Dil Seçiniz

Kemalpaşa'nın Gezilecek Yerleri

İzmir’in en soğuk olan ilçesidir Kemalpaşa. Tarihi ve şirin köyleri ile ilgi çeken ilçeyi görmelisiniz. En uygun İzmir uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Kemalpaşa’nın Gezilecek Yerleri

  Güzel şehir İzmir’in en soğuk olan ilçesidir Kemalpaşa. Tarihi yapıları, müzesi ve doğal güzellikleri ile gezilebilecek bir bölgeyken, ayrıca cam süs eşyaları ile dikkat çeken Nazarköy de ilçenin önemli bir noktasıdır. İzmir gezinizin 1 – 2 gününü bu ilçeye ayırarak, keyifli zaman geçirebilirsiniz.

  1. Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi

  Çiniliköy mahallesinde yer alan müze kapsamında sanatçı Ümran Baradan’ın eseri olan tablo ve seramikler sergilenmektedir. Bunun dışında dünyanın farklı yerlerinden farklı sanatçılara ait olan eserleri de görmek mümkündür. Özellikle müze ziyaretlerinden hoşlananlar için harika bir gezi noktasıdır. İzmir uçak bileti alarak hızlıca ulaşılabilen kentte, Kemalpaşa ilçesini gezip görerek, bu kıymetli müzeyi de ziyaret etmelisiniz.

  2. Nif Dağı

  Antik dönemlerden Olimpos adını almış olan 19 dağdan biridir Nif dağı. Doğal güzellikleri ile dikkatleri çeken dağ, aynı zamanda antik dönemlerdeki öneminden dolayı oldukça eski dönemlere ait kalıntılara da sahiptir. Doğa gezisinin yanında tarihi bir yolculuk imkânı da sunmaktadır. Çok sayıda kazı çalışmasının yapıldığı doğal alanda, pek çok kıymetli eser ele geçirilmiştir. Bu bölgede gezip keyifli zaman geçirirken, alabalık tesislerine de uğrayarak mola verebilirsiniz.

  3. Hitit Karabel Anıtı

  Hitit Karabel Anıtı’nın bilinen tarihi M.Ö. 13. Yüzyıldır. Anıtın tarihi ile ilgili olarak Hitit Krallığına bağlı olan bir Kralın, egemenliğini simgelemek amacıyla yaptırdığı sanılmaktadır. Anıt üzerindeki geleneksel Hitit izleri oldukça ilgi çekicidir. İzmir uçak bileti alıp kısa sürede kente ulaştıktan sonra Kemalpaşa – Torbalı karayolu üzerinde rastlayabileceğiniz anıt, ilçenin ziyaret noktalarından biridir.

  4. Halil Ağa Camisi

  1311 yılında yaptırılmış olan camii, yaşı itibariyle son derece kıymetli bir tarihi yapıdır. Yukarıkızılca köyünde yer alan camii, Hacı Halil Ağa tarafından yaptırılmıştır. 20. Yüzyılda yapılan onarım ve yenileme çalışmaları, maalesef ki yapının orijinalliğini biraz bozmuştur. Ancak buna karşın, hala görülmesi gereken bir yapıdır.

  5. Nemrut Höyük

  Kemalpaşa ovasında yer alan höyük, henüz üzerinde araştırma yapılmamış olması sebebiyle, ilgi çekicidir. Oldukça fazla çağa tanıklık etmiş olması ve yüzeyinde görülebilen kalıntılar, tarihe ve antik dönemlere ilgi duyanlar için cazip gezi noktalarıdır. İzmir uçak bileti alarak, tam anlamıyla kenti keşfedeceğiniz bir gezi için bu bölgeyi de görmeniz önerilmektedir. 

  6. Ulucak Höyük

  Bu alanda yapılan araştırma çalışmaları göstermiştir ki, bu bölgede Geç Neolitik dönemden, Geç Roma-Erken Bizans dönemine kadar yerleşim bulunmuştur. Ayrıca yapılan kazı çalışmaları oldukça ilginç verileri de gün yüzüne çıkarmıştır. Bu sebeple tarih meraklıları için cazip bir bölge olabilir.

  7. Yeşilköy Antik Mermer Mozaikleri

  Yeşilköy, ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Etrafı yeşil ormanlarla kaplı olan köy, dağın eteğinde kurulmuştur. Burada köylüler tarafından yapılan mozaik çalışmaları, turistleri bu bölgeye çekmektedir. Çok sayıda orijinal mozaik kalıntısı burada yeniden canlanmaktadır.

  8. Nazarköy

  Nazarköy de Yeşilköy gibi el sanatları ile ünlenmiştir. Doğallığını korumak ile birlikte cam süs eşyaları, nazar boncukları satın alabileceğiniz sevimli bir gezi noktasıdır. İzmir uçak bileti almanız ve kısa bir yolculuk yapmanız gerekiyor bu güzelliklere ulaşmak için.

  Kemalpaşa’ya Nasıl Gidilir?

  İzmir şehir merkezine sadece 29 km uzaklıkta yer alan ilçe, hem şehir merkezinden hem de havalimanından kolaylıkla ulaşılabilecek bir noktadır. İzmir uçak bileti alarak İzmir’e İstanbul üzerinden sadece 1 saatte ulaşabilirsiniz. Havalimanı ile Kemalpaşa ilçesinin arasındaki mesafe ortalama 44 kilometredir ve yaklaşık olarak 1 saatte karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti için ise www.ucakbileti.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz. 

  Yorum Gönder