Dil Seçiniz

Selçuk Şehir Rehberi

Selçuk tarihi ephesos'uyla ve sizi baştan çıkaracak güzellikte, detaylı bilgi şehir rehberi sayfasında!

Selçuk Hava Durumu

  Selçuk Şehir Rehberi

  Ephesos'a giden ziyaretçiler genellikle Selcuğa uğramdan geçerler ama bu güzel belde gezilmeyi hak eder. ilçeye iyi korunmuş durumda olan 15 külesiyle Ayasuluğ tepesindeki 6. yüzyıl Bizans kalesi hakimdir. Yakınlarında ise bir Bizans kilisesi ve bir Selçuk'lu camisinin kalıntıları vardır. Kaleye bir Bizans kapısından girilir. Tepenin eteğinde 6. yüzyılda, daha önceki bir mabet'in yerine yaptırılmış olan Aziz Yuhanna Bazılikası yer alır. Bazilika'da hayatının son yıllarını 1.yüzyılda Ephesos'ta geçirmiş olan incil yazarı Aziz Yuhanna'nın mezarı olduğu iddia edilir. Bazilika yürütülen restorasyon çalışmalarıyla eski ihtişamına yeniden kavuşmuştur.

  Beldedeki ephesos müzesi ülkenin en güzel müzelerindendir. Müzede mermer ve bronz heykellerin yanısıra, yakındaki antik Artemis tapınağı, Artemis heykeli, takılar ve sayısız el yapımı obje sergilenir. Artemision'un kalıntıları ise bugün su altındadır.

  Ephesos aslında en muhteşem antik kent harabelerinden biridir diyebiliriz. Buradaki ilk Helen kenti yaklaşık İÖ 1000 yılında kurulmuş ve kısa sürede anadolu'nun anatanrıçası Kybele'ye adanmış bir ibadet merkezi olarak isim yapmıştır. Bugün gördüğümüz kent ise Büyük İskender'in generallerinden Lysimakhos tarafından İÖ 4. yüzyılda kurulmuştur. Ancak Ephesos'un Ege'nin başlıca limanı haline gelmesi Roma döneminde olmuştur. Bugünkü yapıların pek çoğu bu günden kalmadır. Liman zamanla doldukça kent de önemini yitirmeye başlamış ancak yine de hristiyanlığın yayılmasında rol oynamıştır. Klise'nin erken döneminde iki büyük konsil burada toplanmıştır. Meryem'in son günlerini burada geçirdiği ve Aziz Yuhanna'nın da ona bakmak için Patmos adasından yanına geldiği söylenir. 

  Ephesos müzenin yanında süslemeli bir Selçuklu camisi olan İsa Bey camisi yer alır. Cami her zaman ziyarete açık olmasa da dışarıdaki hat sanatı örnekleri ve çinileri görülmeye değer.

  Selcuk'un 8km doğusundaki eski rum köyü Şirince'nin sakin ortamı Ephesos'un karmaşasından sonra size iyi gelecektir. Ayrıca bölgeye yakın olan Açık Hava Buharlı Tren Müzesi gezilmeye değerdir. Burası TCDD tarafından işletilir, 24'ten fazla buharlı lokomotif ve  başka demiryolu taşıtları sergilenir.

  Selçuk hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de Sizde vakit kaybetmeden uçak bileti alıp, bu müthiş kentin tadını çıkartın. 

  Selçuk Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  25.000 TL 99,00 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Selçuk Uçuş Haritası

  Yorum Gönder