Dil Seçiniz

Beyrut Ucuz Uçak Bileti

Masalsı kent Beyrut'a uçmak için daha fazla beklemeyin! Beyrut uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Beyrut Gezi Rehberi

  Masalsı ve otantik kent Beyrut’ta, batı ve doğunun sentezini göreceksiniz. Sessiz ve sakin gibi görünen kentin, merkezi noktalarına uğradığınızda, eğlencenin, büyünün içine siz de karışacaksınız. Eğlenceli gece hayatı ile bilinen kent, harika anılarla dönmenizi sağlayacak. Şehri gezerken sürekli kulağınıza yerel oryantal ritimler çalınabilir ve Beyrut gezinizin ardından unutmayacağınız anlar da tam bu anlardır. Beyrut’a harika bir seyahat için sadece uçak bileti ihtiyacınız var. Sonrası harika bir seyahat deneyimi ve unutulmaz anılardan ibaret olacaktır. Kent sandığınızdan çok daha güvenlidir ve zaman zaman kendinizi bir Avrupa ülkesinde gibi hissedebileceğiniz görüntüler ile karşılaşabilirsiniz.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Lübnan’ın başkenti olan Beyrut’a tarihte ilk yerleşim Fenikeliler ile başlamıştır. Ardından Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyeti görülürken, 551 yılında yaşanan büyük depremin ardından, Araplar bu bölgeye yerleşmiştir. Beyrut, 1110 yılında Haçlılar tarafından işgale uğramış ve Kudüs Latin Krallığı’nın kontrolü altına alınmıştır. 16. Yüzyıla gelindiğinde ise kent Osmanlı hâkimiyeti altına alınmış ve hâkimiyeti altında bulunduğu yüzyıllar boyunca bölgede istikrarlı bir gelişme gözlenmiştir. Osmanlı’nın bölgedeki hâkimiyeti, I. Dünya Savaşı’na kadar sürmüştür. Kentin sıkıntılı yılları da bunun ardından başlamıştır.

  1920 yılında Lübnan’ın başkenti kabul edilmiş ve 1941 yılında da Lübnan bağımsızlığına kavuşmuştur. 1973 yılında yaşanan Arap-İsrail savaşının büyük ve uzun süren etkileri olmuştur kentte. Bu dönemde Filistin Kurtuluş Örgütü’nün merkezi Beyrut’ta bulunuyordu. Lübnan sol grubunun desteğini alan Filistinliler ve Hıristiyanların desteklediği Falanjistler arasında büyük bir iç savaş yaşanmıştır. Böylece 1975 ile 1991 yılları arasında Beyrut kenti büyük hasarlar almıştır. Şehrin gelişiminde istikrar bozulmuş büyük sıkıntılar görülmüştür. Bugün şehri dolaşırken iç savaşın hasarını hissedebilirsiniz. Halen şehrin Hıristiyan ve Müslüman nüfusu mevcut ama bir sıkıntı yaşanmıyor. Zaten halk çatışmanın din yüzünden yaşandığına inanmıyor. Binalar üzerinde yenileme çalışmaları yapılmış olsa dahi, iç savaşın izleri özellikle kapatılmamıştır. Eski ya da yeni gibi görünen binalarda bile bu izleri halen görebilirsiniz.

  İklim Ve Sezon 

  Beyrut, genel itibariyle Akdeniz iklimi altında olan bir kenttir. Haziran ve eylül ayları arasında yaz yaşanırken, aralık ve mart ayları arasında da genellikle yağmurlu seyreden kış mevsimi yaşanır. Şehirde baharlar ılık geçmektedir. Şehirde kış aylarında kar pek görülmezken, dağlarda sıklıkla kar yağışı görülür. Kışların da fazla sert geçmemesi sebebiyle her mevsim şehri ziyaret edebilirsiniz, ancak bahar ve yaz aylarında seyahate daha uygun şartlar görülmektedir.

  Gezilebilecek Yerler 

  Beyrut gezinizde, Corniche Al Manara yani Korniş uzun yürüyüşler yapabileceğini bir sahil şerididir. Deniz kıyısından ayrılmadan uzanan şerit boyunca, farklı etkinlik, eğlence ve gösterilere de denk gelebilirsiniz. Ayrıca buradan harika bir deniz manzarası göreceksiniz. Bir akşamüstü güneşin batışı da görülmeli buradan. Şehrin genelinde nargile bir vazgeçilmez. Hatta gelen turistler de bayılıyor ve dönüşte nargile satın alarak evlerine götürüyorlar. Korniş’te ise seyyar nargileciler ile karşılaşabilir, banklarda oturup deniz manzarasıyla nargile keyfi yapabilirsiniz.

  Beyrut’un merkezi olarak adlandırılan bölge, özgürlük Meydanı, Downtown ve Monot olarak adlandırılan alanlardır. Ayrıca yaşanan kanlı iç savaşın, en kanlı sahnelerine sahne olan merkez, yeşil hat olarak adlandırılan sınır çizgisiydi. Bu sebeple sonradan Özgürlük Meydanı adı verilmiştir. Bu meydanda iç savaşın şehirleri anısına yapılmış bir de anıt bulunmaktadır. Özgürlük meydanının hemen yakınında yer alan Downtown’da ise görmeniz gereken pek çok tarihi yapı bulunuyor. Tarihi niteliği yüksek olan Ömer Camii, Parlamento Binası, tarihi pek çok kilise ve Roma İmparatorluğu dönemine ait pek çok kalıntı görülebilir burada. Monot caddesi ise eğlencenin tam da kalbinin attığı noktadır. Pek çok kaliteli kafe ve restoran mevcut burada ve her kesimden insana rastlayabilirsiniz. Gerçekten özgür ve rahat hareket eden insanlar Beyrutlular. Beyrut’un ünlü eğlenceli gece hayatının kalbi de yine Monot caddesinde atıyor. Burada her biri birbirinden daha ilgi çekici pek çok gece kulübü görebilirsiniz.

  Şehrin kültürü ve tarihi ile ilgileniyorsanız, Milli Müze’yi kesinlikle görmelisiniz. Burada bulunan zengin arkeolojik kalıntılar, şehrin ihtişamlı tarihini ve değerlerini gözler önüne seriyor.

  Beyrut’un güney kesimine bakacak olursak, Hamra ve Rawsheh en dikkat çeken yerlerdir. Hamra Caddesi önceleri kentin kalbinin attığı tek nokta iken, şimdi bu ünvanını kenti başka noktaları ile paylaşmış görünüyor. Bu cadde üzerinde dünyaca ünlü markaların mağazalarını dolaşabilir, lüks kafe ve restoranlarda soluklanabilirsiniz. Burası alışveriş yapmak için harika bir nokta ancak, fiyatların biraz yüksek olduğunu belirtmek gerek. Rawsheh ise ünlü kordon boyunu da içine alan sahil bölgesidir.

  Şehir merkezine 15-20 km mesafede bulunan çevre gezi noktaları da gezi süreniz doğrultusunda görebileceğiniz yerlerdir. Beyrut’tan ziyade Lübnan’ın en kıymetli alanlarından biri olan Byblos bu sebeple atlanmamalıdır. Fenikeliler tarafından kurulan bu yerleşim bölgesi, dünyanın en eski yerleşim alanı olduğu için, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Yaklaşık olarak 8000 yıl kadar öncesine ait bir yerleşim alanıdır. Ayrıca bir diğer önemi, harflerin sembolden sese dönüştüğü merkez olmasıdır. Bu sebeple kitaba ve okumaya meraklı kişilerin daha da çok ilgisini çekmektedir.

  Beyrut gezi noktalarınızı belirlerken çok sıkıntı yaşamazsınız. Şehir genel olarak ikiye ayrılmış durumda, kuzey ve güney olarak. Güneyde Müslümanlar yaşarken kuzeyde Hıristiyanlar yaşıyor. Şehirde Hıristiyanlar ve Müslümanlar arasında yaşam standartları açısından bir farklılık gözlenmiyor. Şehrin her noktasında lüks mekânlar, pahalı dükkânlar ile karşılaşabilirsiniz. Alışveriş yapacak için harika seçeneklere sahip olacaksınız.

  Ulaşım

  Şehre havayolu kolaylığı sayesinde kısa bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Bu kentte şehir içi ulaşımda ise otobüsler ve bizdeki dolmuş sistemine benzer çalışan servisler kullanılmaktadır. Hatta bu servislerin daha çok kullanıldığı söylenebilir. Sorunsuz bir şekilde ulaşımınızı bu seçenekler ile sağlayabilirsiniz. Özellikle, taksilerde ücret konusunda pazarlık yapmak, şart gibi bir şeydir bu şehirde. Taksimetre kullanılmadığı için binmeden önce pazarlığınızı yapmalısınız. Bunun dışında merkezde bulunan pek çok turistik nokta da birbirine yakın olduğu için yürüyerek gezmek daha mantıklı olacaktır. Hem böylece şehri daha iyi tanıyabilirsiniz.

   

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Beyrut Rafik Hariri Uluslararası Havalimanı’na ülkemizden gerçekleştirilen doğrudan uçuşlar işimizi çok kolaylaştırıyor. Vize istenmemesi de bu ülkeyi ve bu kenti bizler için daha cazip hale getiriyor. Beyrut’a ulaştıktan sonra, havalimanından kent merkezine yaklaşık olarak 15 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. Bu mesafede sadece taksiler hizmet veriyor ve özel araç kiralama hizmeti de bulunuyor. Ayrıca tur şirketi ile anlaşmışsanız özel servis hizmetinden yararlanabilirsiniz. Hızlı ve konforlu bir yolculuk ile ulaşabileceğiniz bu masalsı kent sadece bir uçak bileti uzaklığınızda bulunuyor. İstanbul üzerinden 2 saati bile bulmayan bir uçuş süresinin ardından şehre ulaşabiliyorsunuz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Beyrut çevresinde yer alan harika kalıntılar görmeden dönmek istemeyeceğiniz cinstendir. Özellikle Jeita Grotto, Harissa ve Byblos görülmeye değer noktalardır. Jeita Grotto Mağaraları, Beyruta’a yaklaşık olarak 18 km mesafede bulunan etkileyici doğal güzelliklerdir. Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Byblos ise turistlerin oldukça fazla ilgisini çeken, Beyrut’a gelindiğinde kesinlikle görülmesi gerek bir noktadır. 

  Yorum Gönder