Dil Seçiniz

İstanbul – Adana Uçak Bileti

İstanbul aradaki mesafeye karşın Adana ile oldukça yoğun bir trafiğe sahiptir. Bu trafik yoğunluğu, iki kent arasındaki ulaşımın daha kolay ve daha hızlı olması gerekliliğini doğuruyor. Bu sebeple de bu yöndeki çalışmalar hızla gerçekleşiyor. Bugün İstanbul üzerinden Adana’ya ulaşmak için İstanbul – Adana uçak bileti satın almanız ve yola koyulmanız yeterlidir. Kısa süre içerisinde kente ulaşmış olursunuz. Üstelik hava yolu şirketi seçeneğiniz de fazla olduğu için hiç sıkıntı yaşamadan uçak bileti bulabilirsiniz. Her gün kente doğrudan ulaşabilme imkânına sahipsiniz. Güzel kent Adana’nın nefis lezzetlerini tatmayı daha fazla ertelemenize gerek yok. Günübirlik seyahat bile yapabilirsiniz.

Adana Havalimanı

1937 yılında açılıp bu tarih itibariyle sivil ve askeri hava ulaşımına da açılmış olan Adana Havalimanı, 1956 yılı itibariyle uluslararası seferlere de açılmıştır. Bu sebeple de ülkemiz için ciddi bir öneme sahip olan havalimanlarından biridir. Adana Havalimanı ’nın tarihindeki en önemli noktalardan biri de 30 Ekim 1993 tarihidir. Bu tarih itibariyle havalimanı 24 saat kesintisiz iç ve dış hat yolcu taşımacılığı ve de kargo hizmeti vermeye başlamıştır. 1995 yılında ise tam anlamı ile havalimanı statüsüne kavuşmuştur. Adana Havalimanı, SunExpress Hava Yolları, AnadoluJet Hava Yolları, Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları gibi çok sayıda hava yolu şirketinin seferleri ile hareketlenmektedir.

Adana Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Havalimanında 24 saat bulabileceğiniz taksiler, en hızlı ve en konforlu ulaşım seçeneklerinden biridir. Çünkü doğrudan ulaşım gerçekleştirebilirsiniz. Tek başına seyahat edenler için biraz maliyetli bir seçenek olabilse de, özellikle birden fazla yolcu söz konusuysa hesaplı bir ulaşım imkânı haline gelmektedir. Diğer taraftan eğer çok eşyanız varsa, taksi yine en kolay ulaşım imkânınız olacaktır. Toplu taşıma araçları, çok fazla eşya ile seyahat etmek için pek uygun değildir.

Hava Yolu Şirketlerinin Servisleri

Pek çok şirket, özel servis imkânı ile müşterilerine büyük bir kolaylık sağlıyor. THY, AtlasJet, Pegasus, OnurAir ve SunExpress servis imkânı sunmaktadır. Bu seçenek sizin için daha cazip olabilir. Hava yolu şirketine göre değişen ücretler karşılığından bu kolaylıktan faydalanabilirsiniz. Yine eşyası çok olanlar için cazip bir seçenek olarak düşünülebilir.

Belediye Otobüsleri ve Minibüsler

Adana Havalimanı’nda kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları otobüs ve minibüslerdir. Havalimanı ve Balcalı hattında çalışan 135 numaralı otobüs, sizin için hesaplı bir ulaşım aracı olabilir. Hele de çok eşyanız yoksa kolaylıkla yolculuk edebilirsiniz. Çok eşyanız olduğunda ise diğer seçenekleri tercih etmeniz önerilir. Diğer taraftan havalimanı ile kent merkezi arasında çalışan dolmuşlarda tercih edilebilir. Kent merkezine gidecek olanlar için ideal bir ulaşım aracıdır. Bu seçeneği de kendi durumunuza göre göz önünde bulundurabilirsiniz.

Adana Hakkında Genel Bilgiler

Adana, ülkemizin en kalabalık altıncı şehri niteliğine sahiptir. 2 milyonu aşkın nüfusu ile Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu etkisinde kalmış ve bir harman oluşturmuştur. Kentin ünlü olmasını sağlayan en önemli unsur ise şüphesiz ki tadı damaklarda kalan lezzetleridir. Bugün dünyanın farklı noktalarında dahi Adana kebap bilinirken, Adana’nın meşhur tatlısı künefe de oldukça ünlüdür. Bu bölgenin engin tarihi, bugün sahip olunan mutfak kültürü dâhil tüm kültür öğelerini tesis eden en önemli unsurdur. Hemeros’un İlyada’sında dahi Adana olarak anılan güzel şehir, bu ismini de en eski tarihlerine uzanan Hitit İmparatorluğu’ndan almıştır.

Adana’nın iklimi tipik Akdeniz iklimidir ve buna bağlı olarak yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları ılık ve yağışlıdır. Alüvyonların verimi ile beslenen bu topraklar, bugün tükettiğimiz en lezzetli meyvelerin de anavatanıdır. Kentte özellikle portakal, turunç, mandalina ve limon yetişirken, buğday, ayçiçeği ve muz da en çok yetişen ürünlerdendir. Hem kültürel çeşitlilik ve tarihi sürecin niteliği, hem de toprakların verimliliği, kentin meşhur mutfağının temellerini oluşturmaktadır. Sırf lezzetli bir kebap yemek ve gerçek künefe lezzetini hissetmek için bile Adana’ya gidebilirsiniz. Üstelik Adana’nın gezilecek yerleri de bu gezinize dâhil edilebilir ve hem turistik hem de lezzetli bir seyahat yapabilirsiniz.

Adana’nın Gezilecek Yerleri

Şar Antik Kenti

Tufanbeyli ilçesinde yer alan Şar Antik Kenti, tarihi niteliği yüksek kalıntıları ile oldukça dikkat çekiyor ve kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de akınına uğruyor. Roma dönemi ve Bizans dönemi mimari kalıntıları ile etkileyici bir niteliğe sahiptir. Eğer siz de antik kalıntılara ilgi duyuyorsanız, Adana’nın Şar Antik Kenti ‘ni ziyaret etmeden kentten ayrılmamalısınız.

Adana Arkeoloji Müzesi

1924 yılında kurulmuş olan Adana Arkeoloji Müzesi, bölgenin tarihine ve kültürüne dair önemli kalıntılara sahiptir. Toplumsal yapının izlerine de rastlayabileceğiniz müze, neredeyse 1 gününüzü alabilecek bir gezi seçeneğidir. Ulaşımı da oldukça kolay olan Adana Arkeoloji Müzesi, kısa süreli geziler için de ideal bir gezi noktasıdır. Dolayısıyla, kente gelenlere en çok önerilen ziyaret merkezi olduğu söylenebilir.

Irmak Hamamı

Her gezginin keşfetmesi gereken kentlerden biri olan Adana’da görülesi yerlerden biri de Irmak Hamamı’dır. Ramazanoğulları dönemine ait olan eser, Geç Roma dönemi esintilerine sahiptir. Bugün özel şahıslar tarafından işletilen hamam, tarihi kayıtlarda Yalı Hamamı olarak da anılmaktadır. Eğer kenti ziyaretiniz sırasında zamanınız varsa, mutlaka bu hamamı görmeniz ve keyfini yaşamanızı önermekteyiz.

Varda Köprüsü

Adana’nın Karaisalı köyünde yer alan Varda köprüsü, Alman köprüsü ve Koca köprü olarak da anılmaktadır. Ayrıca, devasa görünümü ve de Almanların köprüyü inşa etmiş olması bu isimler üzerinde etkili olmuştur. 1912 yılında inşa edilmiş olan köprü, 200 metrelik uzunluğu ve 99 metrelik yüksekliği ile muhteşem bir görünüme sahiptir. Böyle bir köprünün o yıllarda yapılmış olması ise bir başka etkileyici özelliktir. Yeşil örtünün arasındaki bu muhteşem yapıyı görmek için gezi programınıza Varda Köprüsü’nü de dâhil etmelisiniz.

Akçatekir Yaylası

Akçatekir Yaylası, kent sakinlerinin yaz sıcağında serinlemek için gittikleri ve muhteşem yeşil bir örtüye sahip olan noktasıdır. Burada muhteşem bir doğa ile karşılaşabilir ve harika zaman geçirebilirsiniz. Özellikle doğa meraklıları için ideal bir gezi noktasıdır. Doğa yürüyüşleri, yayla turizmi için muhteşem olan Akçatekir yaylası, yerli ve yabancı turistler kadar kent sakinlerinin de akın ettiği görülesi bir yerdir. Siz de Adana gezilerinize burayı dâhil edebilirsiniz ve temiz hava ile keyifli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

Adana Ulu Camii

Yapılışı 16. Yüzyıla uzanan bu manevi değeri yüksek yapı, kentin en önemli değerlerinden biridir. Dolayısıyla kent gezilerinizde mutlaka programınıza dâhil etmeniz önerilir. Ramazanoğulları’na uzanan inşa tarihi önemli dönemlerin izlerini bırakmıştır yapı üzerinde. Siz de bu izlere tanık olabilirsiniz geziniz sırasında.

Adana Taş Köprü

Son olarak söz edeceğimiz Adana Taş Köprü, Adana’nın simgelerinden biridir. Yani mutlaka görülmesi gerekenlerden biridir. Kente yapacağınız günübirlik gezilerde dahi köprüyü görme şansına sahip olabilirsiniz. Roma döneminin görkemli eserlerinden olan yapı, kentin en eski eserlerinden biri olması ile ayrı bir öneme sahiptir. Görkemi ile büyüleyecek olan yapıyı yakından görme şerefine erişmeniz önerilir.