Dil Seçiniz

Sofya Ucuz Uçak Bileti

Sofya uçak bileti ile hızlı gece hayatı ile de bilinen Sofya’da yapacağınız güzel bir gezi, size harika anılar kazandırabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Sofya Gezi Rehberi

  Komşu ülke Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya, dar vakitler için planlanan kısa süreli tatiller için çok doğru bir seçenek. Doğu Avrupa’nın bu kentinde, genellikle eski binaların halen kullanılıyor olması sebebiyle, mimaride Sovyetlerin etkisini görmeniz çok muhtemeldir. 500 yıldan fazla Osmanlı egemenliğinde kalmış olan şehirde, silinmeye çalışılsa da halen Osmanlı etkileri görülebiliyor. Hızlı gece hayatı ile de bilinen Sofya’da yapacağınız güzel bir gezi, size harika anılar kazandırabilir.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Sofya şehrinin bilinen tarihi, M.Ö. 8. Ve 7. Yüzyıllara kadar uzanmaktadır. O zamanlarda, bugünkü Sofya şehrinin merkezinde, Serdi ya da Sardi olarak bilinen bir Trak kabilesinin yaşadığı biliniyor. Balkan yarımadasında ilerlemeye başlayan Roma, Trakların bölgedeki hâkimiyetine son vermiştir. Romalılar şehre hâkim olduktan sonra şehre Serdika adını vermişlerdir. Serdika, “Serdiler’in şehri” anlamına gelmektedir. Serdika, yani Sofya, Roma döneminde önemli bir ticari ve de idari merkez olarak kabul edilmiştir. Doğu Roma İmparatorluğu’nun kavşak noktasında bulunduğu için ise sürekli saldırılara maruz kalmış ve ciddi zararlar görmüştür.

  6. yüzyıla gelindiğinde, Balkan yarımadasına yönelen Slavlar, şehri ele geçirmiş ve Slavlaşmasında etkili olmuştur. 9. Yüzyılda Bulgar Hanı Krum zamanında, şehrin ismi Sredets olarak değişmiştir. 14. Yüzyıla gelindiğinde ise şehir Osmanlı egemenliği altına girmiştir. 1877 ile 1878 yılları arasında yaşanan Osmanlı – Rus Savaşına kadar Osmanlı egemenliği sürmüştür Sofya’da. Bu tarih itibariyle, Osmanlı’dan kopmuş ve 1879 yılında, Bulgaristan’ın başkenti ilan edilmiştir. Şehirde yaklaşık 500 yıllık Osmanlı hâkimiyetinin izleri halen görülebilmektedir.

  Sofya kenti, II. Dünya Savaşı sırasında, Almanlar tarafından işgal edilmiş, 1943 ile 1944 yılları arasında ise müttefik devletlerin uçakları tarafından bombalanmıştır. 1944 yılında, Sovyet Kızıl Ordu birlikleri tarafından kurtarılınca, Nazi Almanya’sının müttefiki olan mevcut Bulgaristan Hükümeti devrilmiştir ve 1946 yılında Halk Cumhuriyeti kurulmuştur.

  İklim Ve Sezon 

  Bir Balkan ülkesi olan Bulgaristan’da genel olarak soğuk hava hâkimdir. Sofya’da tipik kıtasal iklim görülmektedir. Kışları oldukça sert geçmektedir. Sıcaklık -10 ile -15 derecelere kadar düşmektedir. Özellikle aralık ve ocak ayları arasında sıcaklığın sürekli 0’ın altında olduğu görülmektedir. Yoğun kar yağışları ile karşılaşılmaktadır. Şehrin karlar altındaki görünümü de ayrı bir güzeldir ve özellikle yılbaşı zamanlarında görülmesi gereken bir şehirdir. Şehirde yazlar ise sıcak geçmektedir. 30 dereceye kadar sıcaklığın çıktığı görülebilir. Yılbaşı sezonu dışında şehri gezip görmek için en uygun zamanlar hava koşullarının daha iyi olması sebebiyle bahar ve yaz aylarıdır. Bahar ve yaz aylarında şehrin tadını çıkarma için şimdiden uçak bileti alabilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler 

  Sofya’da dolaşırken pek çok tarihi yapı ile karşılaşırsınız. Bunlardan ilki, şehrin tam merkezinde yer alan St. Alexander Nevsky Katedralidir. Bir Ortodoks Katedrali olan yapı, 1882 ile 1912 yılları arasında inşa edilmiştir. 1877 ile 1878 yılları arasında yaşanan Osmanlı – Rus savaşında ölen Rus askerilerinin anısına inşa edilmiş bir Katedraldir. Yapının çan kulesinin üst bölümü ve en tepede yer alan haç, tamamen altın kaplamadır. Katedralin Çan sesinin 30 km uzaktan dahi duyulduğu iddia ediliyor. St. Alexander Nevsky Katedrali, toplamda 3170 metrekare alanda bulunmaktadır. Toplamda 10 bin kişilik kapasiteye sahip olan yapı, Balkan yarımadasının en büyük Katedrali olma özelliğine sahiptir ve şehrin sembollerinden biridir.

  Şehrin en önemli müzesi olan Sofya Ulusal Tarih Müzesi, görülecek yerler arasında yer almaktadır. Müzenin kapsamında 650.000 ‘den fazla sergi alanı yer alıyor. Bulgaristan’ın ilk yerleşimden bu yana tarihsel gelişimini ele alan müze oldukça kapsamlı ve geniş. Dolayısıyla burayı dolaşmak saatlerini alabilir. Sofya Ulusal Tarih Müzesi, bölgenin geçmişten bugüne geleneksel yapısı hakkında da pek çok ipucu barındırmaktadır. Müze, haftanın her günü 09.00 ile 17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

  Sofya kentinin en eski tarihe sahip camilerinden biri olan Kara Camii, 1903 yılı itibariyle kilise olarak kullanılmaktadır. Kara Camii, hem Koca Mehmet Paşa Camii olarak, hem de İmaret Camii olarak da bilinmektedir. Kara Camii, 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emri ile Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Bugün bu camii, Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi olarak biliniyor. İşin acı yanı ise, mabed bugünkü Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’nın bahçesinde yer alıyor ve zamanında caminin hemen yanına defnedilmiş olan cami hocaları ve imamlarının bulunduğu kabristan, otopark olarak kullanılıyor.

  Şehrin halen kullanılabilen en büyük camii ise Banyabaşı Camii’dir. Banyabaşı Camii, Avrupa’nın en eski camilerinden biri olmakla birlikte yapım tarihi ile ilgili net bir bilgi yoktur. Yapım tarihi 1566 yılı kabul edilmektedir. Mimar Sinan tarafından tasarlanmış olan cami, mimari açıdan nitelikli bir yapıdır. Evliya Çelebi Sofya gezisi sırasından bu camiden, “Sofya’da en güzel minaresi olan cami.” diye bahseder. Banyabaşı Camii, bölgede İslam’ı yaşatan tek nokta olarak nitelenebilir. Zaman zaman ırkçı Bulgar partileri, cami etrafında mitinglerle, ezan okunması ve namaz kılınmasını engellemeye çalışmaktadır.

  Kentin simgelerinden biri de, 1888 yılından bu yana varlığını koruyan Sofya Hayvanat Bahçesi’dir. Avrupa genelinde tarihsel açıdan önemli bir yere sahiptir. Sofya Hayvanat Bahçesi’nin kapsamında yaklaşık olarak 1.200 adet hayvan bulunmaktadır. Giriş ücretleri de oldukça uygundur. Sofya’da doğal yaşamı görebileceğiniz noktalardan biridir burası.

  Sofya Ulusal Opera ve Bale binası, mimari açıdan ilgi çekici bir yapıdır ve de oldukça eski bir tarihe sahiptir. Bulgar Opera ve Bale Derneği, 1908 yılında kurulduktan sonra, 1909 yılında da ilk bale sergilenmiştir. Bunun ardından Sofya Ulusal Opera ve Bale binası 1921 yılında açılmıştır. Ancak 1944 yılına gelindiğinde, savaş sırasında bombalanmış ve ciddi hasar görmüştür. 1947 ile 1953 yılları arasında bina yeniden inşa edilmiştir.

  Ayrıca Sofya gece hayatının hareketliliği ile biliniyor. Çok sayıda ve farklı tarzlarda gece mekânı ile karşılaşabilir, buralarda eğlenebilirsiniz. Özellikle Vitosha Bulvarı’nın her iki yanında oldukça kaliteli mekânlar yer almaktadır.

  Ulaşım

  Sofya, ülkemize yakın konumu sebebiyle, özellikle de sınıra yakın olan şehirlerden otobüs ile de ulaşımın sağlanabildiği bir şehir. Ancak, otobüs yolculukları oldukça uzun sürmektedir. Ayrıca bazen Sınır kapılarında yaşanabilen aksamalar sebebiyle bu süre daha da uzayabiliyor. Bu sebeple Türkiye’nin her yerinden havayolu seçeneğini kullanarak şehre hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sofya’da geçireceğiniz unutulmaz bir tatil, sadece bir uçak bileti uzaklığındadır. Şehrin kapsamlı bir havalimanına sahip olması, ulaşım sorunlarını tamamen ortadan kaldırmaktadır.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Sofya Havalimanı, pek çok havayolu şirketinin sefer düzenlediği, kapsamlı bir alandır. Ülkemizden kısa sürede buraya ulaşılabiliyor. Havalimanının şehir ile bağlantısı ise düzenli çalışan şehir içi ulaşım hatları ile sağlanıyor. Ucuz bir ülke olan Sofya’da şehir içi ulaşımda taksileri de kullanmanız mümkündür.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Küçük bir ülke olan Bulgaristan’ın başkenti ve de en büyük şehri olan Sofya’yı gezdikten sonra çevre illerini de ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Plovdiv görülmesi gereken şehirlerindendir. Burada oldukça fazla eğlence mekânı bulunmaktadır. Güzel zaman geçirebilirsiniz. 

   

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder