Dil Seçiniz

İstanbul Maltepe'nin Görülmesi Gereken Yerleri

Maltepe, tarihi Bizans İmparatorluğu’na kadar dayanan gezilesi bir ilçedir. İstanbul uçak bileti almak isteyenler ise ucakbileti.com.tr 'yi ziyaret etmeli.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Maltepe’nin Görülmesi Gereken Yerleri

  Maltepe, tarihi Bizans İmparatorluğu’na kadar dayanan gezilesi bir ilçedir. Bugünkü halini 16. Yüzyılda temellendirmiş olan ilçe, pek çok yapısını o tarihlere borçludur. İlçenin ismi ise Yığmatepe, içinde hazine ya da altınların yığıldığı tepe anlamına gelmektedir. Osmanlı dönemi ile birlikte Rumlar ve Osmanlıların bir arada yaşamasının bıraktığı izler bugün halen görülebilmektedir. Siz de ilçenin izlerini görmek için İstanbul uçak bileti alıp kente gelerek, sokaklarında dolaşmalı ve harika fotoğraflar çekmelisiniz.

  1. Bakireler Tapınağı

  Süreyya Plajı’nın simgesi haline gelmiş bir yapı olan Bakireler tapınağı, kıyıdan 50 metre kadar açıkta yer alan, denizin ortasında ve kayalıklar üzerinde inşa edilmiş bir yapıdır. Eski Yunan mitolojisine kadar uyanan tarihine göre, eski dönemlerde evlenmek isteyen genç kızların ziyaret ettiği bir noktaymış. Maltepe sahilinin doldurulması ile birlikte bugün bu yapı karaya çıkmıştır ve ilçenin tarihi açısından simgeleşmiş bir yapıdır.

  2. Remzi Paşa Köşkü

  Remzi Paşa Köşkü, Çamdibi semtinde yer almaktadır. İnşa tarihi oldukça eski tarihlere uzanan bu köşk, özellikle Çanakkale Savaşı zamanlarındaki kullanımı ile bilinmektedir. I. Dünya Savaşı sırasında, Çanakkale’ye gönderilecek olan subaylar ve erler, karargâh olarak belirlenen bu köşkten sevk edilmişlerdir. Göze hitap eden bu tarihi yapı, bugün de ilçenin ziyaret noktalarından biridir. İstanbul, görülmesi gereken daha nice yerleri ile birlikte sadece bir İstanbul uçak bileti uzağınızdadır.

  3. Fenerli Köşk

  İlçenin beğenilen köşklerinden bir diğeri Fenerli Köşk’tür. Bu güzel yapının, bahçe kapısı üzerinde bulunan altı köşeli fener sebebi ile bu ismi almış ve bu şekilde anılagelmiştir. Köşkün bilinen sahibi Rasim Paşa’dır. Görselliği ile ilçeye renk katan bu yapıyı ziyaret ederek, tarih hakkında bilgi edinebilir ve geçmişte uygulanan mimari çalışmaları inceleyebilirsiniz. Diğer taraftan harika fotoğraf kareleri yakalamanız da kaçınılmazdır. İstanbul uçak bileti araştırmasına hemen başlayarak, İstanbul gezinize hazırlanmaya ne dersiniz?

  4. Başıbüyük Süreyya Paşa Camii

  Başıbüyük Süreyya Paşa Camii, kare bir kaide üzerine inşa edilmiş ve diğer tüm mimari özellikleri ile ilgi gören bir yapıdır. Süreyya Paşa tarafından inşa ettirilmiş olan camii, Anadolu’da Büyük Selçuklular ile ilişkilendirilen bir yapıdır. Ayrıca Diyarbakır Ulu Camii ile mimari nitelikleri çok benzetilmektedir. Bu iki caminin birbirinden esinlenilerek inşa edildiği sanılmaktadır. İlçenin nitelikli mimari eserlerinden biri olan bu yapıyı görmek için, şimdiden gezi programınızı yapmaya başlamalısınız.

  5. Beşçeşmeler

  Beşçeşmeler adı ile bilinen eski balıkçı köyü, cumbalı evleri, dar sokakları, çınar ağaçları, çeşmeler, asmalı kahvesi ve Arnavut kaldırımları ile sıcacık, insanın içini ısıtan bir atmosfere sahiptir. Yaz aylarında çınar ağaçları altında dinlenebileceğiniz bu sevimli köy, huzur dolu bir gezi noktasıdır. Kent genelinde çokça ziyaretçi ağırlayan köy, ilçe genelinde pek çok yapı kazandırmış olan ve yine Feyzullah Efendi’nin yaptırdığı ve kendi adı ile anılan çeşme de burada yer almaktadır.

  Maltepe’ye Nasıl Ulaşılır?

  Türkiye’nin her noktasından hatta dünyanın da hemen hemen her noktasında, havayolu ulaşımı avantajı ile hızlı ve konforlu bir ulaşım gerçekleştirilebilmektedir. İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ilçe merkezine uzaklığı 32 kilometre kadarken, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın uzaklığı yaklaşık 25 kilometredir. Yani hangisini tercih ederseniz edin, ortalama 30 ile 45 dakika arasında bir sürede ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanlarında bulunan karayolu ulaşım araçları sayesinde kolayca şehrin farklı noktalarına ulaşabilirsiniz. İstanbul uçak bileti alırken de en uygun fiyatları yakalamak için www.ucakbileti.com.tr harika bir seçenektir.

  Yorum Gönder