Dil Seçiniz

Moskova Ucuz Uçak Bileti

Sanatı, tarihi ve mimarisi ile eşsiz kent Moskova'ya uçmak için beklemenize gerek yok. En uygun fiyatlı Moskova uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Moskova Gezi Rehberi

  Sanatı, tarihi ve mimarisi ile dikkat çeken kent Moskova, geceleri ışıl ışıl manzarası ve son derece keyifli nehir gezileri ile gezmeyi sevenlere harika bir seçenektir. Şehrin yaz aylarındaki keyfi başka kışın karlar altındaki keyfi başkadır. Bu sebeple Moskova’ya uçmak için beklemenize gerek yok. Sadece uçak bileti ihtiyacınız var. Sonrasında sadece şehrin tadını çıkarın.  

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Kent, içinden geçen nehrin ismiyle adlandırılmaya başlanmıştır. Moskova, ismiyle ilgili çeşitli iddialar bulunsa da kuvvetli inanış budur. Bu bölgede ilk yerleşimin, 10. Yüzyılda Slav toplulukları ile gerçekleştiği biliniyor. Bu bölge, Rusya’nın büyük bir bölümü ile birlikte Moğollar tarafından 13. Yüzyılda işgal edilmiştir ve ancak 200 yıl sonra III. Ivan döneminde geri alınabilmiştir.  

  Moskova, Bizans İmparatorluğu’nun çöküşü ile dini bir önem kazanmıştır. Ortodoks Kilisesi’nin merkezi kabul edilmiştir. Böylece Üçüncü Roma olarak adlandırılarak, Rusya’nın tarihinde önemli bir konuma gelmiştir. Bu döneme kadar önemli bir politik merkezken, böylece dini nitelik kazanmıştır.

  1800’lü yıllarda Napolyon’un şehri işgali üzerine, halkın kenti işgal altında görmek istememesi sebebiyle yaktığı iddia edilir. Bu sebeple Napolyon, şehre girse de Kremlin’in surlarını aşamamıştır. Şehir bu olayın ardından yeniden inşa edilmiştir adeta ve bu döneme ait pek çok anıt ile karşılaşılır şehirde.

  1900’lü yıllarda sanayileşmenin de etkisiyle, şehir nüfusunda hızlı bir yükselme gözlenmiştir. Bolşevik devrimi ile birlikte çok sayıda ölüm yaşansa da nüfus sayısı sürekli yükselişte olmuştur. 1941 yılında şehre girmesine engel olunamayan Hitler, iklim şartlarının da etkisiyle şehri kurtarmayı başarmıştır. Komünizmin düşüş zamanlarında ise, Sovyetler Birliği genelinde çok sayıda kanlı olay yaşanmıştır. Ancak Moskova, diğer bölgelere nispeten daha az yara almıştır.

  İklim Ve Sezon 

  Şehirde etkili olan karasal iklim sebebiyle, yaz aylarında sıcaklık 20 ile 25 derece arasında seyrediyor. Kış aylarında ise -10 ile -5 derece arasında şiddetli soğuklar görülüyor. Yazlarında ısı yüksek olsa da zaman zaman yağmur görülebiliyor. Kış aylarında ısı düşük olsa da, şehrin karlı görünümü oldukça büyüleyici olduğundan özellikle yeni yıl zamanlarında seyahat edebilirsiniz. Bunun dışında, daha rahat hava şartları altında seyahat etmek isterseniz yaz ayları idealdir.

  Gezilebilecek Yerler 

  Moskova’da görmeniz gereken yüzlerce tarihi yapı vardır ancak kısa sürelerde gerçekleştirilen tatillerde elbette ki hepsini görmek mümkün değil. Şehrin görülmeye değer, en önemli noktaları denildiğinde ilk sırada Kremlin gelmektedir. Kremlin aslında bir nevi şehrin özeti gibidir. Burada, hem Rus mimarisini inceleyebilir, hem Rus tarihi, hem şehrin tarihi hakkında bilgi edinebilir, hem de siyasi iktidarın yapıtlarını görebilirsiniz. Yapı tarihte pek çok kez onarımdan geçirilmiştir. Kremlin, Rus Devlet başkanlarının hem konutu hem de yönetim merkezi olarak kullanılır. Bu sebeple, büyük bir bölümü, ziyaretçilere kapalı durumdadır. Sadece Devlet Silahhanesi, Patrik Sarayı ve Katedral Meydanındaki kiliseler ziyaret edilebiliyor. Katedral Meydanı ise aynı zamanda kentin en eski meydanıdır.

  Kremlin’in doğusunda yer alan Kızıl Meydan, bugün Moskova’nın en ünlü ve de ana meydanıdır. Resmi geçitler ve merasimler bu meydanda yapılırken, dünyaca ünlü sanatçıların şehirde vereceği konserler de sıklıkla burada gerçekleştirilir. Lenin’in Mozolesi, Aziz Vasili Katedrali ve Rusya Tarih Müzesi bu meydanda yer almaktadır. Şehrin tarihine merakı olanlar müzeyi ziyaret edebilir. Lenin’in Mozolesi ve Kremlin’in tam karşısında kalan GUM alışveriş merkezi, alışveriş amacının ötesinde, mimarisi ile dikkat çeken bir yerdir. 1890 ile 1893 yılları arasında inşa edilmiş yapı, Rus Ortaçağ mimarisinin güzel bir örneğidir. Oldukça zarif görünümlü yapının tavanı camdır. Alışveriş merkezi olarak da oldukça kapsamlıdır ve şehrin en büyüğüdür.

  Moskova’nın en eski sokaklarından biri olan ve sanat tarihi açısından önem arz eden Arbat, görülmeye değerdir. Farklı farklı dönemlerde burada genellikle Rus yazarlar, ressamlar ve sanatçılar yaşamıştır. Örneğin; Puşkin’in bu sokakta yaşadığı 53 numaralı daire bugün müzeye çevrilmiştir. 1980’li yıllarda sokağın trafiğe kapalı hale gelişi, turistler tarafından daha da çok ilgi çekmesine sebep olmuştur. Burası sanatçılar ile dolu hareketli bir sokaktır. El emeği hediyelik ürünler satın alabilirsiniz, sokak müzisyenlerinin müziğini duyabilirsiniz ve ressamlara portrenizi çizdirebilirsiniz. Antikacılar, butikler, Rus Pub’ları ve restoranlar ile uzanır gider Arbat. Ayrıca Puşkin’in evi dışında, yazar Andrey Beli ve piyanist ve besteci Aleksandr Skriyabin’in evi de görülebilir.

  Eğer Moskova’ya mayıs ve ekim ayları arasında yani, havanın güzel olduğu zamanlarda gitmeyi düşünüyorsanız, şehre adını veren ve tam ortasından akan Moskova nehri üzerinde gezintiye çıkabilirsiniz. Nehir turu için iki seçenek bulunuyor. Birincisi, geleneksel tramvaylar ile gerçekleştiriliyor, ikincisi ise restoranı da barındıran lüks yatlar ile. Bu etkinlik kış aylarında da gerçekleştirilebiliyor ama nehrin buz tutması sebebiyle buna uygun özel tekneler çalışıyor sadece. Şehrin farklı bir atmosferini hissedeceğiniz bu geziler, oldukça keyifli geçmektedir. Pek çok önemli ve gösterişli yapıyı nehir turu sırasında da görebilirsiniz.

  Sanat ve tarihi ile dikkat çeken Moskova’da ziyaret edilmesi gereken en önemli müzelerden biri de Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’dir. Müze 1912 yılında inşa edilmiştir. Ancak ismi sizi yanıltmasın, Puşkin anısında değil, Rus İmparatoru III. Alexander şerefine inşa edilmiştir. Şehrin önemli katedrallerinden biri olan Kurtarıcı İsa Katedrali’nin karşı çaprazında yer alır müze ve üç ayrı binadan oluşur. Müze, Avrupa – Amerikan Sanat Galerisi, Antik dönemden 15. Yüzyıla kadar olan eserlerin sergilendiği bina ve Özel Koleksiyon binasından oluşur. Antik dönemden 15. Yüzyıla kadar olan kıymetli eserlerin sergilendiği binada, 1870’li yıllarda Türkiye’den Berlin’e taşınan, II. Dünya Savaşı sırasında ise buradan çalınarak buraya getirilen Troya Hazineleri de sergileniyor. Kapsamlı yapısı ve topraklarımıza ait eserleri ile Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi görülmeye değerdir. Pazartesi hariç her gün müzeyi ziyaret etmek mümkündür.

  Ulaşım

  Ülkenin ve de şehrin en büyük havalimanları Moskova’da bulunuyor. Şehirde üç adet uluslararası havalimanı mevcuttur. Havalimanına ulaştıktan sonra şehir merkezine ulaşımda ise otobüs, tren ya da Marshrutka adı verilen dolmuşlar kullanılıyor. Şehir merkezinde görülebilecek yerler arasında yürüyerek gezmek en doğrusudur ancak Moskova oldukça büyük bir kent ve uzak mesafelerde de görmeniz gereken noktalar bulunuyor. Pek çok ulaşım seçeneği olsa da özellikle karayolunu tercih edecekseniz, trafik yoğunluğunu göz önüne alarak hareket etmelisiniz.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Moskova’nın üç adet havalimanı mevcuttur. Bunlar Domodedovo Uluslararası Havalimanı, Sheremetyevo Uluslararası Havalimanı ve Vnukovo Uluslararası Havalimanı’dır. Havalimanlarının her biri şehir merkezine 30 – 35 km uzaklıkta yer alıyor. Domodedovo ve Sheremetyevo, ülkenin önemli ve büyük havalimanlarıyken, Vnukovo Havalimanı da hızla gelişmekte olan bir merkezdir. Her birinden şehir merkezine ulaşımda tren, otobüs, taksi ve Marshrutka kullanılmaktadır. Her birinin ulaşım süresi de farklıdır. Moskova’ya İstanbul üzerinden yaklaşık olarak 3 saatte varılmaktadır. Bu sebeple yakın ve dolu dolu geçecek bir tatil rotasıdır. Sevdikleriniz ile birlikte güzel bir tatil için Moskova uçak bileti alarak hazırlıklara başlayabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Moskova çevresine, demiryolu sayesinde ulaşım oldukça kolaydır. Bu durum çevredeki görülemeye değer yerleri daha da önemli kılıyor. Moskova’ya, yaklaşık olarak 75 km uzaklıkta yer alan “Altın Halka” olarak adlandırılan bölge oldukça ilgi çekicidir. Burada, 12. Ve 17. Yüzyıl Rus mimarisinin sergilendiği önemli bir açık hava müzesi olan Sergey Posad yer alır. Gezi süreniz elveriyorsa kesinlikle görmelisiniz.

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder