Dil Seçiniz

Prag Ucuz Uçak Bileti

Prag şehri hakkında tüm bilgiler bu makalede. Prag uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Prag Hava Durumu

  Prag Gezi Rehberi

  Prag, mistik havası, harika mimarisi ile sizi alıp Orta Çağa sürükleyecek bir kenttir. İki dünya savaşını yaşamış olsa da şehir ihtişamından bir şey kaybetmemiş, o günkü değerlerini korumaktadır. En az diğer Avrupa şehirleri kadar güzel olup, daha uygun fiyatlara sahip olduğu için çok sık tercih edilen bir kenttir. Ülkemize yakın konumu, uçak ile kısa sürede ulaşılabiliyor olması, şehri kısa ya da uzun tüm tatillerimiz için cazip hale getiriyor. Kültür, sanat, mimari ve tarih ile dolu bir tatil için Prag tercihiniz olmalıdır. Sadece uçak bileti alıp, küçük bir valiz hazırlayarak yola çıkabilirsiniz.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve de en büyük şehri olan Prag pek çok insan tarafından dünyanın en güzel şehri olarak tanımlanmaktadır. Şehrin tarihinin büyük bir bölümünde çoğunlukla Çekçe ve Almanca konuşulmuştur. Yahudi nüfusun da yoğunluğu ile kent, çok ırklı bir yapı kazanmıştır. 1939 yılında şehrin Nazi Almanya’sı tarafından işgal edilmesi bu yapıyı olumsuz etkilemiştir. II. Dünya Savaşı sırasında şehrin Yahudi nüfusu büyük oranda sürgün edilmiştir ve bir kısmı da Almanlar tarafından öldürülmüştür. Savaşın sonunda ise Prag çok fazla bombardıman altında kalmıştır. Bu sırada 700’den fazla ölüm görülmüştür, çok sayıda da yaralı.

  Prag’ta 1945 yılında, Nazi Almanya’sının tesliminden 4 gün önce, Almanya karşıtı büyük bir ayaklanma baş göstermiştir. Dört gün sonra Nazi Almanya’sının teslim kararı ile Sovyet 3. Şok Ordusu Prag’a girmiştir ve bu sırada Alman nüfusun büyük bir bölümü kaçmıştır. Kalanlar ise savaş sonunda söz konusu olan Benes Kararnameleri ile ülkeden sınır dışı edilmişlerdir. Yaşadığı savaşlara rağmen şehir halen eski mimari yapısını koruyarak ayaktadır ve şehri özel yapan bir unsurdur mimari nitelikleri.

  İklim Ve Sezon 

  Prag ve ülke kapsamında kıtasal iklim hâkim olduğu için mevsimler arası belirgin şekilde ayrılmaktadır. Farklar net hissedilir. Kış aylarında kuzeydoğu etkisi sebebiyle soğuk v e kurak bir kış yaşanır. İlkbahardan sonbahara kadar ise ılıman bir iklim görülse de bol yağış yaşanır. Kış aylarında ortalama sıcaklık -2 derece iken, yaz aylarında da 20 derece olduğunda çok soğuk ya da çok sıcak bir iklim söz konusu değildir. Uygun sıcaklıkların hâkim olması sebebiyle her mevsim gezilip görülebilecek bir şehirdir Prag.

  Gezilebilecek Yerler 

  Prag’ın en eski ve en önemli meydanı olan Old Town Meydanı, şehrin en merkezi yerinde yer alır. Tarih boyunca farklı isimlerle anılsa da önemini her zaman korumuştur. Şehrin her daim turistler ile dolu olan bu meydanına uğramadan gezinizi tamamlamanız mümkün değildir. Zira meydanın çevresi de çeşitli tarihi önemi büyük olan yapılar ile doludur. Ünlü Astronomik Saat, Nicholas Kilisesi ve Tyn Kilisesinin yanında mimari açıdan görülmeye değer pek çok ev ve saray bu meydanın çevresinde konumlanmıştır. Bu meydan 10. Yüzyılda, pek çok yabancı ürünün satışının yapıldığı adeta bir Pazar alanı olarak kullanılmıştır. Ayrıca yakılarak öldürülmüş bir din adamı olan Jan Hus adına yapılmış olan heykel, meydanın en çok ziyaretçi alan bölümüdür. Anıt 1915 yılında dikilmiştir.

  Meydanın ardından Prag’ta gezilecek yerler listesinin en önemli noktası kesinlikle Prag Kalesi’dir. Yine görülmeden dönülmemesi gereken bir yerdir burası da. Prag Kalesi, dünyadaki en büyük tarihi kaledir. Tarih boyunca, şehrin hâkimi olan medeniyetlerin krallarının, imparatorlarının çalışma odaları burada yer almıştır. Bugün de Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın çalışma odası burada yer alır. 70.000 metrekarelik bir alana kurulmuş olan kale, kapsamında katedral, manastır ve birçok kuleye sahiptir. Zaman içerisinde yaşanan yıpranmaya karşın mimari niteliğini korumakta olan önemli bir gotik mimari örneğidir.

  Prag Kalesi içerisinde yer alan St. Vitus Katedrali, Prag’ın hem en önemli hem de en büyük kilisesidir. Ayrıca burası, eski Prag krallarının mezar yeri olarak da kullanılmaktadır. Bir de Çek Kraliyet ailesine ait olan pek çok mücevher ve hazine de burada korunmaktadır. Katedral, gotik ve neo gotik mimari özellikleri barındıran iki kısımdan oluşmaktadır. Gotik kısmı 14. Ve 15. Yüzyıllarda yapılmışken, neo gotik olan bölüm 19. Ve 20. Yüzyıllarda yapılmıştır. St. Vitus Katedrali’ni ziyaretiniz sırasında ilk kısımı ziyaret ederken ücret ödenmiyor, ancak tamamını gezip görmek için bilet almak gerekiyor.

  Dans Eden Ev ya da Sarhoş Ev olarak da bilinen yapı, çok ilgi çekicidir. İlginç mimarisi ile turistlerin yoğun ilgisini çeken, eğlenceli bir mimariye sahiptir. Aslında bir ofis binası olan yapı, Fred ve Ginger olarak da anılır. Ayrıca dans eden iki insan şeklinde tasarlanmış olan yapı, 1997 yılında Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından inşa edilmiştir. Bu binanın inşa fikrini, 1980’li yıllarda Vlado Milunic ortaya atmıştır. Yüzünüzü güldürecek bu binayı görüp, seyahat anılarınız için fotoğraflayabilirsiniz.

  Old Town Meydanı çevresinde yer alan Astronomik Saat, orta çağdan kalmıştır. Üzerinde 12 saat dilimi ve 12 burcun simgesi bulunmaktadır. Saatin yapımıyla ilgili net bir bilgi bulunmasa da, inanışa göre 15. Yüzyılda, saat ustası Hanus tarafından yapılmıştır. Hanus saatin planlarını kimseye göstermediği gibi, bir de bundan daha güzel bir saat yapacağı söylentisi yayılmıştır. Bunun üzerine Prag şehir yöneticileri tarafından saat ustasının gözleri kör edilmiştir. Hanus ise bunun karşılığında saate onarılamaz bir hasar vermiştir. Kimse tarafından düzeltilememiştir.

  Şehrin içinden geçen Vltava nehri üzerinde yer alan gösterişli köprü Karl Köprüsü şehrin simgelerinden biridir. Şehrin en eski köprüsü ve nehrin en güzel noktası olan Karl Köprüsü, 14. Ve 15. Yüzyıllarda inşa edilmiştir. Yine gotik mimarinin en güzel örneklerinden biri olan yapı, özellikle geceleri şehirde yürüyüş yapmak için en uygun yerdir. Buradan şehri bambaşka bir gözle görebilirsiniz. Köprü üzerindeki harika heykeller ise size sanatlar fotoğraflar verebilmektedir.

  Ulaşım

  Prag, geniş bir demiryolu ağına sahip olması sebebiyle, Avrupa’nın en tercih edilen şehirlerinden biridir. Demiryolu ulaşımı şehir de oldukça önemlidir. Bunun yanında Prag Vaclav Havel Havalimanı, dünyanın her yerinden kolayca ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Ülkemizden de en hızlı ve en konforlu ulaşım havayolu ile sağlanmaktadır. Yani sadece uçak bileti ihtiyacınız var bu harika seyahat için.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Şehrin havalimanı olan Prag Vaclav Havel Havalimanı, aynı zamanda Çek Cumhuriyeti’nin ana havalimanıdır. Vaclav Havel Havalimanı, günde yaklaşık 250 uçuş gerçekleştiren büyük bir havalimanıdır. Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 18 km uzaklıktadır. Buradan, şehir merkezine ulaşırken ise pek çok seçenek sizi bekliyor. Otobüs, Airport Express, Cedaz otobüsü ve taksi tercih edebileceğiniz seçeneklerdir.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Prag’ta ve Çek Cumhuriyeti genelinde ulaşımın rahatlıkla sağlanıyor olması, size bol bol gezi noktası yaratıyor. Özellikle, Prag’a yaklaşık olarak 130 km uzaklığındaki Karlovy Vary şehri, termal turizmi ve orta çağdan kalma karakteristik özellikleri ile görülmesi gereken bir yerdir. Ayrıca, ünlü Çek likörünün de asıl merkezi olarak biliniyor bu kent.

  Detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de..

  Yorum Gönder