Dil Seçiniz

Büyük Gayzer, İzlanda Şehir Rehberi

İzlanda, da doğa harikası büyük Gayzer'in inanılmaz gücü! Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Büyük Gayzer, İzlanda

  Nedir? Düzenli olarak havaya buhar ve su püskürten sıcak su kaynağı..

  Nasıl Gidilir? İstanbul - Londra uçak bileti ile ilk önce Londra oradan'da izlanda Başkenti Reykjanes..

  Ne Zaman Gidilir? Yıl boyu

  Bilmeniz Gerekenler?

  Büyük Gayzer bugün nadiren hareketlense de 50m ilerideki Stokkur Gayzeri aktiftir ve her on dakikada bir 30m yüksekliğe ulaşan fıskıyeler çıkarır. 

  İzlanda dünyaya çok fazla kelime hediye etmememiş olabilir, ama bu az sayıda kelime içinde ilk akla gelen Gayzer'lerdir. Dünyanın her yerinde "Gayzer" düzenli olarak havaya buharlı su sütünü püskürten sıcak su kaynakları tanımlamak için kullanılır. İzlanda'da ise kelime sadece tek bir şeye işaret eder: Büyük Gayzer'e.

  Büyük Gayzer'e dair ilk kayıt 1294'e gider. Güçlü bir depremin Haukadalur Vadisi'nin alçak bölgelerini sarsmasının ardından, su ve gaz püskürtmeye başlayan sıcak su kaynakları oluşur. Yüzyıllar içinde vadi başka depremlerle de sarsılır ve su fışkırtan kaynaklardan birinin Büyük Gayzer'in gücü efsane halini alır. 

  Ne yazık ki yakın zamanda Büyük Gayzer'in gücü azalmıştır. İzlanda'nın ulusal bayramı olan 17 Haziran 2000'de Richter ölçeğiyle 6,5 şiddetinde bir deprem bölgeyi sarsınca, gayzerin yeniden uyanacağına dair bir umut oluşur. Ancak böyle bir şey olmamıştır. 

  Büyük Gayzer'in hareketi yüzyıllarca doğaüstü kabul edildi. Bugün bilim ilerlemiş olsa da gayzer'ler karşısında hala şaşkındır.. 

  Gayzer'lerde yerin 20 m aşağılarına kadar uzunan suyla dolu doğal bir boru vardır. Yukarıdan gelen basınç bu derinlikte suyun kaynamadan 120 derece sıcaklığına erişmesine izin verir. Ne var ki borunun yukarısında basınç daha azdır ve su kolaylıkla kaynar. Buharlaşma başladığında yukarıdaki suyu borunun dışına doğru iter. Bu zincirleme bir reaksiyon başlatır. Aşağıda aşırı ısınmış su üzerindeki basıncın hızla azalması suyun hızla buharlaşmasına ve üzerindeki suyu havaya fırlatmasıyla sonuçlanır. Ardından dışarı atılan su yavaş yavaş boruya geri akar ve süreç yeniden başlar. 

  detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorumlar (1)

  Pangeran

  Film gibi..

  Yorum Gönder