Dil Seçiniz

İstanbul – Denizli Uçak Bileti

Çeşitliliği, çok kültürlülüğü, doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile her köşe başka bir cennet olan ülkemizin güzel kentlerinden biridir Denizli. Gezmeyi ve yerinde öğrenmeyi sevenler için Denizli, İstanbul üzerinden sadece 1 – 2 saatlik bir uzaklıkta yer alır. Hava yolu imkânının kente de ulaşması üstelik firma çeşitliliği ile birlikte sunulması, Denizli ’yi daha fazla tercih edilen bir kent haline getirmiştir. Bugün İstanbul – Denizli uçak bileti alarak, Türk Hava Yolları başta olmak üzere, çeşitli şirketler ile kısa sürede güzel şehrin değerlerine ulaşabiliyorsunuz. Denizli Havalimanı inşa edildiği tarihten bu yana, daha fazla tercih edilen bir kent olmuş ve değerleri de daha fazla bilinir hale gelmiş bulunuyor. Bu sebeple hava yolu imkânının avantajı göz ardı edilemez.

Denizli Çardak Havalimanı

İlk olarak 1991 yılında hizmet vermeye başlamış olan havalimanı, son derece küçük bir terminal binasına sahipti. 1998 yılı itibariyle bu eksiklik giderilmiş ve 2000 metrekarelik bir terminal binası ile kapsamlı bir uçuş hizmeti sunulmaya başlanmıştır. Ayrıca aynı tarihte, dış hatlar terminalinin de devreye girmesine ek olarak, kısa süre sonra dış hatlar potansiyelinin de karşılanması için yeni terminal binası inşa edilmiş ve 2008 yılında devreye girmiştir. Hem sivil hem de askeri nitelikli olan Denizli Çardak Havalimanı, kent merkezine ortalama 63 km uzaklıkta yer almaktadır. Kentin ulaşımında oldukça önemli olan tesis, yurt içi yoğunluğun yanında yurt dışından da yoğun ilgi görmektedir. Bölge için de önemli bir ulaşım merkezi olarak değerlendirilmektedir. Şehre ulaşım sağlayan şirketler ise Türk Hava Yolları ‘nın yanında Pegasus Hava Yolları ve AnadoluJet ’dir.

Denizli Çardak Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

En kolay ulaşım şekli olan taksi, hem konforlu bir şekilde şehre ulaşmanızı sağlıyor hem de doğrudan hızlı bir ulaşım sunuyor. Bunun yanında eşyalarınızı da dertsiz bir şekilde taşımanızı sağlıyor. Bu sebeplerle Denizli Çardak Havalimanı ile kentin çeşitli noktalarına ulaşımda en cazip ulaşım aracı taksi olmaktadır. Biraz masraflı olmasına karşın, konforu sebebi ile en çok tercih edilen konumundadır. Havalimanında bulunan taksi durağı sayesinde istediğiniz her an burada taksi bulmanız mümkündür.

Yolcu Servisi

Çeşitli tur şirketlerinin sunduğu yolcu servisi hizmeti de konforlu ulaşım şekillerinden biridir. Havalimanın kent merkezine 63 km kadar uzaklıkta yer alıyor olması, ulaşımı sorun haline getirirken, bu tip araçlar kolaylaştırmaktadır. Eşyalarınızı taşımanın kolay olacağı gibi, grup halinde seyahat edenler için de cazip olacağı için tur şirketleri ile görüşerek, siz de bu tip yolcu servislerini kullanabilirsiniz. Bunun için internet üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Özel Araç

Kent ile mesafesi fazla olan havalimanına ulaşımda, özel araç en cazip ulaşım şekli olmaktadır. Denizli’den hareketle başka bir şehre gitmeniz söz konusuysa aracınızı havalimanının otoparkına park edebilirsiniz. Başka bir şehirden gelmeniz durumunda ise araç kiralama ile konforlu bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Denizli Hakkında Genel Bilgiler

Ege bölgesinin tekstil ürünleri ile ünlü olan güzel kenti Denizli, çevresindeki Aydın, Manisa ve Muğla gibi iller ile birlikte, harika bir gezi rotası oluşturmaktadır. Temelleri, bugünkü şehir merkezinin 6 km kuzeyinde M.Ö. 261 – 245 yılları arasında atılmış olan şehir, zaman içerisinde bugünkü merkezine taşınmıştır. 1070 yılı itibariyle Türklerin eline geçen bölge, mimari ve kültür anlamında farklı bir etki altına girmiş ve bugün sahip olduğu değerlerin temeli atılmıştır. Kenti gezerken, antik dönemlerin etkileri görülse de yoğunluklu olarak Türk etkilerini görecek ve Osmanlı eserleri ile karşılaşacaksınız.

Kentin sahip olduğu iklimden söz etmek gerekirse, Ege ve Akdeniz arasında geçiş niteliğinde bir bölge olmanın verdiği bir sonuç olarak, Denizli’de kışlar ılık ve yağışlı geçerken, yazlar ise sıcaktır. Yıllık sıcaklık ortalaması 15 derece olarak belirlenmiştir. Bitki örtüsü ise yine aynı etkiler ile maki ağırlıklıdır. Bununla birlikte kentin yüzde 59’u ormanlar ile kaplıdır. Karaçam, kızılçam, sedir, ardıç ve meşe gibi daha pek çok ağaç türünün görülebildiği ormanlar, kentin genel itibariyle yeşil bir görünüme sahip olmasının sebebidir. Yine buna bağlı olarak, Denizli’nin gezilecek yerleri büyük oranda doğal güzellikler ağırlıklıdır. Dağ etekleri ise bu görüntüleri tamamlayan bir doğal güzellikle kenti sahiplenir.

Denizli’nin Gezilecek Yerleri

Hierapolis Antik Kenti

Bergama Kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. 2. Yüzyılda kurulduğu sanılan antik kent, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Hierapolis Antik Kenti ’nin en ilgi çekici yanı, giriş kapısında yer alan Medusa figürüdür. Tanrıça Medusa’dan korunmak maksadı ile yapılmış olan figür bugün hala görülebilmektedir. Yeraltı sularının Pamukkale Travertenlerini oluşturduğu antik kent, mutlaka görmeniz gereken kalıntı bölgelerinden biridir. Ege ve Akdeniz bölgesinde çokça yer alan antik kentlerin en kıymetlilerinden biri olduğunu söylemek mümkün.

St. Philippe Martyrion Kilisesi

Bu bölgenin en eski ve de en değerli kalıntılarından biri olarak tanımlanan St. Philippe Martyrion Kilisesi, İsa’nın 12 Havarisinden biri olduğuna inanılan St. Philippe’nin adını almıştır. M.S. 80 yılında bu bölgede Hristiyanlığı yayma maksadı ile inşa edilmiş olan bir dini yapı olmakla birlikte, bugüne erişmiş olması sebebi ile görülmeye değerdir.

Keloğlan Mağarası

Keloğlan Mağarası, kısa zaman önce keşfedilmiş ve ziyarete açılmıştır. 1970 yılında keşfedilen bu doğal yapı, bir iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde ziyaretçilere uygun hale gelmiş ve görülmeye başlanmıştır. Eğlenceli bir Keloğlan hikâyesi ile anılan mağara, kentte gülümseten bir isimdir. Bunun yanında, büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. Kısa süre önce bulunmuş olmasının bir getirisi olarak, oldukça büyüleyici bir görünümü vardır.

Akhan Kervansarayı

Beyaz güzelliği ile ünü dünyaya yayılan Denizli, çeşitli tarihi yapıları ile de dikkatleri çekiyor. Doğal güzellikleri ön plana çıksa da Akhan Kervansarayı gibi yapılar, turistlerin ziyaret noktaları arasında yer alıyor. 13. Yüzyılda inşa edilmiş olan Akhan Kervansarayı ‘nın Selçuklu komutanlarından olan Kara Sungur’un isteği ile inşa edilmiştir. Kent merkezine sadece 8 km uzaklıkta yer alıyor olması ise kervansarayı sıkça ziyaret edilen bir bölge haline getirmektedir.

Pamukkale Travertenleri

Hem Türkiye’nin hem de Denizli’nin simgelerinden biri haline gelen Pamukkale Travertenleri, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan bir doğal güzelliktir. Akan sulardan kalan karbonat mineralleri ve kent kaplıcalarını kapsayan travertenler, büyüleyen bir beyaz örtü oluşturmaktadır. Kesinlikle hem ülkemizin hem de Denizli’nin en görülmeye değer yerlerinden biri olarak tanımlanabilir.

Denizli Ufo Müzesi

2002 yılında İstanbul’da açılmış olan Ufo Müzesi, 2005 yılında Denizli’ye taşınarak, kentin en çok ilgi çeken yerlerinden biri haline gelmiştir. Denizli’nin tam da şehir merkezinde yer alan müze, konu itibariyle de oldukça farklı ve de ilgi çekicidir. Dünya Ufo tarihi hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz müzede, hayvan kaçırma, mutasyon, insan kaçırma ve de uçan daire düşmesi gibi çeşitli canlandırmalar söz konusudur ve oldukça ilgi çekicidir. Şehir merkezinde yer alması sebebi ile de çok sayıda turistin en uğrak noktalarından biridir.