Dil Seçiniz

Ödemiş'in Gezilecek 10 Yeri

Güzel kent İzmir’in Ödemiş ilçesi, yaz ve kış için çeşitli gezi seçeneklerini bir arada sunmaktadır. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Ödemiş’in Gezilecek 10 Yeri

  Güzel kent İzmir’in Ödemiş ilçesi, çeşitli gezi seçeneklerini bir arada sunmaktadır. Tarihi kalıntıları, yapıları, kış aylarının vazgeçilmezi olan kayak merkezi, Ödemiş’teki gezinizi uzatmanız için geçerli sebeplerdir. İzmir uçak bileti almak ve gezi programınızı yapmak için acele etmelisiniz.

  1. Aydınoğlu Hamamı

  Birgi Kasabasında yer alan Aydınoğlu Hamamı, önemli bir tarihi yapı olmakla birlikte, ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. En kuvvetli ihtimal, 1312 ile 1313 yılları arasında Aydınoğlu Mehmet Bey, tarafından yaptırıldığıdır.

  2. Eski Birgi Evi

  Şirin evleri ile insanın içini açan Birgi kasabası, özellikle yaz aylarında turist akınına uğramaktadır. Eski Birgi Evi ise en beğenilen yapılardan biridir. Bir iç mimar tarafından restore edilen eski yapı, bugün ofis ve sanat evi olarak kullanılmaktadır.

  3. Sandıkoğlu Konağı

  Ödemiş’in geleneksel yapılarından biri olan Sandıkoğlu Konağı, mütevazı bir niteliğe sahiptir. Türk konut mimarlığı açısından incelendiğinde, renkli ve özgün örneklerden biri olarak dikkat çeken yapıyı görmenizi önermekteyiz. İzmir uçak bileti alarak, ilçeye ulaşıp, keyifli bir gezi gerçekleştirebilir, geleneksel yapıları inceleyebilirsiniz.

  4. İmam-ı Birgivi Türbesi

  İmam-ı Birgivi Türbesi, her yıl ortalama 150.000 turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ancak şöyle bir tezatlık var ki, İmam-ı Birgivi yaşamı boyunca türbe ve mezar ziyaretlerine karşı çıkmış bir şahsiyettir. Dilerseniz, Ödemiş ilçesinde sizin de ziyaret edebileceğiniz bir noktadır.

  5. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii

  Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Ulu Camii ya da Aslanlı Camii olarak da anılmaktadır. Külliyenin bir parçası olmakla birlikte, külliyeden bugüne kalan en sağlam yapıdır. Caminin 1312 ile 1313 yılları arasında Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından inşa ettirilmiştir.

  6. Gölcük Yaylası

  Bölgenin doğal güzelliklerine sahip en önemli nokta olan Gölcük yaylası, ilçede yer alan çok sayıda yayladan biridir. Rahat bir nefes almak, temiz havanın tadını çıkarmak için Gölcük yaylasına gidebilirsiniz.

  7. Bozdağ Kayak Merkezi

  Ödemiş, kış aylarında da ziyarete açık bir ilçedir. Yakın mesafede yer alan Bozdağ Kayak Merkezi, kış aylarında bölgenin yoğun ilgi görmesine sebep olmaktadır. Kış sporları için cazip nitelikte olan merkez, kış tatili için ideal bir noktadır. Kış tatiliniz için erkenden İzmir uçak bileti alarak, tatil hazırlıklarınıza başlamalısınız.

  8. Ödemiş Müzesi

  İki katlı olan Ödemiş müzesi, Eski Tunç çağı, Arkaik, Klasik ve Bizans çağlarına ait çok sayıda kalıntıyı sergilemektedir. Özellikle mermer heykeller ve seramik süs eşyaları, müzenin en dikkat çekici parçalarını oluşturmaktadır. Bölgenin tarihine dair bilgi edinmek için İzmir uçak bileti alarak, bölgeye ulaşabilir ve Ödemiş müzesinin değerlerini inceleyebilirsiniz.

  9. Birgi Çakırağa Konağı

  Birgi Çakırağa Konağı, ödemiş ilçesinin en gösterişli yapısı olması sebebiyle dikkat çekmektedir. En çok ziyaret edilen yapılardan biri olmakla birlikte, mimari niteliği ile de önem arz etmektedir. Zengin ahşap işçiliği ile bezenmiş olan yapı, 1950 yılına kadar kullanılmıştır. Bu tarih itibariyle ise Kültür Bakanlığı’na bırakılmıştır. 1995 yılı itibariyle de ilçeye gelen turistlerin ziyaretine açılmıştır.

  10. Bozdağ Yaylası

  Özellikle bahar aylarında nereye gitsem diye düşünüyorsanız, hemen İzmir uçak bileti araştırmasına başlayabilirsiniz. Bahar aylarında Bozdağ yaylaları, en canlı ve en renkli görüntüsüne bürünmektedir. Temiz havanın ve yemyeşil doğanın tadını çıkarmak için harika bir gezi noktasıdır Bozdağ yaylası.

  Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

  Ödemiş, İzmir’in merkezinde 112 km uzaklıkta yer almaktadır. İstanbul’dan gelecek olanlar ise İzmir uçak bileti alarak yola çıktıktan sonra, sadece 1 saatlik uçuşun ardından Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşabilirler. Havalimanından Ödemiş’e ulaşım için ise karayolunu kullanabilirsiniz. İki merkez arasındaki toplam mesafe 90 km kadardır ve 1,5 saat gibi bir sürede ulaşım sağlanabilir. 

  Yorum Gönder