsiniz. Bunun dışında elbette ki taksi seçeneği de mevcuttur şehir içi ulaşımda.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Ülkemizden doğrudan ya da aktarmalı uçuşlar ile şehre ulaşmanız mümkündür. Split Havalimanı, şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Havalimanından merkeze ulaşım için taksi ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Çok uzak olmadığı için, uçaktan indikten sonra hızlıca konaklama noktanıza ulaşabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Seyahat süreniz el veriyorsa, bir yarımada olan Split yakınlarındaki adaları ziyaret etmelisiniz. Her biri harika doğası ile huzurlu tatil noktalarıdır. Bunun dışında Dubrovnik, seyahatinizi sürdürebileceğiniz önemli bir şehirdir. Ülkenin en önemli kentlerinden biri olan Dubrovnik’i de görebilirsiniz, Split gezinizin ardından. Şehre yakın bir konuma sahip olması, onu daha da cazip hale getirmektedir. Öncelikle Split uçak bileti alıp, şehri keşfedebilir, ardından Dubrovnik ’e geçebilirsiniz. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorumlar (1)

  Deepak

  Teşekkürler

  Yorum Gönder