Dil Seçiniz

Heidelberg Ucuz Uçak Bileti

Avrupa’nın hatta Dünya’nın en Romantik seyahat rotalarından biridir Heidelberg. En uygun fiyatlı Heidelberg uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Heidelberg Gezi Rehberi

  Avrupa’nın hatta Dünya’nın en Romantik seyahat rotalarından biridir Heidelberg. Kentin mimarisi, kozmopolitliği, sanatı ve tarihi büyüleyici bir harman oluşturmaktadır. Özellikle sevdiğinizle çıkacağınız bir tatilin en iyi rotasıdır Heidelberg. Gelişen ulaşım imkânları ile Heidelberg ’e seyahat etmek çok kolaydır. Bu durumda uçak bileti, alıp gezi programı yapmak kalıyor size sadece.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Heidelberg, üniversitesi ve öğrenci nüfusunun çokluğu ile bilinirken, romantik yol olarak da ünlenmiştir. Kentin tarihi hakkında en net bilinen dönem Roma İmparatorluğu dönemidir. Özellikle şehrin Neuenheim olarak adlandırılan bölgesinde Roma izlerine çokça rastlanmaktadır. 1225 yılından sonra ise yeniçağın başlangıcına kadar Kraliyet için bir yerleşim yeri olmuştur. Bu sebeple, bölge Kurpfalz olarak adlandırılmaktadır. Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi de bu dönemde 1386 yılında kurulmuştur.

  1600’lü yılların ikinci yarısında ise kent Fransızların işgalleri ile karşılaşmış ve bir bölümü işgal edilmiştir. Bu sırada eski şehir olarak adlandırılan Altstadt bölgesi ve saray tahrip edilmiştir. Buna karşın eski şehir bölgesinin kalan ve onarılan yapıların, bugün kentin en önemli bölümünü oluşturmaktadır.

  1930’lu yıllara gelindiğinde, Nazilerin iktidara gelmesi ile birlikte, çok sayıda Yahudi katledilmiştir. Kent de bundan nasibini almış, büyük acılar yaşanmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın büyük bölümü bombalanmış yıkılmışken, savaştan yıkılmadan çıkan ender Almanya kentlerinden biridir Heidelberg. Amerikan üssünün kentte yer alması ve çok sayıda Amrikalı’nın yaşıyor olmasının, bu durumda büyük etkisi olmuştur.

  Bugün ise Almanya’nın önemli bir kenti, Avrupa’nın önemli bir turizm merkezidir şehir. Yıl içinde çok sayıda turist kente akın etmektedir. Bununla birlikte eğitim amacıyla, dünyanın dört bir yanından gelinmektedir Heidelberg ’e. Romantik şehir unvanının yanında öğrenci şehri unvanı da bulunmaktadır.

  İklim Ve Sezon 

  Heidelberg ‘te sıcak ve ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Hemen hemen her mevsim yağış görülür kentte. En kurak aylarda bile yağış ile karşılaşılır. Kentin yıllık ortama sıcaklığı 10 derece olmakla birlikte, seyahat için en uygun zamanları bahar ve yaz aylarıdır. Bu zamanlarda, yağışlar daha az olacağı için kenti rahat rahat gezebilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler 

  Öncelikle şehrin kalbinin attığı caddeden bahsedelim. Hauptstrasse, Neckar nehri yakınında yer almaktadır. 1,5 km’lik cadde sadece yayalara açık olan harika bir caddedir. Bu özelliği ile Avrupa’nın sadece yayalara ayrılmış en uzun caddesi unvanına sahiptir. Bu caddede yürümek, alışveriş yapmak son derece keyiflidir. Kitapçılar, oteller, kafeler, restoranlar, hediyelik eşyalar ve dekorasyon ürünleri bulabileceğiniz mağazalar ile karşılaşabilirsiniz Haupstrasse’de. Alışverişinizin ardından bir kafede soluklanıp, caddenin telaşını seyre dalabilirsiniz.

  Şehrin ünlü meydanı Marktplatz’dır ve Pazar alanı anlamına gelir. Tarihte tezgâhların kurulduğu, alışverişlerin yapıldığı bir meydan olmakla birlikte, halka duyuruların yapıldığı önemli bir meydan olmuştur. Meydanın ortasında Herkül heykeli ve çeşme bulunur. Çevresinde bulunan kafe ve restoranlar ile birlikte sürekli kalabalık ve hareketlidir meydan. Turistlerin mutlaka uğradığı bir noktadır. Bu çevrede harçlık peşinde olan sokak müzisyenliği yapan öğrencileri görebilirsiniz. Sokak müzisyenleri şenlikli bir havanın esmesini sağlamaktadırlar.

  Heidelberg Kalesi, şehrin en önemli tarihi yapısıdır. Heidelberg ‘te ziyaret edilecek tarihi binalardan ilk sırada yer alanıdır. Bugün etrafındaki yeşil alan ile birlikte bütünleşmiş, harika bir kartpostal görünümüne sahip olmuştur. Kale 13. Yüzyılda inşa edilmiş ve yapımında kırmızı taşlar kullanılmıştır. Bugün aslında büyük bir bölümü yıkılmış olsa da, görkemini korumaktadır ve halen şehrin görülmesi gereken en önemli noktalarından biridir. Kale, 1398 ile 1410 yılları arasında Prens Elector Ruprecht III hanedanlığının rezidansı olarak kullanılması sebebiyle Heidelberg Sarayı olarak da anılmaktadır. Bugün büyük oranda harap olan yapı, en büyük tahribatı 1764 yılında yıldırım çarpması sonucu almıştır. Her yıl Heidelberg Kalesi Festivali adıyla, çeşitli etkinlikler gerçekleşmektedir. Kaleye sonradan eklenmiş olan Kral Meydanı bu festivale ev sahipliği yapmaktadır.  Tiyatro, müzikal, opera ve klasik müzik konserleri bu meydanda gerçekleşmektedir. Meydanın dışında kale girişinde saat kulesi yer alır. Zaman zaman sergilerin düzenlendiği Alman Eczane Müzesi ve 1751 yılından kalma 185 bin 500 litrelik dünyanın en büyük ahşap fıçısı da kale kapsamında yer alan önemlilerden.

  Almanya’nın en romantik kenti olan Heidelberg, Neckar nehri tarafından ikiye ayrılmaktadır ve Neckar nehri üzerinde bulunan ahşap köprü yerine 1788 yılında yenisi inşa edilmiştir. Bu bölgeden çıkarılan kumtaşı, 200 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde olan yeni köprünün yapımında kullanılan temel malzemedir. Köprü II. Dünya Savaşı’nda Alman askerleri tarafından tüm köprüler gibi yıkılmıştır. Savaş sona erdikten sonra, halk kendi arasında topladığı paralar ile yeniden köprüyü inşa etmiştir. Böylece 1947 yılında köprü yeniden kullanıma açılmıştır. Bugün köprünün üzerinde iki heykel bulunmaktadır. Biri köprüyü ilk yaptıran kişi olan Karl Theodor ’un heykelidir. Diğeri ise bir Roma tanrıçasına adanmış bir heykeldir. Günümüzde Heidelberg Kalesi ile birlikte kentin simgeleri olarak bilinmektedir.

  Köprüyü geçtikten sonra karşımıza Filozoflar Yolu çıkmaktadır. Burası Heidelberg Üniversitesi’nin profesör ve filozoflarının yürüyüş alanı olarak kullandıkları yol olması sebebiyle bu adı almıştır. Günümüzde ise, Theodor Heuss köprüsüne kadar uzanan yol, yürüyüş yapanlar, spor yapanlar ve koşanlar tarafından kullanılmaktadır. Meyve ağaçları arasında uzanan yolda yürüyüş yapmalısınız mutlaka. Harika görüntüler sunan yol, kentin ilgi çeken bir bölümüdür. Bu yolun sonunda ise Heidelberg Kalesi’ne ulaşırsınız. Şehrin iki önemli simgesi arasında uzanan bir yol olduğundan bu bölgeyi yürüyerek gezmenize bahane olabilir Filozoflar yolu. Ancak kale tepede yer aldığı için, yolun sonuna gelindiğinde Bergbahn adı verilen Funiküler ile tepeye çıkabilirsiniz. Bu funiküler 8 metre uzunluğunda ve 50 kişi kapasitelidir. 1907’den bu yana kullanılmaktadır.

  Ulaşım

  Kente ulaşmak için en yakın havalimanı olan Frankfurt Havalimanı’nı kullanabilirsiniz. Frankfurt’a haftanın her günü uçuş bulunuyor ve yaklaşık 3 saat 15 dakikalık bir uçuş ile kente ulaşılıyor. Buradan da yaklaşık olarak bir saat süren bir yolculuğun ardından Heidelberg ’e varabilirsiniz. Kentte şehir içi ulaşımda otobüs ve tramvaylar çok sık kullanılıyor. Ayrıca taksileri de tercih edebilirsiniz. Araç kiralama seçeneği de mevcut ama özellikle buna ihtiyaç duymazsınız. Otobüs ve tramvay ile istediğiniz her noktaya ulaşabiliyorsunuz.

  Şehrin Hava Limanı Hakkında Bilgi

  Heidelberg ‘te havalimanı olmadığı için ülkemizden genellikle en yakın havalimanı olan Frankfurt Havalimanı’na ulaşım tercih edilir. İstanbul üzerinden 3 saat 15 dakikalık bir yolculuk ile ulaşım sağlanır. Frankfurt Havalimanı ile Heidelberg şehir merkezinin arası 81 km’lik bir mesafedir. Tren ile bu mesafeyi bir saatte kat edebilirsiniz. Bir diğer seçenek de Münih uçak bileti alıp, Münih Havalimanı’ndan Heidelberg ‘e ulaşmaktır. Süre olarak her iki seçenek de aynı sayılabilir.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Havalimanı için tercih edeceğiniz Frankfurt ya da Münih’i gezinize dâhil edebilirsiniz. Yolculuğunuzdan bir gün önce şehre ulaşıp, en azından bir gün de o şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte kente çok yakın olan Stuttgart’ı da gezinize dâhil edebilirsiniz. Ayrıca kent en romantik reyahat rotaları arasında yer almaktadır. Romantik bir seyahat için En Romantik Seyahat Rotaları yazımızdan faydalanabilirsiniz.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder