Dil Seçiniz

Floransa Ucuz Uçak Bileti

Aşk şehri diye anılan Floransa uçak bileti ile bu şehre yolculuk sizin için eşsiz bir deneyim olacaktır. Floransa uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Floransa Hava Durumu

  Floransa Gezi Rehberi

  Rönesansın çıkış noktası, bu sebeple tarih, sanat, mimarinin merkezi olan, bundan da önemlisi aşk şehri diye anılan bir şehir var rotamızda. Her sokağında, her caddesinde sanatın iliklerinize işleyeceği bir şehirdir Floransa. Sevdikleriniz ile birlikte bu şehri görmek, eşsiz bir deneyim olacaktır. Ulaşım fırsatları sayesinde, bu şehirde harika bir tatil için ihtiyacınız olan ise sadece uçak bileti ‘dir.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Şehrin kuruluşu M.Ö. 59 yılında, Jül Sezar’ın ordusundan emekliye ayrılan askerlere, Arno Nehri vadisindeki, bugünkü Floransa’nın bulunduğu toprakları vermesi ile gerçekleşmiştir. Böylece ilk yerleşim kurulmuş olur. Şehrin bu dönemdeki ismi Florentia’dır.

  M.S. 3. Yüzyıla gelindiğinde şehir, Roma İmparatoru Diokletian tarafından Toskana vilayetinin merkezi kabul edilmiştir. Roma İmparatorluğu’nun yıkılması ile birlikte ise şehir Bizans ve Ostrogot istilası ile karşılaşmıştır. 6. Yüzyılda Lombardlar’ın egemenliği altında gelişme gösteren kent, 13. Yüzyılda Guelfo ve Ghibellino gruplarının çekişmeleri ile yıpratılmıştır. Guelfo’lar bu çekişmenin galibi olsa da iki gruba ayrılmışlardır ve Beyaz Guelfo’lar olarak adlandırılan grup şehirden sınır dışı edilmiştir. Dante Alighieri de bu grupta yer almaktadır.

  15. yüzyılda bankacılık mesleği dolayısıyla zengin olan Medici ailesinin eline geçti Floransa. Bu dönemde Cosimo kentte büyük bir saray olan Palazzo Medici’yi inşa ettirdi. Cosimo’nun ardından oğlu Piero ve onun ardından da Lorenzo yönetimi denetimi altına almıştır. Lorenzo, Michelangelo, Leonardo Da Vinci ve Botticelli’nin de aralarında bulunduğu pek çok sanatçıyı desteklemiş, Rönesans’a büyük katkı sağlamıştır. Lorenzo, İtalya yarımadasında Ronesans’ı başlatması sebebiyle büyük saygınlık kazanmış ve Lorenzo il Magnifico yani Muhteşem Lorenzo olarak anılmıştır.

  1800’lü yıllarda şehirde pek çok kentsel yenileme ve yapısal çalışmalar yapılmıştır. Mimar Giuseppe Poggi, Poggi planı ile kentte modernleşme adına önemli çalışmalarda bulunmuştur. Sayısız proje ile şehri yenilemiş ve ortaçağın önemli şehirlerinden biri haline getirmiştir.

  İklim Ve Sezon 

  Floransa’da bahar ve yaz aylarında sıcaklıklar yüksektir. En düşük sıcaklıklar ocak ve şubat aylarında görülmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında ise en yüksek sıcaklıklar görülür. Genel olarak sıcak bir iklime sahip olması sebebiyle her zaman ziyarete açık bir şehirdir. Şehrin en çok yağış aldığı mevsimse sonbahardır. Bu bilgiler doğrultusunda seyahat planınızı yapabilir, şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Yaz aylarında yoğun turist akınının sıkıntı yaratabildiğini de hatırlatmak gerek.

  Gezilebilecek Yerler 

  Floransa Katedrali, Duomo ya da Santa Maria del Fiore adıyla da anılan en önemli yapılardandır. 1296 ile 1436 yılları arasında inşa edilmiş olan katedral, geç gotik mimari özelliklerini taşımaktadır. İç mekânda ise Rönesans dönemine ait nitelikler dikkat çekmektedir. Katedral tepesinde bulunan fener ile birlikte adeta şehrin simgesi haline gelmiştir. Aynı zamanda da, Rönesans kentlerine has kubbe özeliği de ilk örneğidir. Floransa’ya gittiğinizde ilk görmeniz gereken yapılardan biri bu katedraldir.

  Her kentte olduğu gibi Floransa’da da özellikle turistlerin akın ettiği ünlü bir meydan bulunuyor. Floransa’nın tam merkezinde yer alan Signoria Meydanı, adını tam önünde bulunan eski şehir yönetim merkezinden alır. Meydanda yer alan Neptün havuzunun tam ortasında da deniz tanrısı olan Neptün’ün heykeli yer alır.

  Ponte Vecchio, hem hediyelik eşya alabileceğiniz hem mimari özellikleri ile etkisi altında kalacağınız, hem de harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir köprüdür. İsmi Eski Köprü anlamına gelen yapı üzerinde pek çok küçük dükkân yer almaktadır. Köprünün yapımı 14. Yüzyılda tamamlanmıştır ve alışveriş imkânlarının da olması sebebiyle turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu köprünün küçük bir benzeri Bursa’da yer alan Irgandı köprüsüdür.

  Vecchio Sarayı, Floransa’nın resmi tarihsel bir yapısıdır. 14. Yüzyılda Floransa Cumhuriyeti zamanında yönetim kurulu tarafından kullanılmış olan saray, ardından Medici ailesi tarafından da kullanılmıştır. 1872 yılından beri de belediye sarayı olarak kullanılmaktadır. Arnolfo di Cambio tasarımı olan saray, toskana gotiği mimari özelliklerini taşımaktadır, ancak 16. Yüzyılda Giorgio Vasari tarafından yapıya bazı ekler yapılmıştır. Rönesans heykel sanatının güzide örnekleri burada yer almaktadır.

  Santa Croce Bazilikası, Franciskan mezhebinin en önemli kilisesi olma özelliğine sahiptir. Bazilika kendisi ile aynı ismi taşıyan Santa Croce Meydanında yer almaktadır. 1866 yılında hükümetin dini evlere uyguladığı baskı ile bu yapı kamunun malı haline gelmiştir. Franciskan keşişlerinin eski yemekhanesi olan yapı ise dericilik okulu olarak kullanılmaktadır.

  San Miniato al Monte, yani anlamı Dağ’daki Aziz Minias olan bazilika, Floransa’nın en yüksek noktasında yer almaktadır. Sadece Floransa değil, Toskana bölgesinin de en güzel Romanesk mimari özelliklerini yansıtan yapısıdır. Bu yapı, İtalya’nın en güzel kilisesi olarak tanımlandığından, mimari ve tarihsel değerleri ile görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor. Yapının bugünkü şekli, uzun zamanda tamamlanmıştır. Dönem dönem bazı bölümler farklı finansörler ile inşa edilmiştir. Ancak ilk halini korumaktadır. Yok denecek kadar az değişiklik ile günümüze ulaşmıştır. Ayrıca, Pinokyo’nun yaratıcısı olan Carlo Collodi, şair ve yazar Luigi Ugolini ve yazar Giovanni Papini gibi pek çok önemli şahsiyetin mezarı burada yer almaktadır.

  Floransa’nın en meşhur park alanı ise Boboli Bahçeleridir. 16. Ve 17. Yüzyıla ait pek çok önemli heykel bu park alanı içerisinde sergilenmektedir. Bu dönemlere ait meşhur heykel koleksiyonu ile birlikte Roma Antik eserlerini de görmeniz mümkündür Boboli Bahçelerinde. Görülmesi gereken eserlerden biri olan Pitti sarayının arkasında yer almaktadır bu park alanı. Boboli Bahçeleri, Medici’nin eşi Eleonora di Teleodo için tasarlanmıştır. Su kaynakları bakımından yetersiz olan alanda bitkileri sulamak güçleştiği için Arno Nehri’nden bir kanal inşa edilmiştir. Böylece bir sulama sistemi sağlanmıştır bahçe için.

  Ulaşım

  Ülkemizin her noktasından bu şehre ulaşımda elbette ki havayolu ulaşımı tercih edilmektedir. Şehir içi ulaşımında ise Floransa ‘da pek çok seçenek mevcuttur. Otobüs, tramvay ve taksi seçenekleri mevcutken, en ucuz ve kullanışlı ulaşım yolu bisiklet kiralamadır. Diğer seçenekler uzun mesafelerde tercih edilebilir. Ayrıca görmeniz gereken pek çok nokta da birbirine yürüme mesafesinde olacağından buralarda yürümeyi ya da yine bisikleti tercih edebilirsiniz.

  Şehrin Hava Limanı Hakkında Bilgi

  Şehrin tek havalimanı, Peretola olarak da anılan Floransa Amerigo Vespucci Havalimanı’dır. Şehir merkezine sadece 15 dakika mesafede olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. 1932 yılında inşa edilmiş olan havalimanı halen kullanılıyor ve sadece 2006 yılında bir onarımdan geçirilmiştir. Bu havalimanından şehrin diğer bölgelerine olduğu gibi, Toskana bölgesinin farklı noktalarına da ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Yani sadece Floransa değil, tüm Toskana bölgesi seyahati için Floransa Havalimanı’na uçak bileti alarak, hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Floransa, İtalya’nın kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden biri olan Toskana bölgesi içerisinde yer almakta ve yönetim merkezi konumundadır. Bu bölgenin tamamı, görülmesi gereken değerlere sahiptir. Toskana bölgesinde yer alan Pisa kentinin simgesi Pisa Kulesi görülmesi gereken önemli bir yapıdır. Yine Pisa’da yer alan Pisa Katedrali görülmelidir. Tatil için ayırdığınız süre doğrultusunda bu bölgede oldukça uzun zaman geçirebilirsiniz. 

   

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder