Dil Seçiniz

Liverpool Ucuz Uçak Bileti

Denizi ve güneşiyle İngiltere'nin harika bir liman kenti olan Liverpool'a en uygun uçak bileti ucakbileti.com.tr'de.

Liverpool Hava Durumu

  Liverpool Gezi Rehberi

  Liverpool, özellikle deniz ve güneşi ile insan üzerinde etkileyici hisler bırakan bir liman kentidir. Zihinlerimizde futbol ile özdeşleşen kentin deniz ile iç içe görünümü oldukça huzur verici bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır. Tarihi ve turistik pek çok mekâna sahip olması da şehir de yapılacak oldukça fazla aktivitenin olduğunu gösteriyor. İngiltere seyahatinizde mutlaka uğramanız gereken, hatta doğrudan Liverpool odaklı bir gezi planlamanız gereken bir nokta burası. Özellikle yaz aylarında şehrin harika yüzünü görmek için şimdiden uçak bileti alarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Şehrin bir yerleşim yeri olarak kurulması 1207 yılında Kral John ile gerçekleşmiştir. Ancak bu yerleşim alanının nüfusu 16. Yüzyılda dahi sadece 500 kadardır. 17. Yüzyılda ticaret imkânlarının artışı ile ancak nüfusta bir artı gözlenebilmiştir. Yine bu yüzyılda, 1644 yılında yaşanan İngiliz İç Savaşı’nda Liverpool 18 gün süren bir kuşatma altında kalmıştır. 1699 yılında ise limanın kurulması şehrin asıl gelişim sürecini başlatmıştır. Hatta tarihi olayların temelini atmıştır. Aynı yıl içerisinde yaşanan, Afrika’ya köle ticareti yapma amacıyla bu limandan bir geminin yola çıkması olayı önem arz etmektedir. Böylece köle ticaretinin merkezi Liverpool olmuştur ve şehirde hızlı bir zenginleşme yaşanmıştır.
  19. yüzyılda köle ticaretinin yasaklanması, şehri zenginleşme konusunda yavaşlatmamıştır, çünkü limanın ticaret potansiyeli farklı alanlara kaymıştır. Bu şekilde, 19. Yüzyılda dünya dış ticaretinin %40’ı Liverpool’dan geçmeyi sürdürmüştür. 20. Yüzyılda ise doğu Avrupa’dan ABD’ye yaşanan büyük göçlerin hareket noktası Liverpool limanı olmuştur. Liverpool kalkan gemiler Abd’ye doğru yol almış, Avruparlı göçmenleri taşımıştır. Bu göçler sırasında batan ünlü transatlantik gemisi Titanic’in tescil limanı da Liverpool’dur.
  Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Liverpool’da II. Dünya Savaşında hasar görmüştür. Liverpool ve çevresindeki Merseyside Metropoliten bölgesi Almanlar tarafından bombardımana tutulmuş, yaklaşık 2500 kişi bu sırada yaşamını yitirmiştir. Şehir genelinde yaşanan ciddi hasarlar için savaş sonrası kampanyalar düzenlenerek, şehir toparlanmıştır. Ancak burada yaşayan halkın can kayıpları karşısında, bu çalışmalar hoş karşılanmamış, sosyal anlamda sıkıntılar yaşanmasına sebep olmuştur.
  Ayrıca Liverpool’dan bahsedince unutulmaması gereken The Beatles, 1960’lı yıllarda Liverpool’da ortaya çıkıp dünyayı kasıp kavuran parçalara imza atmış bir müzik topluluğudur. Şehrin gurur kaynağıdır.
   
   

  İklim Ve Sezon

  Liverpool, Atlantik denizindeki, Gulf Stream sebebiyle oldukça ılımlı bir deniz iklimine sahiptir. Bu iklim özelliklerine göre yazlar serin geçerken kışlar da fazla soğuk ve hatta kar olmadan geçmektedir. Şöyle ki; yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 15 ile 17 derece civarında seyrederken, kış aylarında ortalama sıcaklık 5 derece kadardır. Bu iklim özellikleri ve hava şartları Liverpool’u her zaman ziyaret edilebilir bir rota haline getiriyor. Bununla birlikte yaz aylarında daha yoğun görülen güneş ile liman manzarası harika bir görüntüdür.

  Gezilebilecek Yerler

  Gezip görülecek yerlere başlarken, şehrin siluetine büyük katkısı olan Royal Liver Binasından bahsetmek gerek. Bu yapı şehrin adeta ikonik bir parçasıdır. Deniz kıyısında yer alan yapı 1911 yılında inşa edilmiştir. Efsaneye göre, “Liver Bird” binanın tepesine konup, Wirral’e doğru bakmaktadır. Yapının iki gökdeleni bulunuyor. Bunlardan nehir tarafına bakanın üzerindeki saatin çapı, Westminster Kulesindeki saatin çapından bile 2 metre daha fazladır. Mimari nitelikleri ile de dikkat çeken görkemli yapı şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir.
   
   
  Liverpool’un görülmesi gereken yapılarından biri de Lime caddesinde yer alan St. George Salonu’dur. Greko – Romen mimari tarzını yansıtan yapı, Batı Avrupa’nın en ünlü neoklasik yapılarından biridir. 1840 ile 1855 yılları arasında inşa edilen bu yapı içerisinde Avrupa’nın en iyi kilise orglarından biri yer almaktadır. Büyülü atmosferinin yanında, dış cephesinde yer alan duvar resimleri ve freskler oldukça etkileyicidir. Kapısında ise Antik Roma’ya atıf niteliğinde kakma örneği bulunmaktadır. Şehrin kültürel mirasının en önemli kalıntılarından biridir.
   
  William Brown Sokağı ve çevresindeki bölgede, şehrin kültürel mirasının önemli örnekleri bulunmaktadır. Şehrin Kültür Mahallesi olarak da nitelenmektedir bu bölge. St. George Salonu’nun da yer aldığı bu alanda, William Brown Kütüphanesi, Walker Güzel Sanatlar Galerisi, Picton Okuma Salonları ve Liverpool Dünya Müzesi de yer almaktadır. Binaların genel mimari niteliği neoklasik tarzdadır.  Size harika fotoğraflar verecek mimari detaylar ile karşılaşabilirsiniz bu gezinizde.
   
   
  Şehrin en önemli dini yapıları olan Anglikan Liverpool Katedrali ile Katolik Liverpool Metropoliten Katedrali, aynı zamanda şehrin siluetinin en az Royal Liver Binası kadar önemli parçalarıdır. Anglikan Liverpool Katedrali, 1904 ile 1978 yılları arasında inşa edilmiştir. Modern yapının, yeni – gotik tarzında bir mimari niteliği bulunuyor. Anglikan Liverpool Katedrali, şuan Britanya Adası’nın en büyük katedrali niteliğine sahip bir yapıdır. Katolik Liverpool Metropoliten Katedrali’ne gelecek olursak, bu yapı 1962 ile 1967 yılları arasında inşa edilmiş, modern ve yuvarlak mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Farklı şekil özelliklerine sahip oluşu nedeniyle, şehrin sakinleri tarafından farklı hikâyeler ile ilişkilendirilmektedir. Mimariye ve tarihe ilginiz varsa, bu katedral de görmeniz gereken yapılar arasında yer almalıdır.
  Liverpool’da gezilebilecek pek çok mekân arasından bir yer daha var ki, böyle bir liman kentinden söz ederken bahsetmemek olmaz. Liverpool limanının önemli bir bölgesi olan Albert Dock, kapsamında önemli müzeler bulunuyor ve turistler tarafından da oldukça ilgi ile karşılanıyor. Bu müzeler, Merseyside Denizcilik Müzesi, International Slavery Museum ve Museum of Liverpool’dur. Liverpool, tarihi sebebiyle bu tür müzelerde dolaşırken köle ticaretine dair kalıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Şehrin belki de en can alıcı tarihi izi bu konudadır. Albert Dock, Liverpool’un önemli doklarından biridir ancak diğerleri de oldukça ilgi çekici alanlardır.  Liverpool şehrinin kuzey kesiminde yer alan Stanley Dokları, 1901 yılında inşa edilmiş olup, o dönemde dünyanın en büyük hacimli yapısı unvanına sahipti.
  Son yıllarda Liverpool şehir merkezi için yapılan oldukça büyük bütçeli, yenileme ve geliştirme çalışmaları ile şehir merkezine görkemli gökdelenler ve alışveriş alanları inşa ediliştir.
   
   

  Ulaşım

  Ülkemizden Liverpool’a çeşitli havayolu şirketleri sayesinde kısa sürede rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Bunun yanında İngiltere’nin diğer şehirlerine de buradan yine havayolu şirketlerini kullanarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir içi ulaşımda karayolu ve demiryolu imkânları çok sık kullanılmaktadır. Liman kenti olması sebebiyle Liverpool’dan gemi ile Dublin gibi farklı rotalara da ulaşılabilmektedir.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  İngiltere’nin kuzey batı kesimi genelinde kullanılan Liverpool John Lennon Havalimanı, 1997 ile 2007 yılları arasında Avrupa’nın en hızlı gelişen havalimanı olmuştur. Şehre ulaşımınızda büyük kolaylık sağlamaktadır size bu imkân. Buradan pek çok seçenek ile şehir merkezine ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hemen uçak bileti alarak, gezinizi planlamaya başlamaısınız.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Liverpool gezinizin ardından, bir saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Manchester’a da mutlaka uğramalısınız. Manchester da başlı başına bir gezi sürecidir. Gezi süreniz doğrultusunda bu şehre de en azından iki gün ayırabilirsiniz. Bunun dışında Liverpool çevresinde uçak ya da trenle hızlıca ulaşıp seyahat edilebilecek pek çok merkez bulunuyor.

  Yorum Gönder