Dil Seçiniz

Belgrad Ucuz Uçak Bileti

Kartpostalları aratmayan doğası ve tarihi, renkli gece hayatı ile ilgi çekici bir kenttir Belgrad. En uygun Belgrad uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Belgrad Gezi Rehberi

  Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktada kurulmuş ferah ve aydınlık bir kenttir Belgrad. Sırpça ’da “beyaz şehir” anlamına gelmesi de bu yüzdendir belki de. Şehir kartpostal tadında manzaralar ile karşılıyor sizi. Hem doğa harikaları hem tarihi noktaları ayrı birer keyif sebebidir. Şehrin ferah ve aydınlık oluşu da harika doğa özelliklerinden geliyor. Şehrin gece hayatının ününden bahsetmeye gerek yok ama çok renkli ve eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Belgrad’a 2 saati bile bulmayan bir uçuşun ardından ulaşabilirsiniz. Sadece uçak bileti alıp, sırt çantanızı hazırlayın. Belgrad sizi bekliyor!

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Belgrad şehrinin tarihi M.Ö. 7000’li yıllara kadar uzanmaktadır. M.Ö. 6000’li yıllarda var olduğu bilinen Vinca kültürüne ilk olarak Belgrad ’ta rastlanmıştır. Roma’nın bölgeyi ele geçirmesine kadar, Traklar ve Daçyalılar Belgrad’ın bulunduğu bölgeyi yönetmişlerdir. Roma dönemine gelindiğinde M.Ö. 1. Yüzyılda Singidunum yapılan şehir, M.Ö. 2. Yüzyılda Municipium ilan edilmiştir ve 2. Yüzyılın sonuna gelindiğinde en yüksek düzeyde bir Roma kenti olarak kabul edilmiştir.

  Roma sonrasında ise, Habsburgların, Macarların ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyeti görülmüştür bölgede. Kentin Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girişi 28 Ağustos 1512 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında gerçekleşmiştir. Türk hâkimiyeti sebebi ile mimari izler bırakılmıştır şehirde. Oryantal nitelikli mimari yapılar inşa edilmiştir bu dönemde. 1594 yılında bir isyan yaşansa da Osmanlı tarafından bastırılmıştır. 1807 yılında yaşanan I. Sırp Ayaklanması ile 1813 yılına kadar Sırp Devrimciler ülkenin yönetimini ele almışlardır. 1813 yılında Osmanlı tekrar hâkim olmuş ve 1815’te bu kez II. Sırp Ayaklanması yaşanmıştır. Bu ayaklanma Sırplar için olumlu olmuş ve Bab-ı Ali yarı bağımsız olarak tanımıştır bölgeyi.

  Saraybosna’da gerçekleşen suikastın ardından balkanlarda yaşanan saldırıların büyük bölümü Belgrad ’ta yaşanmıştır. II. Dünya Savaşı’nın da atlatılmasının ardından, savaş sonrası kent, Yugoslavya’nın önemli bir endüstri merkezi olmuştur. 1991 yılı ile birlikte de halkın sokaklara dökülmesi ile Yugoslavya dağılma sürecine girmiştir. Bugün ise Belgrad Sırbistan’ın başkentidir.

  İklim Ve Sezon 

  Belgrad, dört mevsim yağış alan bir kenttir. Sahip olduğu iklim türü, ılıman dönencealtı iklim olarak sınıflandırılmıştır. Buna eşit dağılımlı karasal iklim demek de mümkündür. Kentte kışlar soğuk geçerken, yazlar da nemli ve sıcak geçmektedir. Sıcaklık ortalaması Temmuz ayınca 23 derece iken, yıl genelinde 12,5 derecedir. Kentin en çok yağış aldığı dönem ise ilkbahar sonudur. Kent için önerilen en iyi seyahat zamanları Mayıs ayı ile Eylül arası dönemdir.

  Gezilebilecek Yerler 

  Gezinize ilk olarak kentin tarihi ve kültürü hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz Ulusal Müze’den başlayabilirsiniz. Eski Yugoslavya’nın ve de Sırbistan’ın en eski ve en büyük müzesidir Belgrad Ulusal Müzesi. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan müze, 1844 yılında açılmıştır. Müzede, Hieronymus Bosch, Juan de Flandes, Titian, Rubens ve Giovanni Battista Tiepolo gibi pek çok sanatçının önemli eserlerinin de bulunduğu 5600 resim ve 8400 çizimin dâhil olduğu 400.000’den fazla eser bulunmaktadır. Kentin kültürüne dair detaylı bilgi edinmek için özellikle sanata meraklı olanlar Belgrad Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmelidir.

  Kalemegdan adı verilen tarihi bölge kentin en dikkat çekici yeridir. Burası ismini Osmanlı’dan alıyor. Kale Meydan anlamına gelmektedir. Kalemegran, Tuna ve Sava nehirlerinin karşılaştığı noktada bir uçurum sırtında yer almaktadır. Kalenin Osmanlı sınırların katılması ise 1521 yılında gerçekleşmiştir. Bu bölgenin atmosferi sizi tarihe bir yolculuğa çıkaracaktır. Kalemegdan kalesi bölgenin en dikkat çekici yapısıdır. Kale kadar Kalemegdan Parkı da ilgi çekicidir. Hele de hava güzelse bu bölgede dolaşmak çok keyif verici olacaktır.

  Belgrad ‘ta alışveriş denilince Knez Mihailova Caddesi akla gelmektedir. Caddenin ismi, Sırbistan Prensi olan III. Mihailo’dan gelmektedir. Cadde boyunca, 1870’li yıllardan günümüze kadar gelmiş olan sayısız etkileyici bina dikkat çekmektedir. Hem tarihi, hem harika mimari örneklerini bir arada bulundurur bu cadde. Hem de harika bir alışveriş noktasıdır.

  Kentte dikkat çeken tarihi yapılardan biri de Aziz Sava Katedrali’dir. Kilisenin ismi, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olan ve Ortaçağ’da Sırbistan için büyük önem taşıyan Aziz Sava’dan alınmıştır. Aziz Sava’nın 1595 yılında bir Osmanlı Paşa’sı olan Sinan Paşa tarafından bugün kilisenin bulunduğu yere gömüldüğü düşünülmektedir. Bu sebeple kiliseye Aziz Sava ismi verilmiştir. Ayrıca Aziz Sava tapınağı olarak da anılır. Kentin önemli yapılarından biri olan Katedral, konumu sebebiyle şehir siluetinde de dikkat çekmektedir.

  Belgrad şehri için önem arz eden bir diğer yapı, Belgrad Kraliyet Sarayı’dır. Bu saray, Karayorgiveyiç Hanedanının ikamet ettiği gösterişli yapıdır. Sarayın yapımına 1924 yılında başlanmış ve 1929 yılında tamamlanmıştır. I. Aleksander zamanında yapılan saray, Belgrad için en önemli yerleşimlerden biri olan Dedinje mahallesinde, Kraliyet kompleksi içinde yer almaktadır. Sarayın mimari nitelikleri, Sırp ve Bizans esintileri taşımaktadır. Bugün ise Aleksander Karayogiveyiç, eşi ve çocukları bu sarayda ikamet etmektedir.

  Bilim dünyasının önemli isimlerinden biri olan, aynı zamanda şehrin havalimanına ismini vermiş Nikola Tesla adına açılan müze, çok ilgi çekicidir. Tesla biriminin mucidi olan Nikola Tesla adına 1952 yılında açılmıştır müze. Burada Nikola Tesla ‘nın kişisel eşyaları sergilenmektedir. Bununla birlikte müze kapsamında yaklaşık olarak 160.000 kadar orijinal belge ve 5700 kadar da kişisel eşya sergilenmektedir.

  Kentin tarihi yapılarından olan Prenses Ljubica’nın konağı, 1829 ile 1831 yılları arasında inşa edilmiş kıymetli bir yapıdır. Dönemin ilk akla gelen mimarlarından olan Hadzi Nikola Zivkovic tarafından inşa edilmiştir. Mimari tarzı ise klasizim etkileri gösteren bir Osmanlı yapısı niteliğindedir. Milos Obrenovic, bu konağı eşi ve çocukları için inşa ettirmiştir. Aile 1831 yılında konağa taşınmış ve sadece 10 yıl burada konaklamışlardır. Yapının asıl önemi ise Belgrad ‘ın 19. Yüzyıldan kalan en kıymetli yapısı olmasıdır. Bunda Prenses Ljubica Konağı ‘nın çok iyi şekilde korunmuş olması da önem arz etmektedir.

  Ulaşım

  Belgrad ülkemize yakın bir şehirdir. Bu sebeple havayolu ulaşımı daha da cazip hale geliyor. Gerçekleştirilen doğrudan uçuşlar ile 1 saat 40 dakika sonra kente iniş yapılıyor. Belgrad şehir içi ulaşımda ise tramvay, otobüs, mini otobüs ve taksi seçenekleri mevcuttur. Bunun dışında bisiklet alternatifi de mevcuttur. Şehirde görülecek o kadar çok ara sokak var ki, yürümektense bisiklet ile dolaşmayı tercih etmelisiniz. 

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Belgrad Nikola Tesla Havalimanı, şehrin havayolu ulaşımını sağlayan noktadır. İstanbul üzerinden 1 saat 40 dakika sonra şehre ulaşılabiliyor. Nikola Tesla Havalimanı, Belgrad şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu mesafeyi otobüs ya da taksi ile gidebilirsiniz ama taksiye binmeden önce pazarlık yapmayı unutmamalısınız.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Belgrad’ın yakın çevresine bulunan ziyaret noktalarından biri, kent merkezinin güneyinde yer alan Zemun ilçesidir. Tarih boyunca bağımsız olmuş olan Zemun, 20. Yüzyıl ile birlikte Belgrad’a bağlı hale gelmiştir. Bölgenin ilgi çekici yerlerinden biridir. Belgrad sadece bir uçak bileti uzaklığınızdadır. Şehir ve çevresiniz gezip keşfetmek için geç kalmayın.

   Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder