Dil Seçiniz

2015'te Görülmesi Gereken Yerler Şehir Rehberi

İstanbul’un cennet köşelerine sahip olan Adalar, içinde bin bir güzelliği saklıyor. İstanbul uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınarak Adalar'a gidilebilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  2015’te Görülmesi Gereken Yerler

  2015 daha fazla seyahat edeceğiniz, dünyanın farklı yerlerinde birbirinden güzel anılar biriktireceğiniz bir yıl olsun. Hala gitmediyseniz gitmenizi şiddetle önerdiğimiz noktalar var. Dünyanın en güzide köprüleri listesinde yer alan Karl Köprüsü’nün bulunduğu Prag, 2015 Expo ‘nun düzenlendiği Milano, Fransız Riviera’sının merkezi, harika sahilleri olan şehir Nice ve doğunun Paris’i, ışıklar şehri Şangay 2015’in rotalarıdır. 2015 yılı seyahatleriniz için erken uçak bileti alma fırsatlarından yararlanıp, gezi planınızı oluşturmaya başlamalısınız.

  1. Prag

  Çek Cumhuriyeti’nin en çok ziyaretçi alan kenti Prag, adeta ortaçağı yaşayacağınız bir şehir. Mimari niteliklerini, ihtişamını, atlattığı savaşlara rağmen korumuş, bugün bu sebeple tarihten gelen bir kent izlenimine sahiptir. Prag gezinizde en fazla zamanınızı alacak olan tarihi mekân ve müze gezileridir. Çünkü burada eşsiz ortaçağ mimari örnekleri bulunuyor. Bunlardan biri olan Karl Köprüsü, aynı zamanda dünya çapında beğeni toplayan bir köprüdür. Şehre biraz dışarıdan bakıyormuş hissine kapılırsınız köprü üzerinde ilerlerken ve burada gece yürüyüşleri yapabilir, şehrin seslerini dinleyebilirsiniz.

  Mimari niteliğinden çok bir şey yitirmemiş olup, tarihin önemli imparatorlarına, krallarına ev sahipliği yapmış olan Prag Kalesi, görülmeden dönülmemesi gereken bir yapıdır. Burası katedral, manastır ve kule gibi yapılardan oluşan geniş bir komplekstir. Görkemli, tarihi yapı halen Cumhurbaşkanı’nın çalışma odası olarak da kullanılmaktadır. Hala işlevselliğini koruyan yapı, şehrin en çok ziyaretçi alan yerlerinden biridir.

  Kusursuz bir Prag gezisi için, Prag Gezi Rehberi ‘mizden faydalanabilirsiniz. Şehir hakkında ihtiyacınız olacak tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Prag, 2015’te gidilecek en ucuz ve yakın rotadır. Ayrıca uygun fiyatlara seyahat etmek için, erken rezervasyon, erken uçak bileti alma gibi noktalara dikkat etmelisiniz. Prag her mevsim seyahate açık bir kent olduğu için çok düşünmenize gerek yok, seyahat hazırlıklarınıza başlamalısınız.

  2. Milano

  “Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji” temasıyla 2015 Expo’nun sahibi Milano, bu yıl için en iyi seyahat rotalarından biridir. Milano, ülkenin en büyük ikinci şehri olmakla birlikte adeta bir tasarım kenti, modanın tam anlamıyla merkezi niteliğindedir. Moda merkezi olması sebebiyle kadınların ilgisini çekerken, İtalyan futbolunun merkezi olması sebebiyle de erkeklerin ilgisini çekmektedir. Galleria içerisinde yer alan dünyanın ilk Prada mağazasını ziyaret etmeden dönebilecek bir kadın ise düşünemiyoruz bile.

  2015 Expo dışında, kentte seyahat ettiğiniz zaman aralığında mutlaka konser, sergi, gösteri vb. etkinlikler olacaktır. Etkinlik programlarını inceleyip bunlara katılmanız önerilir. Harika İtalyan mimarisinin örneklerinden biri olan, aynı zamanda dünyanın en büyük dördüncü kilisesi unvanına sahip, şehrin simgesi Duomo Katedrali ’ni görmeden dönmeniz de olacak şey değil. Şehre kısa süreli de olsa gelen her turistin ilk ziyaret noktalarından birisidir burası. Duomo Katedrali, Duomo Meydanı’nda yer alıyor ve burası, tam olarak şehrin kalbinin attığı yerdir. Tari bu boyunca da bu özelliğe sahip olmuş bir meydandır.

  Bu şehirde hiçbir özel etkinliğe, geziye katılmasanız bile kentin sokaklarında gezmek sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracaktır. İtalyan kültürünü hissetmek için biraz merkezi, turistlerin çok olduğu yerlerden uzaklaşmak gerekiyor. Ara sokaklarda yol alırken tam anlamıyla İtalyan kültürünü hissedebilirsiniz. Milano, mimarisi, moda anlayışı ve moda tarihi, tasarımı ve futbolu ile dolu dolu bir şehir. Milano ‘nun herkesin seyahat rotasında olmasının sebebi de budur belki de. Milano gezinizi daha fazla ertelememenizi ve 2015’in bu seyahat için çok uygun olduğunu düşünüyoruz ama sonbahar ve kış aylarında bol yağış olduğunu göz önünde bulundurarak, bot ve yağmurluğunuzu da unutmamalısınız.

  3. Nice

  Nice, büyüleyici bir Akdeniz kentidir. Fransız Riviera ’sının merkezi olan kent, Akdeniz sahilleri sebebiyle, Akdeniz insanına özgü sıcak ve samimi havayı da almıştır. Burası insana adeta dünya üzerindeki cenneti yaşatan bir kenttir. Şehrin ilk ziyaret edilecek noktası, Eski Nice olarak adlandırılan, daracık sokakları ile buram buram tarih kokan bölgedir. Burada, bir dizi sevimli dükkâna uğrayıp, el sanatları atölyelerinden hediyeler alabilir ya da oturup sıcak bir kahve içebilirsiniz. Sevimli havası ile daha uzun süre kalmak isteyeceğiniz bir yer burası.

  Nice’in uzun sahil yolu ise basit bir yürüyüş yolu değildir kesinlikle. Burada yapacağınız yürüyüş sırasında hem harika mimari örnekleri görecek, hem de yol üstündeki etkinlik ve gösterilerle eğleneceksiniz. Göreceğiniz harika deniz manzarasını anlatmak ise mümkün değil. Hem gece hem de gündüz oldukça hareketli olan sahil yolunda gezintiye çıkıp, sizde eğlenceye katılabilir, şehrin güzel yüzünü görebilirsiniz.

  Nice denilince akla gelen bir diğer özellik ise, harika müzelere sahip olması. Müze ziyaretlerinden hoşlanıyorsanız, burada ilginizi çekecek çok sayıda müze bulunuyor. Ünlü sanatçı Matisse ’den, Asya Sanatlar Müzesi’ne kadar geniş bir çeşitlilik bulunuyor şehrin müzelerinde. Nice ‘te gezilecek yerler ve Nice hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için hazırladığımız Nice Gezi Rehberi ‘ne başvurabilirsiniz. Burada, seyahat zamanlarından, kentin tarihine, ulaşım imkânlarından çevredeki gezi noktalarına kadar pek çok detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Gezinizden tasarruf sağlayarak, daha avantajlı hale getirmek için ise şimdiden uçak bileti araştırmasına başlayabilirsiniz. Böylece daha uygun fiyatlı bilet satın alabilirsiniz. 2015 tatilinizin Nice ‘te olmaması için hiçbir sebep yok.

  4. Şangay

  Işıkların ve gökdelenlerin şehri Şangay, özellikle geceleri büyüleyici bir kılığa bürünüyor. Bu harika liman kentinde gezilecek o kadar çok nokta var ki, bu yüzden gezi süresi olabildiğince uzun tutulmalı. Hem oldukça modern, hem de merkezden uzaklaştıkça geleneksel noktalarını açığa vuran bir kent Şangay. Gelenekselliğini görmek için, hem de ünlü Çin bahçelerinin harika bir örneği için Yuyuan bahçelerini ziyaret etmelisiniz. Burası oldukça huzur verici bir yer. Kırmızı fenerler ile süslü sokaklarda, Çin’in geleneksel havasını hissedebilirsiniz.

  Bir de Su şehirleri var ki, kesinlikle görülmesi gereken noktalardandır. Özellikle Qibao Antik Kasabası, hem merkeze en yakın hem de en etkileyici Su şehirlerinden biridir. Burası adeta Venedik’i andırıyor kanalları ile. Çin mimarisinin en güzel örneklerine sahip kasabada, kayık turuna çıkıp, geleneksel Çin mutfağını deneyebilirsiniz burada.  Ayrıca sayısız etkinlik düzenleniyor bunların dışında.

  Şehrin modern yüzüne bakacak olursak, Oriental Pearl TV Tower, şehrin en gözde yapısı. Şehrin muazzam manzarasını buradan görebilirsiniz. Bu kule, Eiffel’den sonra en çok ziyaretçi alan ikinci noktadır. Bununla birlikte kentin alışveriş noktası olarak adlandırılan, Nan Jing Caddesi’nde kendinizi kaybedebilirsiniz. Burada yeni mağazalar kadar 100 yıllık geçmişe sahip köklü dükkânlar da bulunuyor. Turistlerin alışveriş için uğrak yeridir bu cadde.

  Şangay, çok kalabalık, çok dolu dolu, hızlı yaşayan bir şehir. Gelişmiş ulaşım ağı sayesinde, buradaki geziniz keyifle geçecektir. Kuvvetle muhtemel, gezi sürenizi uzatma çabasında olacaksınız. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak, mümkün olduğunca uzun planlamalısınız gezinizi. Gezi planınızı yaparken hazırladığımız Şangay Gezi Rehberi size yardımcı olacaktır. Şehir hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz buradan. Seyahat planınızı yapmadan önce, erken rezervasyon fırsatlarından faydalanmalı, uçak biletinizi erken almalısınız. Böylece 2015 geziniz daha tasarruflu, daha keyifli hale gelecektir. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder