Dil Seçiniz

Kocaeli Şehir Rehberi

Sanayi devi Koceli tüm detayları ile bu yazı dizimizde.. Detaylar şehir rehberi sayfasında!

Kocaeli Hava Durumu

  Kocaeli Şehir Rehberi

  Kocaeli M.Ö 7. asırda bir iyon ticaret kolonisi olarak kurulmuştur. Osman Gazi tarafından fethedilen şehir, Osmanlı Devleti'inin t,caret yolları üzerinde yer alan önemli bir sancak olarak kalmıştır. Birinci dünya savaşından sonra yok olan Ermeni nufusunun boşluğu, 1945'te Romanya'dan göç eden Turk nüfüusunun iskanını ile dolmuştur. Nufüs artışının en önemli sebebi, 20. asrın ikinci yarısında şehrin süratle endüstri merkezi haline gelmesinden kaynaklanmaktadır. Petro kimya ve otomotiv sektörlerinin lider kuruluşlarının burada yer alması, Anadolu'nun her yerinden çok büyük kitlelerin İzmit'e göç etmesine yol açmıştır. Buna rağmen günümüz İzmit'inde bariz bir çarpık kentleşme göze çarpmaktadır. Kıyısında yer alan nefis körfez için müspet konuşmak mümkün değildir. Çok müktedir kaynaklar daha yarım asır öncesinde körfezde kılıç balığı, evet yanlış okumadınız bugün Akdeniz'de bile nadir bulunan balık türlerinin avlandığını naklediyor. Körfezin siluetine rafineri, fabrika bacaları yerleştikçe uskumrular, kefaller, zarganalar, akyalar, karagözler hayatımızdan çıkıp gitti. İlk isyan etmesi gereken balıkçılar, palamutların solungaçlarından zift ve katran çıktığını görünce çok geç kaldıklarını anladılar. Teknelerini sattılar, çocukları asgari ücretle lastik fabrikalarında işçi oldu. Dünyanın en güzel iç denizi yavaş yavaş ölürken, bir darbe daha vurdular eski ekmek kapılarına. Faturayı sadece onlara kesmek haksızlık olur elbette, ama bu yaşanan paradoksu örtmüyor. Bugün bile diğer Anadolu kentlerinin İzmit'in serüveninden çıkaracağı dersler var. Çünkü körfezin durumu, hoyrat sanayileşmenin bir şehrin doğasını ne hale getirebildiğinin ve iyileşmenin ne kadar zor olduğunun en açık ispatı. 

  izmit'in merkezine gezgine çok az şey vaad eder. 2. Mahmut zamanında küçük bir saray olarak yaptırılan Kasr'ı Hümayun, ilk olarak Rüstem Paşa'nın kethüdası Mehmet Bey tarafından yaptırılan ancak geçirdiği yangın neticesinde 1836'da tekrar yaptırılan Fevziye camii, 19. yy da askeri amaçla yaptırılan Redif dairesi bunlar arasında sayılabilir. 

  Kocaeli'nin ilçesi ve en önemli sanayi merkezi olan Gebze merkezinde çok önemli Osmanlı eseri yer alır. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, cami, türbe, güneş saati, şadırvan, kervansaray, tekke, semahane, misafirhane, medrese, imaret, tabhane ve kütüphane'den oluşan yapılar kümesi 1523 yılında Çoban Mustafa Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmış. Külliyenin merkezini oluşturan cami tek kubbeli, tek minareli o dönemin tipik vezir camisidir. Altı mermer sütunun taşıdığı geometrik desenlerele süslü revak, mermerden yapılmış taç kapı, ahşap geçmeli kapısı ve ahşap işçiliği külliye'nin en belirgin öğeleridir. Çoban Mustafa Paşa'da cami haziresindeki türbede metfundur. Gebze'nin güneyinde yer alan Eskihisar kasabasında ünlü ressam Osman Hamdi Bey'in müze evi bulunmaktadır.

  İzmir'in asıl ilgi çeken yerleri dağ ve deniz turizimidir. İstanbul'a en yakın kış sporları merkezi burada yer alır. Kartepe tamamlanmış altyapısı beş yıldızlı konfor sunan oteli, şehre olan yakınlığı ile yaz kış güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenleri kendine çekiyor. Kuzeyde Karadeniz'in kıyısında yer alan balıkçı kasabaları da denizden hoşlananlara hitap etmektedir. kefken ve Kerpe'de  denize girmeseniz bile çok hoş kayalıkları, günbatımı manzarası ve olta balıkçılığı ile kocaeli'inin keyif verici bölgelerindendir.

   

  Kocaeli hakkında detaylı bilgi www.ucakbileti.com.tr'de Sizde vakit kaybetmeden uçak bileti alıp, bu müthiş kentin tadını çıkartın. 

  Kocaeli Promosyon Uçak Bileti

  Nüfus Para Birimi Promosyon Uçak Bileti
  Her şey dahil
  Gidiş - Dönüş
  1.676.202 TL 99,00 TL
  Başlayan fiyatlarla

  Kocaeli Uçuş Haritası

  Yorum Gönder