Dil Seçiniz

Eyalet Dinazor Parkı

Dinasaur Provincial Park'ında Dinazor Fosilleri Görmek Ve Tarihin Tozlu Sayfalarına Şahit Olmak.. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Eyalet Dinazor Parkı 

  Nedir? Dünya Kültür Mirası Alanı 

  Nasıl Gidilir? Toronto uçak bileti satın alıp oradan, Calgary'nin doğusuna yapılacak iki saatlik araba yolculuğu ile.. 

  Ne Zaman Gidilir? Ekim'den Mayıs'a kadar hafta sonları ve tatil günleri hariç yıl boyu açıktır. 

  Kaçırmamanız Gerekenler?

  Badlands otobüs türü ile rehberli Centrosaurus Kemik Yatağı yürüyüşü.. 

  Tahminen 75 milyon yıl önce, kıyı düzlüğünü kaplayan sık orman ve verimli yeşillikleri ile bu bölge astropikal bir vahşi doğa alanıydı. Doğuya doğru, sığ bir içdenize akan nehirler, aralarında köpekbalıkları, timsahlar, keseli hayvanlar ve elbette dinazorların da olduğu çok sayıda canlı için kusursuz bir yaşam alanı yaratmış olmalı...  Bu yaşam alanı canlıların fosilleşmiş iskeletlerinin korunması için de ideal bir ortamdır. 

  Güney Alberta'daki Eyalet Dinazor Parkı (Dinosaur Provincial Park) Red Deer Nehir vadisinde, bölgenin göz alıcı çorak arazileri ortasında yer alır. Olağanüstü manzaralara sahip olmanın yanında bugüne dek keşfedilen en önemli dinazor fosili yataklarını da burada bulunur. Park içinden geçen beş patika ziyaretçilerin birbirinden farklı üç yaşam alanını göresine olanak sağlar. Yumuşak eğimli düzlüklerden oluşan çayırlık alanlar aniden kumtaşından tekinsiz çorak alanlara dönüşur. Bu alanlar rüzgar ve suyun şekillendirdiği tepecikler ve anıtsal güzellikleriyle büyülü bir görünüşe sahiptir. 1979'da Dünya Kültür Mirası Sit Alanı ilan edilen bölgede sonraki 12 yıl boyunca yaklaşık 40 dinazor türüne ait 300 dinazor iskeletiyle birlikte 23.000 fosilden oluşan bir koleksiyon oluşturmuştur. 

  1987'de bölgede devam eden uzun soluklu araştırma ve izleme programlarını desteklemek amacıyla park dahilinde Royal Tyrell Paleontoloji Müzesi'ne ait bir araştırma merkezi açılmıştır. Ziyaretçi merkezinde sadece fosiller ile ilgili değil aynı zamanda park ve parkın karmaşık eko-sistemi ile ilgili de zengin bir bilgi hazinesine ulaşılabilir. Bölge çok çeşitli kuş ve memeli türüne ev sahipliği yapar ve aralarında kaya kartalı, çayır doğanı ve paslı şahin'in de olduğu 150'nin üzerinde kuş türü kayıt altına alınmıştır. Düz çayırlık alanlarda Pronghorn antilobu ile beyaz kuyruklu geyik ve kavak koruları arasında su kuşları da görülebilir. Park alacakaranlıkta çakalların ve gece kuşlarının ürkütücü sesleriyle yankılanır. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder