Dil Seçiniz

İzmir – Hatay Uçak Bileti

Türkiye’nin özel kentlerinden olan İzmir ve Hatay, hava yolu ulaşımı sayesinde birbirine bağlanıyor. Uzun yolculuklar da böylece tarih oluyor. Konforlu ve kısa bir yolculuk sonrasında iki kent arasındaki ulaşım da sağlanmış olacaktır. Hatay da, İzmir de kendilerine has kültür değerleri, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıları ile görülmeye değer özel kentlerdir. Genellikle yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği iki kent de gezi rotalarının vazgeçilmezidir ve görülmeye değerdir. Birbirini izleyen gezi rotaları olarak, görülmeden geçilmemeleri önerilir. Bunun dışında ticari ilişkiler ve benzeri durumlar sebebi ile de devamlı olarak iki kent bağlantıda olmaktadır. Daha çok İstanbul üzerinden yapılan aktarmalar ile İzmir – Hatay uçak bileti sayesinde ulaşım gerçekleştirilmektedir.

Hatay Havalimanı

Turistlerin İzmir uçak bileti satın alıp, kentin tüm değerlerine birebir tanık olması gibi, Hatay uçak bileti alarak, kısa bir yolculuk ile siz de kentin güzelliklerini birebir yakından görebilirsiniz. Hatay Havalimanı, bu amaca hizmet eden bir tesis olarak, 2007 yılında açılmış ve bugüne kadar da varlığını korumuştur. Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi ülkemizin önemli hava yolu şirketlerinin uçuş ağında yer alan havalimanı, sivil niteliklidir ve hem iç hatlar hem de dış hatlar terminaline sahiptir. Kent merkezine uzaklığının sadece 25 km olması da havalimanını cazip kılan özelliklerden biri olarak kabul edilebilir.

Hatay Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havaş Servisleri, en cazip ulaşım şekillerinden biridir. Hem fiyat olarak avantaj teşkil etmektedir, hem de konfor anlamında doğru bir seçim olabilir. Havaş servisleri, uçak seferlerinin saatlerine uygun olarak hareket etmektedir. Kent merkezinden hareket edecek olan servisin hareket saati, uçakların hareket saatine göre tespit edilirken, havalimanından hareket edenler de inen uçaklara göre hareket etmektedir. Bu durumda yolculuğunuz öncesinden internet üzerinden Havaş servislerinin güzergâh ve saat bilgisini kontrol etmenizde fayda olmaktadır.

Taksi

Konfor ve hız arıyorsanız Hatay kent merkezine ulaşımda taksi kullanabilirsiniz. Maddi anlamda diğer seçeneklere göre farklı olabilse de son derece konforlu ve zaman kaybının olmadığı bir ulaşım şeklidir. Bu durum da zamanı kısıtlı olanlar için cazip bir imkân olduğu anlamına geliyor. Siz de şartlarınıza göre havalimanında hazır bekleyen taksileri kullanabilirsiniz. Eşyanızın çok olduğu durumlarda da taksiler, size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Araç Kiralama

Araç kiralama, size özel araç konforunu sunan bir imkândır. İsterseniz şoförlü isterseniz de şoförsüz olarak araç kiralayıp, hızlı bir şekilde varış yerinize ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz öncesinde bunun ayarlamasını yapabileceğiniz gibi, havalimanına iniş gerçekleştirdikten sonra da araç kiralayabilirsiniz. Kent içinde özel araç konforu ile dolaşmak için bu seçeneği tercih etmenizi önermekteyiz. Böylece eşya taşıma problemi de yaşamazsınız ve rahatça ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Hatay Hakkında Genel Bilgiler

Adana ve Gaziantep gibi kentler ile komşu olan bu Akdeniz kenti, bölgenin en doğusunda yer alır. İlk buluntularının tarihi M.Ö. 100.000 ile 40.000 yılları arasına dek uzanan bu topraklar, Tunç çağı itibariyle, Akat Beyliği ile tarih sahnesine çıkmıştır. Ayrıca en önemli dönemlerini, Emeviler, Abbasiler, Bizans, Roma, Selçuklular ve Osmanlılar egemenliği altında geçirmiştir. Dolayısıyla bugün kentin sahip olduğu değerler de, bu dönemlerin izlerini taşır ve kültürel anlamda da gelişim bu etkenler çerçevesinde gelişmiştir. Cumhuriyet döneminde ise Fransız işgali ile karşılaşılmış ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışında kalmıştır. Ancak 1939 yılında İskenderun Sancağı adı ile ayrı kalan bu topraklar yeniden Türkiye topraklarına katılmıştır.

İklim özellikleri açısından değerlendirildiğinde Hatay’ın büyük oranda Akdeniz iklimi etkisi altında olduğu gözlenmektedir. Ancak bununla birlikte, yükseltiler ile ilgili olarak karasal iklim etkisi de gözlemlenmektedir. Ülkemizin yağışlı bölgeleri arasında anılan bu topraklar, genel anlamda Akdeniz iklimi etkisi ile kış aylarında ılıman ve yağışlı olmakta, yaz aylarında ise sıcak ve kurak olmaktadır. Kentin yıllık sıcaklık ortalamaları 18 derece seviyesinde kalmaktadır. Ziyaretinizin için doğru zamanı değerlendirecek olursanız, özellikle bahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, kış aylarının fazla soğuk olmaması sebebi ile kış aylarında da seyahati düşünebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihlerinize kalmaktadır.

Hatay’ın Gezilecek Yerleri

Hatay Uzun Çarşı

Hatay, tarihi ve kültürü ile büyüleyen, mistik kentlerimizden biridir. Bu özelliğini yoğun olarak hissedeceğiniz noktası ise Hatay Uzun Çarşı ‘dır. Çarşı içerisinde, çok fazla kültürel ürünler ile karşılaşacak ve çok fazla anı biriktireceksiniz. Keyifli bir alışveriş için mutlaka kentin çarşısına uğramalısınız. Özellikle el işi olan çok sayıda hediye seçeneği ile karşılaşacaksınız ve sevdiklerinize özel hediyeler alabileceksiniz. Üstelik alışveriş yapmasanız dahi, gezmesi keyifli olan bir noktadan söz ediyoruz.

Kinet Höyük

Kinet Höyük, İskenderun ilçesine 30 km uzaklıkta yer alan bir tarihi alandır. Bu bölgeye yapılan yerleşimin, Geç Neolitik çağda gerçekleştiği sanılmaktadır ve bu özelliği ile dikkatleri çeken bölge, görülmeye değer bir alandır. Kilikya’nın en büyük antik şehri olarak anılması da bu noktayı özel kılmaktadır. Antik döneme ve antik kentlere özel bir ilginiz söz konusuysa mutlaka Kinet Höyük de gezi rotanızda yer almalıdır.

Habibi Neccar Camii

Habibi Neccar Camii, hem tarihi, hem mimarisi hem de efsanesi ile kentin ve bölgenin en kıymetli tarihi eserlerindendir. Caminin ismi ise M.S. 40’lı yıllarda yaşamış olan Hz. İsa’nın ilk havarilerine inanan Antakyalılardan gelmektedir. Bugün Habibi Neccar Camii, kentin en çok turist çeken noktasıdır ve sizin de ziyaretinizin olmazsa olmaz noktası olmalıdır. Gezi programınızı yaparken, bu noktayı da atlamamalısınız.  

Beşikli Mağara

Hatay’da bulunan ziyaret edilesi noktalardan bir kısmı tarihi değerler olsa da önemli bir kısmı da doğal yapılardan oluşmaktadır. Beşikli Mağara da böyle bir gezi noktasıdır. Samandağ ‘da yer alan mağara, Roma dönemine ait bir mezarlık olarak doğal yapı olmanın yanında tarihi niteliğe de sahiptir. Geçmişte, mağaraların daha fazla tercih edilen alanlar olması sebebi ile doğal niteliğin yanında tarihi nitelik de kazanılmıştır. Burada bulunan mezarların kime ait olduğu bilinmemekle birlikte, toplamda 12 adet mezar bulunduğu bilinmektedir. İlginç bir gezi noktası olması sebebi ile siz de programınıza dahil edebilirsiniz.

Hatay Arkeoloji Müzesi

Kentin tarihine dair en önemli parçaları görebileceğiniz Hatay Arkeoloji Müzesi, ele geçirilen en kıymetli eserleri sergilemektedir. Müze, bugün sahip olduğu görünümünü 1974 yılında kazanmıştır ve genel itibariyle Hitit, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait kıymetli buluntuları sergilemektedir. Müze ziyaretinden zevk alanlar için olduğu kadar, tarihe ilgi duyanlar için de ilgi çekici bir nokta olduğunu belirtmek gerek.

Payas Kalesi

Payas Kalesi ’nin yapım tarihi tam anlamı ile bilinmemektedir. Ancak Cin Kulesi gibi, Haçlılar ve Cenevizliler döneminde inşa edilmiş olduğu sanılmaktadır. Yapı malzemeleri açısından bakılacak olursa ise tam anlamı ile bir Osmanlı eseri olduğu anlaşılmaktadır. Kaleye dair izleri, Evliya Çelebi başta olmak üzere, pek çok seyyahın notlarında da görmek mümkündür. Türk hakimiyetine girilmesi ile birlikte, geniş çaplı bir onarımdan geçirildiği de bilinmektedir.