Dil Seçiniz

Logan Dağı ve Kluane Ulusal Parkı Şehir Rehberi

Logan Dağı ve Kluane Ulusal Parkı hakkında bilmedikleriniz bu makalede. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Logan Dağı ve Kluane Ulusal Parkı Hava Durumu

  Logan Dağı ve Kluane Ulusal Parkı 

  Nedir: Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren ilk iki uluslu bölgenin bir parçası.

  Nasıl Gidilir: Havayoluyla Whitehouse'a oradan karayoluyla Haines Junction'a gidilir. Logan Dağı'na kar şartlarına dayanıklı bir uçak ya da helikopterle gidilebilir. Uçak Bileti almak için www.ucakbileti.com.tr kullanabilirsiniz. 

  Ne Zaman Gidilir: Haziran ortasından Ağustos ayına kadar. 

  Kluane Ulusal Parkı, Yukon eyaletinin güneybatı köşesinde yer alır ve Tathenshini-Alsek, Wrangell -St Elias ve Glacier Bay Parkları ile birlikte 1979'da UNESCO Dünya Kültür Mirası Sit Alanları arasına alınmıştır. Kluane Ulusal Parkı, Kanada'nın en yüksek ve Küzey Amerina'nın McKindey dağından sonra ikinci en yüksek tepesi olan 5.950 metre yüksekliğindeki Logan Dağı'na ev sahipliği yapar. Yaklaşık 22.000 kilometrekare yüzölçümüne sahip park alanlarının %80'i yüksek dağlar ve görkemli buzullarla kaplıdır. Logan Dağı St Elias Dağları'nın bir parçasıdır ve tektonik hareketliliğe bağlı olarak büyümeye devam etmektedir. Dağın dünyadaki en uzun çevre ölçüsüne sahip olduğu söylenmektedir.

  Logan dağ kütlesinin tepesi buzul bir plato ile kaplıdır ve Logan Dağı bu kütleden yükselen on iki tepe arasında en yüksek olanıdır. Dağ sıraları her yandan platoya uzanmaktadır, ancak buraya tırmanmak için en az üç ay önceden izin almak gerekir. Alaska Körfezi'ne yakınlığı nedeniyle dağın yüksek bölgeleri yılın herhangi bir zamanı kar fırtınalarıyla sarsılabilir. Logan Dağı soğuk havasıyla ünlüdür. 1991'de bölgede -77,5 derece sıcaklıkta kayıtlara geçmiştir.

  Ancak Kluane Ulusal Parkı Logan Dağı ile sınırlı değildir. Bölge bitki ve hayvan çeşitliliğiyle de dikkat çeker. Burada yaklaşık 150 kuş türü yaşar. Bunlar arasında kayalık bölgelerde yaşayan kar tavukları, gökdoğanlar ve kaya kartalları vardır. Burada yaşlı kıyı ve vadi ormanlarından alpin tundralara ve rengarenk yabani çiceklerle kaplı çayırlık alanlara dek değişen yaşam alanlarında noz ayı, karibu, Amerikan tavşanı ve dünyanın en kalabalık Dall koyunu nüfusu yaşar.

   

  Logan Dağı ve Kluane Ulusal Parkı hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de

  Yorum Gönder