Dil Seçiniz

Malezya Ucuz Uçak Bileti

Malezya uçak bileti alarak bu muhteşem tropikal iklim harikasını ülkeyi ziyaret edebilirsiniz. Malezya uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr'de

Malezya Hava Durumu

  Malezya Gezi Rehberi

  Malezya güney Asya'nın bir çok yerini kaplayarak güzelliğiyle ve çekiciliği ile kendini gösteren bir ülkedir. Modern tarihi mirası, gezilecek coğrafi iklimleri, muhteşem coğrafyası ile dikkatleri üzerine çeker. Yüzyıllar boyunca çok güzel bir tropikal iklime sahip olan Malezya en çok turist ziyaretinde bulunulan ülkelerden bir tanesi olma ünvanına sahiptir.

  Gezilecek turistik yerleriyle insanlara bir çok coğrafi bölge görme şansı sunan Malezya güney Asya’daki en büyük dağı yer almaktadır, yaklaşık olarak 130 milyon ton yağmur alan ormanları, dünyanın en büyük ve en güzel kireçtaşı mağaraları, nesli tükenmek üzere olan 286 canlı türü ile Malezya sizlere muhteşem bir ortam hazırlıyor.

  Malezya'nın Tarihi

  Malezya ülkesine ilk yerleşenlerin malayalılar olduğu bilinmektedir, Mayalılar Malezya topraklarında bulunan sumatra adasında yaşamışlardır. Fazla geçmeden uğradıkları yenilgilerle güçlü Avrupa devletleri tarafından kısa bir süre içinde yıkılarak kabilelerini kaybetmişlerdir. Bir süre sonra İslamiyet'i benimseyen bu toplumlar daha sonra bir çok emperyalist devletin etkisi altında kalmışlardır.

  Gösterdikleri İslami gücü yıkmaya çalışan bir çok emperyalist devlet bu yaptıkları politika ile İslam'ı da yıkmaya çalışmışlardır. Buna rağmen daha sonralarında tekrar kurulan malayalılar Japonya, Hollanda ve İngiltere ile büyük savaşlar yaparak kendi güç birliklerini bütün dünyaya göstermişlerdir. Daha sonra da Singapur'un desteği ile de Malezya devletini kurmuşlardır. Daha sonralarında Singapur devletinin elini çekmesi ile eyalet sayısını düşürmüştür. Bundan sonra bir çok sultan değiştiren Singapur devletinin günümüzdeki yöneticisi Sultan Muhübuddin Şah ibni Yusuf Gaferallah Şah olmuştur.

  Malezya'nın Coğrafi Konumu

  Malezya Güneydoğu Asya’da bulunan yaklaşık olarak  ekvatorun yakınında bulunan 1° ve 7° kuzey enlemleri arasında ve 100° ve 119° doğu boylamları içerisinde bulunmaktadır. Kuzey bölümünde ise Tayland bulunmaktadır. Güney bölümünde  Singapur ve Endonezya yer almaktadır. Doğu bölümünde de Filipinler ile yan yanadır. Büyük Hint Okyanusu ile Büyük Okyanusun bir biri üzerine birleştiği bölge üzerinde, Asya kıtasından Avustralya’ya ilerleyen kısmında ve yaklaşık olarak okyanus içine batmış olarak bulunan Sunda yerleşkesi bulunur.

  Malezya'nın İklimi

  Ekvator bölgesine yakın olan Malezya, senenin tamamında sürekli tropikal iklim yaşayan bir bölgedir. Aslında Malezya’nın iklimine baktığımızda 2 sezon olarak görmekteyiz. Yani kuru mevsim ve yağışlı mevsim olarak iki sezon eğemendir Malezya’da. Hava sıcaklıkları Malezya’da 20 derece ile 40 derece arasında değişiklik göstermektedir. Ülkenin diğer bölgelerine baktığımızda örneğin borneo adası üzerindeki iklim koşullarında belirgin değişiklikler göze çarpar.

  Kuala Lumpur bölümüne ilgi gösteren tatilciler için aralık ve mart ayları en uygun zamanlardır. Kasım ve şubat ayları içinde yoğun olarak başlayan muson yağmurları hayatı olumsuz bir şekilde etkilemektedir ve genelde denize ulaşım Malezya bölgesinde iptal edilmektedir. Fakat Malezya’nın tam anlamıyla gezilecek olan ayları mart ayı ile ekim ayı arasıdır.

  Malezya'nın Gezilip Görülecek Yerleri

  Malezya bir çok doğal güzellikleri ve yerleşim yerleri ile insanların gözde mekanlarında biridir. Örneğin kuala lumpur Asya kıtasının en güzel yerlerinden bir tanesidir. Dünya’nın en iyi alışveriş ve sosyal alanlarının olduğu  bu bölge, yer olarak da muhteşem bir konumda bulunmaktadır. Petranos ikiz kuleleri, Malezya hayvanat bahçeleri de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlere örnek olarak gösterilebilir.

  Langkawi adaları içlerinde yer alan bir çok doğal orman ve hayvanlar ile insanlara muhteşem bir gösteri alanı sunmaktadır. Cenang plajı insanların sürekli ziyaret halinde bulunduğu gözde mekanlardan biridir. Penang adasında bulunan eski yaşamış eyaletlerin tarihi görüntüleri eski tarihimizi bir kez daha gözümüzün önüne getiriyor. Malezya yağmur ormanları insanların sürekli olarak oksijenin bol olduğu ve insanların aşırı ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

  Malezya Hava Limanı Ve Özellikleri

  Malezya bölgesine ulaşım kolaydır aslında. Malezya bölgesine ucuz uçak bileti bulmak için airasia, berjaya air gibi firmaları ziyaret edebilirsiniz. İstanbul-kuala Lumpur adası olarak direkt olarak İstanbul bölgesinden Malezya havaalanına ulaşım sağlanmaktadır. Tahmini varış süreniz yaklaşık olarak 10 saati bulmaktadır. Kuala Lumpur havalimanı kuala, Lumpur bölgesine yaklaşık olarak 40 km mesafededir. Fakat şehir merkezi bölgesine yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Bundan başka 3 tane önemli havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan şehir merkezine daha kolay ulaşabilmek için 10 dakika arayla kalkan Express bulunmaktadır. Express’ler sabah 5 ile gece 1 arası hizmet vermektedirler.

   

  Yorum Gönder