Dil Seçiniz

Dubrovnik Ucuz Uçak Bileti

Kale içinde yer alan, ortaçağdan kalma, masalsı şehir Dubrovnik'e seyahat etmenin tam zamanı. En uygun Dubrovnik uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Dubrovnik Gezi Rehberi

  Kale içinde yer alan, ortaçağdan kalma, masalsı şehir Dubrovnik, Venedik’ten daha güzel olarak nitelenmektedir. Hırvatistan’ın en güzel şehri olduğu söyleniyor ziyaretçiler tarafından. Avrupa Birliği’ne girişi ile birlikte vize uygulaması başlamıştır ve bu durum ülkemizden yapılan ziyaretleri azaltmıştır. Buna rağmen vize alıp, mutlaka görülmesi gereken bir şehirdir. Ulaşımın kolay sağlanabiliyor olması sebebiyle, önümüzdeki bahar ve yaz aylarında seyahat etmek üzere, uçak bileti araştırmalarına başlamalısınız. Keyifli bir gezi için program yapmakta geç kalmayın.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Dubrovnik yani eski adıyla Ragusa, Adriyatik denizi kıyılarında yer alan harika bir ortaçağ kentidir. Dubrovnik, kelime anlamı Hırvatça, meşe ormanı olan bir isimdir. Günümüzde meşe ormanları kentte yoğunlukta olmasa da, limon, portakal ve zeytin ağaçları, harika bir doğal güzellik vermektedir.

  Kent, tarih boyunca Bizans, Venedik, Avusturya – Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. Adriyatik denizi kıyısında yer alması sebebiyle, deniz ticareti kentin en büyük gelir kaynağı olmuştur. Dubrovnik ‘in, serbest ticaret haklarını kazanması ile birlikte 15. ve 16. Yüzyılda ekonomik zenginliği artmış ve altın çağını yaşamıştır. Aynı dönemlerde, kültür ve sanat alanında da gelişmelere sahne olmuştur.

  1667 yılında yaşanan şiddetli bir deprem ile kent harap olsa da, toparlanmayı başarmış ve bağımsızlığını da korumuştur. Kentin Yugoslavya Sosyalist Cumhuriyeti’ne dâhil oluşu 1945 yılında gerçekleşmiştir. Hırvatistan’ın bağımsızlık savaşı sırasında ise Sırp – Karadağ kuşatması altında ciddi kayıplar verilmiş, kent yıpranmıştır. Tüm bu yaşananlara karşın, şehir bugün ilgi gören bir turizm kenti olarak varlığını korumaktadır.

  İklim Ve Sezon 

  Dubrovnik, tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Şehirde kışlar ılık ve yağışlı geçerken, yazlar kuru ve de sıcak geçmektedir. Kış aylarında ısının 0 derecenin altına düştüğü görülmediği gibi, yaz aylarında da en yüksek sıcaklık 36 dereceyi bulur. Kenti keşfetmek için en uygun mevsimler bahar ve yaz aylarıdır. Soğuk ile mücadele etmek zorunda kalmadan kentin tadını çıkarabilirsiniz bu mevsimlerde.

  Gezilebilecek Yerler 

  Şehrin en ünlü caddesi olan Stradun caddesine uğramadan gezinizi sonlandırmanız mümkün değil. Dubrovnik, zaten küçük bir şehir olduğu için hem caddeyi hem de çevresini, yorulmadan ya da kaybolmadan gezebilirsiniz. Caddenin sonuna ulaştığınızda şehrin meydanı ile karşılaşırsınız. Meydanda özgürlüğü simgeleyen Orlanda sütunu yer almaktadır. Orlanda, tarihte kent için savaşmış bir kahraman olmakla birlikte, ilginç bir şekilde Hırvatlar heykelin el ve kol uzunluklarını ölçü birimi olarak kullanmışlardır.

  Blaise Katedrali, Avrupa kentlerinin her birinde olan etkileyici katedrallerden biridir. Kentin en iyisidir. Katedralin inşası, Dubrovnik açıklarında kaza geçirip, şehre altın bağışlayan Aslan Yürekli Richard sayesinde gerçekleşmiştir. Şehrin önemli yapılarının çoğunda görüldüğü gibi, Blaise Katedrali’nin de mimari bir İtalyan’dır. Katedralin hemen yanında göreceğiniz Sponza sarayı da ilgi çekici bir yapıdır. Mimari açıdan incelendiğinde, gotik ve Rönesans detayları dikkat çekmektedir. Yapı 16. Yüzyılda inşa edilmiştir ve bugün de zaman zaman önemli sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

  Ardından, Adriyatik kıyılarında yer alan kentin limanını görmelisiniz. Dubrovnik Limanı’nda kafe ve restoranlarda dinlenebilir, harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Uzun yürüyüşler yapabilirsiniz burada. Dubrovnik Limanı’ndan Evliya Çelebi de bahsetmektedir. Çok eski zamanlarda, salgın hastalıkların yaygın olduğu dönemlerde, şehri bu hastalıklara karşı korumak için limana gelen yolcular iki hafta surların dışında yani liman bölgesinde bekletiliyorlarmış.

  Şehir aslında dört bölgeye ayrılmış durumdadır. Bunlardan, turistlerin en çok ilgisini çeken Stari Grad olarak adlandırılan eski şehir bölgesidir. Stari Grad bölgesini gezmek için en azından 3 – 4 saat ayırmalısınız. Bu keyfinize düşkünlüğünüz ile artabilecek bir süredir. Çünkü deniz mahsullerinin en iyisini yiyebileceğiniz bir yerdesiniz ve bunun tadını çıkarmak gerek. Ayrıca harika bir manzara ile karşılaşabilir ve etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Gezinizi yaz aylarında gerçekleştiriyorsanız, öğle sıcaklarında burada olmamaya özen göstermelisiniz.

  Dubrovnik şehir surları, harika panoramik fotoğraflar çekmenize imkân veren tarihi yapılardır. Kentin savunması için yapılmışlardır ve bugün turistlerin kentte en fazla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Surlardan göreceğiniz şehir manzarası da çok ilgi çekicidir. Çatıların kiremit renklerindeki farklılık ilk göze çarpan detay olmaktadır. Bu farklılığın sebebi ise savaşın bıraktığı tahribattır. Şehrin yıkılıp dökülen yerleri onarılırken, çatılarda da yenileme yapılmıştır. Yeni çatılarda kullanılan kiremitlerin farklılığı sebebiyle, bugün eski çatılar ile onarılan yeni çatılar farklılık göstermektedir.

  Ploce Kapısı, adeta açık hava müzesini andıran şehrin önemli bir bölümüdür. Şehre girişin yapıldığı önemli kapılardan biridir. Kapının inşa edilmesi 15. Yüzyıla uzanır. İç kapı ve dış kapı olmak üzere iki bölüme ayrılmış durumdadır. Dubrovnik ’in en turistik noktalarından biridir.

  Seyahat süreniz el veriyorsa adaları da görmeniz önerilmektedir. Eski Dubrovnik limanından kalkan tekneler ile pek çok adaya ulaşmanız mümkün. Özellikle Lokrum Adası görmeniz gerekenlerden biridir. Özellikle yaz aylarında denize girmek için çok uygundur adanın sahilleri. Adanın içerisinde bulunan restoranda yemek molası verebilir, botanik bahçelerini gezebilirsiniz. Doğanın tadını çıkarıp, huzur bulacağınız bir geziye çıkabilirsiniz burada.

  Son olarak, kentin önemli meydanlarından biri olan Gundulic Meydanından bahsetmek gerek. Gundulic meydanı, barok dönemin önemli bir sembolü niteliğindedir. Hırvat şair Ivan Gundulic’in heykeli bulunur meydanda ve meydanın ismi de ünlü sairden alınmıştır. Meydan çevresinde bulunan kafe ve restoranlarda sevdiklerinizle ya da yeni kazanacağınız dostlarınız ile sohbet edebilir, kentin tadını çıkarabilirsiniz.  

  Ulaşım

  Özellikle son yıllarda ilgi çekmeye başlamış olan kente, havayolu ulaşımı ile hızlıca ve konforlu bir yolculuk ile ulaşılabiliyor. İlgi artışı, havayolu şirketlerinde de çeşitliliğe sebep olmuştur. Ülkemizden Türk Havayolları dâhil pek çok şirketin seferleri bulunmaktadır. Şehir içi ulaşıma değinecek olursak, şehirde dağınık bir yerleşimin görülüyor olması sizi araç kullanmak zorunda bırakıyor. Otobüs ve taksiler en sık kullanılan şehir içi ulaşım araçlarıdır. Ayrıca teleferik ve Hop On Hop Off adı verilen üstü açık gezi otobüsleri de bir seçenektir.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Dubrovnik Havalimanı, şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Aslında küçük bir havalimanı olsa da kapsamında Duty Free ve döviz bürosu gibi imkânlar da bulunmaktadır. Havalimanı küçük olduğu için, İstanbul’daki gibi saatler öncesinden check-in işlemleri için havalimanına gitmek gerekmiyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda ise havalimanı otobüsü, normal otobüs ve taksi seçenekleri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 30 dakika süren bir yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşılabiliyor. Görüldüğü üzere Dubrovnik rahatlıkla ulaşılabilecek, sorunsuz bir rotadır. Keyifli bir seyahat için uçak bileti alıp hazırlıklara başlayabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Dubrovnik ’e yakın oldukları için, gün içinde çok sayıda otobüs seferi ile Bosna Hersek ve Karadağ’a ulaşılabiliyor. Siz de gezi süreniz doğrultusunda, çevre merkezleri görmek için yolculuğa çıkabilirsiniz. Dubrovnik seyahatinizi daha da keyifli hale getirmek için harika bir seçim yapmış olacaksınız. Bunun dışında, çevrede bulunan adaları görebilirsiniz. Bu da tamamen gezi süreniz doğrultusunda karar verebileceğiniz bir konu. Tekneler aracılığı ile istediğiniz adaya ulaşmanız mümkün. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder