Dil Seçiniz

İstanbul – Hatay Uçak Bileti

İstanbul Türkiye’nin ulaşım ağının merkezi konumunda olan bir kent olarak, şuan iki havalimanı ile hizmet veriyor. Üçüncüsü inşa edilirken, Hatay Havalimanı ‘na düzenlenen seferler de düzenli olarak artış gösteriyor. Hem kente sefer düzenleyen hava yolu şirketi sayısında artış gözleniyor hem de sefer sayılarında artış görülüyor. Bu durum kentin İstanbul ile olan bağlantısını da ifade eden bir tablo oluşturuyor. Bugün Hatay ’a kolay ve konforlu bir şekilde ulaşmak için herhangi bir hava yolu şirketinden İstanbul – Hatay uçak bileti satın almanız yeterlidir. www.ucakbileti.com.tr adresinden ucuz Hatay uçak bileti satın alabilir ve tasarruflu bir şekilde Hatay’a ulaşabilirsiniz.

Hatay Havalimanı

2007 yılında açılmış ve bu tarih itibariyle kesintisiz bir şekilde hava yolu ulaşımı hizmeti veren Hatay Havalimanı, ülkemizin en güneyinde yer alma özelliğine sahiptir. İskenderun ilçesinde 30 km mesafede yer alan tesis, Antakya ilçesine ise 25 km uzaklıktadır. Hem ekonomik hem de sosyal anlamda kente büyük katkıları olan Hatay Havalimanı, 2008 yılı itibariyle Kıbrıs ile başlayarak dış hatlarda faaliyet göstermeye başlamıştır. Askeri niteliği bulunmayan havalimanı, kent merkezine 25 km uzaklıkta yer alması sebebi ile cazip bir ulaşım şekli olarak değerlendiriliyor. Kente ulaşımda en çok tercih edilen seçenek olması ise kent için tesisin önemini gözler önüne sermektedir. Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet ise Hatay’a ulaşım sağlayan başlıca hava yolu şirketleridir.

Hatay Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

HAVAŞ Servisleri

Pek çok büyük havalimanının en önemli ulaşım aracı olarak hizmet veren HAVAŞ servisleri, Hatay Havalimanı’nda da mevcut olmakla birlikte, en cazip ulaşım imkânıdır. HAVAŞ servislerinin güzergâhları ve de hareket saatleri ile ilgili olarak detaylı bilgi almak için havalimanının sitesini inceleyebilirsiniz. Hem uygun fiyatlı hem de konforlu oluşunun yanında, inişlerden belli bir süre sonra hareket ediyor olması temel tercih sebepleridir.

Taksiler

Doğrudan ve hızlı ulaşım sağlaması, taksileri cazip hale getiren temel özelliktir. Hele de toplu taşımanın olmadığı noktalarda, taksiler çok avantajlı hale gelmektedir. Masrafının daha fazla olmasına karşın, konforu sebebi ile taksiye binerek, havalimanından kent merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca eşyalarınızı da en kolay şekilde taşıyacağınız ulaşım aracı olduğunu unutmamalısınız. Bu sebeple çok eşya ile yolculuk etmeniz durumunda taksi ile kent merkezine ulaşarak, işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Özel Araç

Her zaman her durumda en konforlu ulaşım şekli olan özel araçlar, Hatay için de tercih edilebilir seçenektir. Hatay’dan başka bir yöne uçacak olan yolcular için, havalimanındaki otopark sayesinde cazip hale gelen bu ulaşım şekli, şehir dışından gelenler için ise araç kiralama imkânı ile cazip hale gelmektedir. Üstelik eşyanızın çok olması ya da yolcu sayısının fazlalığı da, bu şekilde sizin için engel teşkil etmeyecektir.

Hatay Hakkında Genel Bilgiler

Akdeniz’in doğu şeridinde yer alan Hatay, çevresindeki Adana ve Gaziantep gibi kentler ile birlikte, oldukça kıymetli bir rotadır. Gezinizi bu kentler ile birleştirerek, muhteşem bir kültür gezisi yapabilirsiniz. Türkiye’nin en özel tarihi yerleşim alanlarından biri olan Hatay, M.Ö. 100.000 ile 40.000’li yıllara ait kalıntıları ile büyük önem taşımaktadır. Akatlardan başlayarak Hititliler, Mısırlılar, Urartular, Asurlular, Persler bölgede hâkim olmuş ve bu liste Roma, Emevi, Abbasi, Bizans ve Osmanlı şeklinde devam etmiştir. Cumhuriyet döneminde ise 1939 tarihinde Türkiye’ye katılmıştır. Kentin pek çok bölge ve kültürün kavşak noktasında yer alıyor olması, muazzam bir kültür yapısının oluşmasını sağlamıştır. Bu durum aynı zamanda mutfak kültürünü de etkilemiştir ve Hatay’ın bugün sahip olduğu turizm potansiyelinin büyük bölümünü oluşturmuştur.

Genel itibariyle Akdeniz iklimi etkisi altında bulunan Hatay, yükselti ve karasallığın etkisi ile bir noktada Akdeniz ikliminden farklılaşmaktadır. Genel itibariyle Akdeniz iklimi özellikleri göstererek, kış ayları ılık ve yağışlı geçer, yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Bununla birlikte şehrin yıllık sıcaklık ortalaması 18 derecedir. Yıl bazında kar örtüsünün mevcut olduğu gün sayısı ise sadece 1’dir. Bu da karasallığın bir etkisi olarak düşünülebilir. Kısacası, kenti ziyaret etmek için yılın her mevsimi uygundur. Ancak bahar ayları sizin için daha cazip olacaktır. Hem hava olayları hem de sıcaklık değerleri bahar aylarında daha elverişlidir.

Hatay’ın Gezilecek Yerleri

Payas Kalesi

Tam yapım tarihi bilinmeyen Payas Kalesi ’nin Haçlılar ve Cenevizliler döneminde yapıldığına dair iddialar söz konusudur. Yapı malzemeleri incelendiğinde tam anlamı ile bir Osmanlı kalesi olan bu yapı, kentin en ihtişamlı noktalarından biridir ve kesinlikle görülmeye değerdir. Tarihte Evliya Çelebi başta olmak üzere, pek çok seyyahın da ilgi odağında olmuştur. Payas Kalesi, İskenderun ile Payas ilçeleri arasında bir konuma sahiptir ve kolayca bu bölgeye ulaşılabilmektedir.

Habibi Neccar Camii

Camiinin sahip olduğu efsaneye göre, Roma döneminde bu bölgede yaşayan halk putperesttir. Hz. İsa tarafından bölgeye gönderilen 2 resulü destekleyen ve doğru söylediklerini halka anlatmaya çalışan Habibi Neccar ise bugün var olan Camii’nin isim sahibidir. Bugün kenti ziyarete gelen yerli ve de yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalardan olan Habibi Neccar Camii, gezinizin vazgeçilmez parçası olma özelliğine sahiptir.

Musa Ağacı

3 bin yıldan bu yana ayakta olduğu sanılan Musa Ağacı, son derece ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Hz. Musa’nın asasından büyüyüp fidan olan sonra da devasa bir ağaç haline geldiği iddia edilen bu ağaç, efsanesi ile daha da ilgi çekici hale geliyor. Yaşı ile ise neredeyse efsanesini kanıtlıyor. Bu sebeple kentin en ilgi gören turistik noktalarından biridir ve de kente önemli katkıları olmaktadır. Hatay’ın doğal güzellikleri arasında anılan ağaç, hem yerli hem de yabancı turistler için önemli ve olmazsa olmaz ziyaret noktası olarak niteleniyor.

Hatay Uzun Çarşı

Gezilerin en büyük eğlencesi alışveriş yapmaktır. Hele de kente özel, daha önce görmediğiniz ürünler ile karşılaşıyorsanız, alışveriş inanılmaz keyiflidir. Hatay uzun çarşı bu imkânı, size baharat kokularının süslediği bir atmosferde sunuyor. Belediye Meydanı’nın olduğu noktaya kadar devam eden Hatay Uzun Çarşı, her sokağında bambaşka bir güzellik ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır ve de kente gelen her turistin birden fazla kez ziyaret ettiği bir noktadır. Burada harika gezi hatıraları bulabilir ve güzel hediyelikler satın alabilirsiniz.

Beşikli Mağara

Samandağ’ında yer alan Beşikli Mağara, Roma dönemine ait bir mezarlık niteliğine sahiptir. Mezarların kime ait olduğu konusunda herhangi bir bilgi mevcut olmasa da, 12 mezar mevcuttur ve oldukça ilgi çekici bir görünüme sahiptir. Romalı yöneticilere ait olduğu sanılan mezarlar, kentin ilgi çekici antik kalıntılarından birini oluşturmaktadır.

Vespasianus ve Titus Tüneli

Roma döneminin teknoloji harikası olarak nitelenen Vespasianus ve Titus Tüneli, doğal bir yarık oluşumunun insan eli ile düzenlenerek, muazzam bir tünel haline getirilmesi ile oluşmuştur. Yahudi isyanında esir düşenlerin yapımında çalıştırıldığı tünel, toplamda 130 metre uzunluğundadır. Farklı yerler görmek ve antik döneme dair, kent kalıntılarından farklı şeyler görmek isteyenler için harika bir gezi noktası olacaktır.