Dil Seçiniz

Torbalı'nın Gezilecek Yerleri

Ege'nin önemli tarihi kalıntılarına sahip olan Torbalı, uğramanız gereken bir noktadır. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Torbalı’nın Gezilecek Yerleri

  Ege’nin sanayi merkezi olarak nitelenebilecek olan Torbalı ilçesi, aynı zamanda tarihi kalıntıları ile bir gezi noktasıdır. Tarih severler, ünlü “Metropolis” şehri kalıntılarını görmek etkileyici fotoğraflar çekmek için Torbalı ilçesine gitmeliler. Güzel kent İzmir’in Torbalı ilçesindeki gezi noktalarını listeledik sizler için. Kentin daha göze çarpmamış ama keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda noktası bulunuyor. Bunları keşfetmek ise gelişen ulaşım imkânları ile artık son derece kolay. Sadece İzmir uçak bileti alıp yola koyulma cesaretini göstermek kalıyor size.

  1. Abdülhamit Evi

  Abdülhamit Evi, 1879 yılında 2. Abdülhamit tarafından medrese olarak kullanılması amacıyla inşa edilmiştir. Tarih boyunca çeşitli amaçlarla kullanılmış olan yapı, 1950 ve 1960 yılları arasında kazı evi olarak kullanılmıştır. 1968 yılında ise Yeniköy İlköğretim Okulu olarak hizmet vermiştir. Tarihi yapı oldukça hoş bir görünüme sahiptir. Bugün bu bölgeye ulaşmak için İzmir uçak bileti alarak yola koyulmanız yeterlidir. 1 saatlik uçak yolculuğundan sonra İstanbul üzerinden kente ulaşabilirsiniz.

  2. Metropolis Antik Kenti

  Metropolis Antik kenti, tarihin önemli yerleşimlerinden biridir. İlçe merkezine 11 km uzaklıkta yer alan kentte, Amerikan kökenli bir sigara fabrikasının sponsorluğunda kazı çalışmaları yapılmaktadır. Metropolis Antik Kenti’nin özellikle İona şehirleri içerisinde önemli bir konuma sahip olduğu bilinmektedir. Şimdiye kadar bulunan kalıntılar gösteriyor ki şehir, en şaşalı dönemlerini yaşarken, hem dini bir merkez, hem de bir falcılık merkezi olmuştur. Kurulu olduğu toprakların verimliliği sebebiyle, kent halkı şarap yapımında gelişmişlerdir. Ayrıca kentin önemi, Roma ve Bizans dönemlerinde de sürmüştür. Tarihte böylesine önem taşımış olan kenti görmek için hemen İzmir uçak bileti aramaya başlamalısınız. Böylece, bu yaz tatilinizi böyle tarihi geziler ile renklendirmiş olursunuz.

  3. Tiyatro

  Anadolu bölgesindeki, taştan yapılmış ilk tiyatro olması sebebiyle oldukça önemli bir yapıdır. Yapılış tarihinin M.Ö. 2. Yüzyıl olduğu düşünülmekle birlikte, tiyatro kapasitesi 4000 kişidir. Sahne binasının mavi ve beyaz mermerler ile kaplı olan zemini de ilgi çeken diğer bir özellik olmuştur. Tarih ve antik dönem eserleri ile ilgilenenler için harika bir gezi noktası olduğunu belirtmekte fayda var.

  4. Gymnasium ve Hamam

  Halk arasında Han Yıkığı olarak anılan Hamam binası, M.S. 2. Yüzyılda inşa edilmiştir. Klasik Roma Hamamı mimarisine sahip olduğu gözlenmektedir. Binanın ilgi çekici bir özelliği ise döşeme altında yer alan bir metrelik ısıtma sistemidir. Gymnasium ise hamamın hemen yanında yer alan yapıdır. Mimari açıdan incelenebilecek bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki eseri görmek için İzmir gezinizin bir bölümünü ilçeye ayırmanız yeterlidir. Şehre gelmeden önce erkenden İzmir uçak bileti alarak, cazip fiyatlar yakalayabilirsiniz.

  5. Kale

  Bugün Antik Şehir kalıntıları arasında en sağlam durumda olan kale yapısı, Helenistik dönemde inşa edilmiştir. Bizans dönemlerine gelindiğinde yapıda güçlendirme çalışmalar yapıldığı görülmektedir. Bu tarihlerde yaşanan Arap akınlarına karşı, kale güçlendirilerek önlem alınmıştır. Kesme ve moloz taştan inşa edilmiş olan yapı içerisinde heykel parçaları görmek mümkündür. Çok sayıda eşya kalıntısının ele geçirildiği yapıda halen çalışmalar sürmektedir.

  Torbalı’ya Nasıl Gidilir?

  Torbalı ilçesi, Adnan menderes Havalimanı’na olukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu sebeple İzmir uçak bileti alarak İstanbul üzerinden sadece 1 saatte havalimanına ulaşıp, oradan da yarım saat gibi bir sürede Torbalı ilçesine varabilirsiniz. İzmir uçak bileti almak için en uygun fiyatları sunan www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. Böylece kısa ve de konforlu bir yolculuk ile kente ulaşabilirsiniz. 

  Yorum Gönder