Dil Seçiniz

Berlin Ucuz Uçak Bileti

Berlin semalarına uçak bileti ile yolculuk, ucakbileti.com.tr ile çok kolay. Berlin uçak biletini en uygun fiyatlarla alın!

Berlin Hava Durumu

  Berlin Gezi Rehberi

  Almanya’nın başkenti olduğu gibi, Avrupa’nın gece hayatının da merkezi olan Berlin gezip görülecek çok fazla alan sunuyor. Yakın tarihin izlerini her noktasında hissetmenin mümkün olduğu şehirde, zaman yolculuğu yapabilirsiniz. Kısa tatiller içinde iyi bir seçenektir Berlin, çünkü 3 saatlik bir uçuş sonrası bu eyalet kentine ulaşmanız mümkün. Yani bir hafta sonunu Berlin’de geçirmek için sadece bir uçak bileti ihtiyacınız var.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  II. Dünya Savaşı öncesine kadar 4,3 milyon nüfusa sahip olan şehirde, savaş sonrası 2008 yılı değerlerine göre nüfus 3,5 milyona düşmüştür. Şüphesiz ki savaşın gerçek yüzünü en iyi şekilde gören şehirlerden biridir Berlin. Kent kuzey Almanya’da Spree ve Havel nehirleri arasında kumluk bir alanda yer almaktadır. Berlin, 1961 ve 1990 yılları arasında Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Şehrin ortasından çekilen duvarın yıkılmasıyla şehir yeni bir döneme girmiştir. Yıkılan “Berlin Duvarı” bugün “Utanç Duvarı” olarak da anılmaktadır.

  Brandenburg ve ardından Prusya’nın başkentliğini yapan Berlin kenti, 18. Yüzyıl öncesinde büyük bir merkez kabul edilmiyordu. Prusya’nın güç kazanması ile birlikte, şehirde Avrupa’nın siyasi, ekonomik ve kültürel anlamda önem arz eden merkezlerinden biri haline geldi. 1871 yılında kurulmuş olan Alman İmparatorluğunun da başkentliğini yapmasının ardından 1933 yılı itibariyle Nazi Almanya’sının da merkezi olmuştur. II. Dünya Savaşı’nda şehir tamamen harabeye dönüşmüş, pek çok devlet tarafından işgal altına alınmıştır. 1961 yılında yapımına başlanan ünlü Berlin Duvarı ile Doğu’dan Batı’ya geçişler katı bir şekilde engellenmeye çalışılmıştır. Bugün Berlin geziniz sırasında tüm bu yaşananların izlerini oldukça yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz. Berlin, ancak 1989 yılında “Utanç Duvarı”nın yıkılması ve ardından 1990 yılında iki Almanya’nın birleşmesi ile eski bütünlüğüne kavuşmuş ve eyalet şehir olarak kabul edilmiştir.

  İklim Ve Sezon 

  Bir Avrupa merkezi olan Berlin’de yıllık ortalama sıcaklıklar 9 derece seviyesindedir. Yıllın en sıcak ayları olan Temmuz ve Ağustos’ta ortalama sıcaklık ise 18 derecedir. Berlin’de yılın en soğuk ayları olan Ocak ve Şubat’ta ise ortalama sıcaklık -1 derece civarındadır. Berlin gezisi için önerilen zamanlar bahar ve yaz aylarıdır, ancak imkân varsa bir de karlar altındayken şehir görülmelidir. Ayrıca yılın her döneminde kültürel etkinleri oldukça yoğundur olmaktadır. Şehrin yıllık durumuna bakıldığında, genel olarak yağmurlu olduğu gözlenmektedir. Geziniz sırasında yağmur ile karşılaşmanız çok olası olduğundan buna hazırlıklı olmalısınız. Noel zamanlarında Berlin’in eğlenceli ve ışıl ışıl yüzünü de görmelisiniz mutlaka. Berlin yılbaşı tatilleri için de güzel bir seçenektir.

  Gezilebilecek Yerler 

  Berlin denilince gözlerimizin önünde canlanıveren Brandenburg kapısı kesinlikle ilk görülecek yerlerden birisidir. Brandenburg Kapısı, 1788 ile 1791 yılları arasında yapılmıştır. Kapı, on iki sütun, altı giriş kapısı ve altı çıkış kapısına sahiptir. Sütunlar toplam beş yol oluşturmaktadır. Kapının en üstünde ise Quadriga yer almaktadır. Napolyon’un Prusya’yı yenmesi ile Quadriga 1806 yılından sonra Paris’e taşınmış olsa da, Prusya’nın Napolyon’u bozguna uğratması ile 1814 yılında yeniden Berlin’e getirilmiştir.

  Berlin’de turistlerin en çok rağbet gösterdiği ikinci nokta Museumsinsel yani Müzeler Adası’dır. Burada oldukça kıymetli müzeleri gezmek için iki gününüzü ayırmalısınız adeta. Berlin’in Mitte bölgesinde Spree nehri üzerinde bulunan küçük bir ada üzerinde 1 kilometrelik bir alanda bulunur Müzeler Adası. Burada bulunan müzeler, Altes Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Bode Museum ve Pergamon Museum’dur. Her biri oldukça değerli müzelerdir. Alacağınız bir günlük Müzeler Adası bileti ile tüm müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca eski binaların duvarlarında savaşa ait izleri de görebilirsiniz. Türkiye’den gelen ziyaretçiler için şüphesiz ki en ilgi çekici olanı Pergamon Museum’dur. Bergama ve Milet’ten alınan eserler ile kurulmuş olan Bergama Müzesi yani Pergamon Museum gezilecek önemli bir noktadır. Bergama Müzesi’nde, Bergama Zeus Sunağı, Milet’in Market Kapısı, İştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi yapılar ve bu yapılara ait eserleri görebilirsiniz. Ayrıca Türkçe dil seçeneğinin yanında pek çok dilin de mevcut olduğu cihazlar ile her yapının ve eserin açıklamasını dinleyebilirsiniz.

  Berlin şehrinin merkezinde bulunan Alexanderplatz yani Aleksander Meydanı’na mutlaka yolunuz düşecektir. Berlin Katedrali ve Spree nehri yakınlarında bulunan meydana yürüyerek ulaşabilirsiniz bu bölgelerden. Ayrıca yine bu meydanın yakınında, Berlin’in simgelerinden biri haline gelen Fernsehturm yani Televizyon Kulesi bulunmaktadır. Güzel bir Berlin manzarası için kuleye çıkabilirsiniz.

  Berlin’de yer alan Berlin Yahudi Müzesi, 2000 yıllık Alman Yahudileri anısına atanmış şehrin önemli bir müzedir. Yıl içerisinde en çok ziyaretçi alan müzelerden bir diğeridir.

  Berlin Zoolojik Bahçesi ise şehrin doğal ve harika yüzünü görmenizi sağlayacak, pek çok hayvan türünü barındıran bir alandır. Almanya’daki en eski Ulusal Hayvanat Bahçesi olarak kabul edilmektedir. 35 hektarlık bir alanda kurulu olan Hayvanat Bahçesi, 1844 yılında açılmıştır. Berlin Zoolojik Hayvanat Bahçesi, dünyada en ayrıntılı tür barındıran hayvanat bahçesidir. Kapsamında 1400 tür ve yaklaşık olarak 14000 memeli bulundurmasıyla önemini gözler önüne sermektedir. Dünyaca bilinmekte olan Knut, Kutup Ayısı ya da Bao Bao ve Büyük Panda gibi hayvanlar, Hayvanat Bahçesi’nin adeta simgesi haline gelmiştir.

  Checkpoint Charlie yani Çarli Kontrol Noktası, Berlin’de doğu – batı geçiş noktasıdır. Helmstedt (Alpha) ve Dreilinden’den sonra üçüncü kontrol noktası olarak 1961 ve 1990 yılları arasında kullanılmıştır. Checkpoint Charlie, sadece müttefik askerleri, büyükelçiler ve aileleri, yabancılar, Federal Almanya’nın Demokratik Almanya’daki temsilcileri ve çalışanları tarafından kullanılabilmekteydi.

  Reichstag, yine şehrin merkezinde yürüme mesafesinde bulunan ziyaret noktalarından biridir. Adolf Hitler’in Almanya’nın başına geçişine kadar Almanya Parlamentosu’nun toplandığı binanın ismidir. Bugün de aynı şekilde Almanya Parlamentosu burada toplamaktadır.

  Geziniz sırasında pek çok hediyelik eşya alabileceğiniz dükkân ile karşılaşabilirsiniz. Harika parçalar yakalayıp, farklı şeyler görebileceğiniz pazarlara denk gelebilirsiniz. Özellikle Mitte bölgesinde yürüyerek dolaşmanız, hava güzel Spree nehri kenarında dinlenmenizi öneririz.

  Ulaşım

  Şüphesiz ki Berlin’e en iyi ulaşım seçeneği havayoludur. Şehrin iki adet havalimanı mevcuttur. Bunlar Berlin Tegel Havalimanı ve Schönefeld Havalimanı’dır. Havalimanından sonra ise şehrin her noktasına ulaşım otobüs, tren ve tramvaylar sayesinde oldukça kolaydır. Şehrin ulaşım sistemi çok düzenli bir şekilde işlemektedir, ancak yoğun kar yağışı ve don olaylarının yaşandığı zamanlarda küçük aksamalar ile karşılaşılabilmektedir.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Schönefeld havalimanı Berlin’in güneydoğu sınırında yer alan uluslararası havalimanıdır. Tegel Havalimanına oranla şehir merkezinden daha uzakta bulunmaktadır. Ama bu şehir ile bağlantı sorunlarını beraberinde getirmiyor. Her iki havalimanından da şehir ulaşımı kolaylıkla sağlanabiliyor. Schönefeld Havalimanı, Tegel Havalimanı’na nazaran daha küçüktür ancak her ikisi de uluslararası havalimanlarıdır ve her ikisini de tercih etmenizde bir sakınca yoktur.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Berlin şehri Brandenburg eyaletinde yer alıyor ve Almanya’nın merkezi bir bölgesidir burası. Dolayısıyla, tren ile Berlin’den ulaşımın kolay olduğu çevre illerde, Brandenburg eyaleti içerisinde de gezip görülecek pek çok yer mevcuttur. Geziniz için ayırdığınız süre doğrultusunda Brandenburg eyaletini de gezip görmenizi öneririz. 

   

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder