Dil Seçiniz

Marakeş Ucuz Uçak Bileti

Gelenekselliğin değerini yitirmediği Marakeş kentine seyahat etmek için erken davranın. En uygun fiyatlı Marakeş uçak bileti ucakbileti.com.tr'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Marakeş Gezi Rehberi

  Marakeş, bir vahada zamanın durduğu bir şehir. Gelenekselliğinden hiçbir şey kaybetmeden, tüm renkleriyle yaşayan şehirde dolaşmak, geçmişte yolculuk etmek gibi bir histir. Bu kadar yakın bir coğrafyanın, böyle geçmiş bir zamanda durup kalması oldukça şaşırtıcıdır. Marakeş, masal gibi, büyüleyici ve otantik bir kent. Farklı bir coğrafya, farklı bir kültür ve farklı bir seyahat deneyimi için tercih edilmesi gereken bir rotadır. Bahar aylarında Marakeş ’in tadını çıkarmak için uçak bileti alıp, hazırlıklarınıza başlamalısınız.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Marakeş, Fas’ın orta kesiminde yer alır ve ülkenin ilk başkentidir. Atlas dağlarının dibinde konumlanmış olması sebebiyle, Atlantik ve Fas arasında bir geçiş noktası olarak görülmektedir. Marakeş, Berberi dilinde “Murakush” olarak adlandırılır ve “Kırmızı Şehir” olarak nitelenir. Kentin Berberi dilindeki adı, “Tanrının Ülkesi” anlamına geliyor.

  Şehrin kuruluşu ise 1070 ile 1072 yıllarına denk geliyor. Murabıtlar tarafından kurulmuş ve uzun süre boyunca, hem siyasi, hem kültürel hem de ekonomik bir merkez olarak bilinmiştir. Bu dönemin etkisi şehirde halen hissedilebilmektedir. Şehrin sokaklarında gezerken, bu döneme ait yapılar ile karşılaşabilirsiniz. İsmini Fas İmparatorluğu’na da vermiş olan Marakeş, batı dünyasının gözünden, büyük bir İslam kenti izlenimine sahip olmuştur. Şehir bugün eski labirent gibi sokakları, geleneksel pazarları ve faaliyetleri ile o eski şehir havasını korumaktadır. Özellikle Medina olarak adlandırılan bölge bu niteliği ile 1985 yılında Dünya Mirası Listesine alınmıştır.

  Ayrıca ülke uzun yıllar Fransız sömürgesi olarak kaldığı için, bugün Fransızca ana dili gibi yaygın durumdadır.

  İklim Ve Sezon 

  Marakeş, çöl ikliminin etkisi altında bulunan bir şehirdir. Bu sebeple yazlar oldukça sıcak ve kurak geçmektedir. Kış ayları ise ılık olmasına rağmen, gece sıcaklıkları ciddi boyutlarda düşüş göstermektedir. İlkbahar da ise kum fırtınaları çok sık yaşandığından, Marakeş ’e gitmek için en uygun zaman, sonbahardır. Buna karşın ilkbaharda tercih edilebilir. Önümüzdeki bahar Marakeş ’i keşfetmek için şimdiden uçak bileti araştırmasına başlamalısınız.

  Gezilebilecek Yerler 

  Marakeş denilince ilk akla gelen, gece ve gündüz birbirine tam anlamıyla zıt bir görünüme bürünen, gece renkleri hareketliliği ve eğlenceleri ile dikkat çeken Djemaa El Fina Meydanı’dır. Gündüz ne kadar sakin ve boş ise, havanın kararması ile birlikte o kadar hareketleniyor meydan. Sayısız seyyar lokanta ile birlikte, maymun terbiyecilerini, müzik ile yılan dans ettirenleri, falcıları, cambazları görebilirsiniz burada. Sürekli bir hareketlilik hali mevcut ve sürekli bir yerlerde yeni bir etkinlik ilişir gözünüze burada. Hediyelik bir şeyler almak istiyorsanız, burada sayısız el işçiliği hediyelik ürün bulabilirsiniz.  Ayrıca seyyar lokantalarda, yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

  Meydanın hemen arka tarafında yer alan çarşı, İstanbul’un Kapalı Çarşı’sını andırsa da daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Burada da ilginizi çekecek pek çok dükkân ve pek çok ürün ile karşılaşabilirsiniz. Fas’ın geleneksel kıyafetleri, meşhur terlikleri ve seramikleri gibi daha pek çok şeye bu çarşıda ulaşabilirsiniz. Bu bölge tam olarak şehrin merkezidir ve yıl içerisinde pek çok turistin uğradığı hayat dolu bir noktadır.

  Gündüz Djemaa El Fna Meydanı’na geldiğinizde ise çevredeki gezilecek noktaları ziyaret etmelisiniz. Hemen yakında bulunan Koutoubia Camii, 72 metrelik minaresi ile şehrin her yerinden görülebilmektedir. Camiyi sadece Müslümanlar ziyaret edebiliyor. Yabancılara açık bir yapı değil. 19. Yüzyılda inşa edilmiş olan cami, Endülüs ve Magrib mimarisinin eşsiz bir örneğidir. Şehrin en eski yapılarından biri olarak, oldukça merkezi bir konuma sahip olması ve harika fotoğraflara konu olması sebebiyle en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.

  Marakeş’in bahçeleri oldukça meşhur. Özellikle Majorelle Bahçesi, çölün ortasında aniden karşınıza çıkan bir vaha görünümündedir. Burada ilgi çekici bitki türleri ile karşılaşabilirsiniz. Dünyanın dört bir yanından toplanmış olan çiçek türleri, devasa bambu ağaçları ile burayı yuva edinmiş kuşlar, tam anlamıyla bir huzur kaynağıdır. Bahçenin oluşumu ise 1919 yılında, Jacues majorelle isimli ressamın bu şehre taşınması ve dünyanın her yerinden topladığı bitkileri burada bir araya getirmesi ile gerçekleşir. Bahçede sık sık karşınıza çıkan mavi tonu da bu sebeple Majorelle mavisi olarak anılmaktadır. Ayrıca Majorelle’nin ölümünün ardından burayı ünlü Fransız modacı Yves Saint Laurent satın almıştır.

  Şehrin aslı Medina, duvarla çevrili bir alandır. Dönemeçli daracık sokakları, sonu görünmeyen geçitleri ile adeta bir labirent gibidir eski şehir Medina. Burada karşılaşacağınız mozaik, çini, alçı ve ahşap işleri harikalıkları ve yaratılan göz oyunları ile sizi büyüleyecektir. Burada olduğu gibi şehir genelinde karşılaşacağınız harika kapılara da şaşırabilirsiniz. Her biri adeta bir sanat eseriymiş gibi ince bir işçilikle yapılmıştır.

  14. yüzyıl eseri olup, şehrin en eski yapılarından biri olan Bin Youssef Medresesi, 1720 metrekarelik bir alana yayılmıştır. Etkin olduğu zamanlarda 900 öğrencinin faydalandığı bir medrese olmuştur. Bina ince taş işçiliği ve kakmaları ile dikkat çekmektedir. Özellikle tavanlarda ve kapılarda bulunan ahşap işleri muazzamdır.

  Son olarak şehrin en önemli müzesinden bahsetmek gerek. Marakeş Müzesi, medresenin hemen yanında yer alıyor. Ziyaretlerinizde her ikisi için geçerli olan tek bir bilet alabiliyorsunuz. Müze içerisinde şehrin tarihine dair kalıntılar, eşyalar bulunuyor. Eski yerel kıyafetler, paralar, yerel sanatçıların modern çalışmaları, resimler ve kakmalar müze kapsamında sergilenen bazı eserleri oluşturuyor. Ancak bunun dışında, müze binasının bizzat kendisi görülmeye değer bir eserdir. Müze binası oldukça etkileyici detaylara sahiptir. 19. Yüzyılda yapılmıştır ve tipik Magribi mimari özelliklerine sahiptir. Yine Bin Youssef Medresesinde olduğu gibi ahşap süslemeler ve kakmalar dikkat çekmektedir. Şehrin geçmişine dair bilgiler edinmek için ziyaret edilebilecek en iyi noktalardan birisidir Marakeş Müzesi.

  Ulaşım

  Marakeş ’e ülkemizden doğrudan uçuş bulunmuyor. Bu sebeple Kazablanka ’ya uçup oradan 3 – 4 saatlik tren ya da otobüs yolculuğu ile Marakeş ’e varılmaktadır. Bir başka ulaşım seçeneği de havayolu ile başka bir şehirde aktarma yaparak Marakeş ’e ulaşılmasıdır. Gezinize Kazablanka’yı da dâhil etmek isterseniz, buradan tren ya da otobüs ile aktarma yapmanı daha uygun olacaktır. Marakeş ‘te şehir içi ulaşımda, motosiklet ve bisiklet çok fazla kullanılıyor. Otobüsler ile birlikte taksiler çok yaygın. Özellikle yabancıların en çok tercih ettiği şehir içi ulaşım aracıdır taksiler ama pazarlık yapmadan kesinlikle taksiye binmemelisiniz.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Marakeş ‘e havayolu ulaşımında Menara Havalimanı kullanılıyor. Buraya doğrudan değil, aktarmalı uçuşlar ile ulaşabiliyoruz. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda, en iyi ulaşım aracı taksi olacaktır. Ancak taksiye binmeden önce sağlam bir pazarlık yapmalısınız. Bu şehirde taksilerde pazarlık yapmazsanız bilin ki, normalin iki üç katı ücret ödediniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Fas’ın en ünlü kentleri Marakeş ’ten sonra Kazablanka ve Fez’dir. Gezi süreniz doğrultusunda bu iki şehri de görmeniz önerilir. Şehirlerarası, otobüs ve trenler ile hem uygun fiyatlara hem de rahat bir şekilde yolculuk edebilirsiniz. Kazablanka özellikle oldukça meşhur olmasına karşın, çok uzun zamanınızı almayacak bir kent. Zamanınızın büyük bölümünü Marakeş ve Fez’de geçirebilirsiniz.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder