Dil Seçiniz

Milano Ucuz Uçak Bileti

Modanın ve futbolun merkezi olan bir kent! Milano'da alışveriş ayrı bir zevktir. Milano Uçak bileti en uygun fiyatla ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Milano Gezi Rehberi

  Milano, İtalya’nın diğer büyük kentlerine göre daha farklı bir havaya sahiptir. Roma ve Floransa tarih kokarken, Milano’da en çok moda ve futbol etkisini hissedeceksiniz. Duomo Meydanından geçmeden, alışveriş çılgınlığına kapılmadan ve nefis İtalyan lezzetlerini tatmadan dönememeniz gereken bir şehir Milano. Şehir içi gezinizin ardından Como gölünde huzurun tadını çıkararak gezinizi sonlandırabilirsiniz.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Milano’nun keltik merkezli olduğu sanılmaktadır. M.Ö. 222 yılında Romalıların egemenliği altına girince asıl tarih sahnesine çıkmıştır. 305 ile 402 yılları arasında Batı İmparatorluğu’nun himayesi altına giren kent, Büyük Konstantin’in Hıristiyanlığı serbest bıraktığı yerdir.

  Rönesans dönemi, bölgenin tarihinde önemli yeri olan zamanlardır. Kent, Rönesans döneminde iki ünlü aile olan Visconti ve Sforza tarafından yönetilmiştir. 16. Ve 17. Yüzyıllara gelindiğinde İspanyol ve Fransızların egemenliği altına girmiştir. 1797 yılında Milano, önce Cisalpine Cumhuriyeti’nin, ardından da İtalya Krallığı’nın başkentliğini yapmıştır. 1805 yılında Napolyon ünlü sözünü söyler kentte. Şehrin demir tacını takarak “ Tanrı onu bana verdi. Ona dokunanın canı çıksın.” demiştir.

  Kentte Fransızların hâkimiyetinden sonra ise Avusturya – Macaristan dönemi başlar. Milano, yarım yüzyıldan uzun süre Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun en önemli şehri olmuştur. Kentin bugünkü yapısında büyük etkisi olan, İtalya birliğinin kurulması amacıyla başlatılan Risorgimento hareketi de bu kentte başlamıştır ve 19. Yüzyıla damgasını vurmuştur.

  İklim Ve Sezon 

  Milano’da genel olarak nemli bir hava hâkimdir. Kentte yılın en soğuk zamanı, ocak ayıdır. Yağış görülse de kar yağışı çok nadiren kısa süreli görülür. Milano’da ocak ayında ortama sıcaklık -2 ile 5 derece arasında seyretmektedir. Yılın en sıcak zamanları olan temmuz ve ağustos aylarında ise sıcaklık 25 ile 30 derece civarındadır. Sonbaharında bol yağışlı geçtiği göz önünde bulundurarak bahar ve yaz aylarını seyahat zamanları olarak seçebilirsiniz. Uygun uçak bileti yakaladığınızda, zamanını önemsemeden satın almalısınız.

  Gezilebilecek Yerler 

  Her şehrin kalbinin attığı, köklü bir meydanı vardır. Milano’da da Duomo Meydanı tarih boyunca şehrin merkezi olmuştur. Aslında meydanın ismi Duomo Katedrali’nden geliyor. Duomo Katedali, büyüleyici bir mimariye sahip. İhtişamı karşında dona kalmamak mümkün değil. İnanılmaz bir ince işçilik, yapının her köşesinde hissediliyor. Duomo Katedrali, Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikasından sonra İtalya yarımadasının en yüksek ikinci katedrali unvanına sahiptir. Katedralin yapımı, 1386 yılında başlamış ve 500 yıl sürmüştür ama bununla ilgili bir rivayet var. Katedralin yapımı tamamlandığında İtalya’nın değil dünyanın malı olacağı söylenmiş rivayete göre. Bu sebeple Duomo Katedrali’nde her zaman inşaat olduğu söyleniyor. Yani halen yapımı sürüyor, tam anlamıyla tamamlanmadı imajı yaratılıyor.

  La Scala, dünyanın en tanınan opera binalarından biridir. 1778 yılından bu yana aynı amaç ile kullanılmakta olan yapının bünyesinde, opera tarihine ilişkin heykeller, resimler ve kostümler de sergilenmektedir. La Scala’da oyun başladıktan sonra, bileti olsa dahi kimse içeriye alınmaz ve bütün oyunlar gece yarısından önce sona erer. Ayrıca, La Scale Bale Okulu ve Gösteri Sanatları Akademisi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

  Sforzesco Şatosu, şehrin kısıtlı sayıdaki tarihi yapılarından biridir. Kentin tarihinde önemli yeri olan Sforza ailesinden, Francesco Sforza tarafından 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bina günümüzde, Antik Çağ Sanatları Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi, Müzik Aletleri Müzesi ve Resim Galerisi bölümleri ile birlikte sanat tarihine dair bilgiler sunmaktadır. Michelangelo ’nun yarım kalan son yapıtı “Rondanini Pietası” da burada sergilenmektedir. Ziyaretiniz sırasında en çok ilginizi çekecek yapıtlardan biridir bu. Resim Galerisi, Rönesans dönemi ve 17. Yüzyıl sanatçılarından olan Andrea Mantegna, Giovanni Bellini, Fra Filippo Lippi, Correggio ve Pontormo gibi pek çok sanatçının yapıtlarını barındırmaktadır. Resime karşı özel bir ilgi duyuyorsanız, burayı ziyaret etmeden şehirden ayrılmamalısınız.

  İtalya ziyaretinde müzelerden uzak kalmak mümkün değil. Poldi Pezzoli Müzesi, Milano da ziyaret edilmesi gereken önemli bir müzedir. Gian Giacomo Poldi Pazzoli ’nin yaşadığı eski evi, bugün 14. Ve 17. Yüzyıllar arasında yapılmış olan silah ve zırh örneklerinin sergilendiği bir müze olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında müzede, ilkçağa ait olan duvar halıları bulunmaktadır. Yapının merdivenlerinde, Alessandro Magnosco ’nun manzara resimleri eşlik eder size. Evin her odasında birbirinden kıymetli tablolar ile karşılaşırsınız. Martin Luther’in karısının yaptığı portrelerden, Botticelli’ye pek çok önemli sanatçının eserleri burada sergilenmektedir. Poldi Pezzoli Müzesi, 1879 yılı itibariyle hizmete açılmıştır. II. Dünya Savaşı zamanında zarar görmüş ve neredeyse yeniden inşa edilmiştir.

  Son olarak, alışveriş damarlarınızın kabaracağı bu kentte, alışveşveriş yapabileceğiniz güzel bir seçenekten bahsetmek gerek. Corso Como, eğlence ve gece hayatı ile akıllarda yer etse de, tasarım giysi ve eşyalar satılan mağazalar, sanat galerileri, cafe ve butikler ile çok hareketli ve ilgi çekici bir sokak. Trafiğe kapalı alan olması, buradaki gezini daha da keyifli hale getiriyor. Corso Como’nun en ilgi çekici mağazası ise sokağın ismini alan Corso Como 10 isimli mağazadır. Corso Como 10 oldukça sıradışı bir mağaza. Mağaza kapsamında cafe, restoran, 3 odalı bir otel ve sanat galerisi de bulunuyor. Büyük markaların sınırlı sayıda üretilen ürünlerini, özel koleksiyonlarını burada bulabiliyorsunuz. Mağazanın kitap bölümü de bir o kadar ilgi çekicidir. Moda ve tasarım adına her şeyi bünyesinde toplamış bir mağazadır kısacası ve sokağın kalbinin attığı noktadır denilebilir.

  Ulaşım

  Milano, bulunduğu bölge için bir kavşak noktası niteliğine sahiptir. İtalya’nın kuzey kesimine büyük ölçüde Milano üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Milano’da başta Malpensa Havalimanı olmak üzere, üç adet havalimanı bulunuyor. Ülkemizden de havayolu kolaylığı sayesinde kısa sürede ulaşım sağlanabiliyor. Şehir içi ulaşımda ise çeşitlilik görülmektedir. En çok tercih edilen ulaşım aracı olan metro ile birlikte otobüs tramvay ve taksi seçenekleri de bulunuyor. Trafik yoğunluğu sebebiyle taksi ile yolculuk etmek çok fazla önerilmemektedir.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Şehrin, Malpensa, Linate ve Orio al Serio Havalimanı olmak üzere üç adet havalimanı bulunmaktadır. Malpensa, İtalya’nın ikinci büyük havalimanı niteliğine sahip olduğundan, en çok tercih edilen havalimanıdır. Milano şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunan Malpensa Havalimanı’ndan, merkeze özel servisler, tren ve otobüsler ile ulaşılmaktadır. Havalimanı merkeze biraz uzakta yer alsa da, ulaşım seçeneklerinin çok oluşu ve kolay ulaşılabilir olması bir avantajdır.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Milano gezinizin ardından zamanınız varsa ve çevredeki ziyaret noktalarına gitmeyi düşünüyorsanız, ilk sırada Como gölü yer alır. Como gölü balık ile dolu, etrafı harika yeşillikler ve villalar ile çevrili büyüleyici bir doğal harikadır. Como gölü, dünyanın en güzel gölleri arasında yer alıyor. Burası tam anlamıyla huzur kaynağıdır. Yaz aylarında burada tekne turlarına da katılabilirsiniz.

   

  Ulaşıma gelince, Como gölüne, Milano üzerinden tren ile yapacağınız 1 saatlik yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç kiralayarak daha keyifli bir gezi haline de getirebilirsiniz. En az Milano kadar görülmeye değerdir Como gölü. Böylesine keyifli bir gezi için hemen uçak bileti alıp, hazırlıklara başlayabilirsiniz. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder