Dil Seçiniz

Büyük Göller Şehir Rehberi

Muazzam gölleri ile Büyük Göller'in vahşi doğasını deneyimlemek için gerekli bilgiler burada.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Büyük Göller Şehir Rehberi

  Kanada-Birleşik Devletler sınırında yer alan Kuzey Amerika'nın beş büyük gölü Erie, Huron, Michigan, Ontario ve Superior Gölleri buzul çağında büyük buzulların kayaları oyması sonucu oluşmuş, ardından buzullar eridikçe suyla dolmuştur. 

  Birbiriyle bağlantılı olan göller 22.000 kilometreküp hacimleri ve toplamda 151.000 kilometrekare yüzölçümleri ile dünyanın en geniş su havzasını oluşturur. Göllrin Atlantik ile tek bağlantıları St Lawrence Nehri'dir. Okyanusla olan bağlantı, özellikle Birleşik Devletler tarafında ağır sanayinin gelişimiyle havzanın istismarına yol açmış, ancak birbiri ardına yapılan demiryolu, karayolu ve havayolu bağlantıları ile bölge eski görkemli günlerine göre daha sessiz bir yer olmuştur. Burası görülmeye değer büyüleyici arazileri ve Detroit, Chicago, Buffalo ve Montreal gibi büyük kentlere uzak oluşu sebebiyle sakin ve sessiz kırsal alanlardan oluşur. 

  Günlerce her şeyi unutup büyülenmiş halde dolaşabileceğiniz vahşi doğa alanlarını, özellikle göl kıyılarını çevreleyen ulusal park alanlarını korumak için ortak bir çaba gösterilmiştir. Daha sakin alanlarda yabani hayvanlardan gökdoğan ve kartalları görebilirsiniz. Ancak kartalları, kara ayılarını, gri kurtları ve eğer gerçekten şanslıysanız Kanada vaşaklarını görmek için çok uzak bölgelere yol almanız gerekir. Gölleri kano ya da eskimo kayıkları ile gezmek de mümkündür. 

  Bu göller o kadar büyüktür ki, bazı yerlerde göl kıyılarını görmek imkansızlaşır ve bu büyüklük bölgenin iklimini de etkilemektedir. Yazın su sıcaklığı emerek çevresindeki bölgeyi serinletirken, sonbaharda sıcaklık yavaş yavaş düşer ve soğuk hava bölgeye geç ulaşır. Kışın batıdan gelen kuru hava göllerin yarattığı nemi emer ve doğudaki soğuk bölgeye ulaşıp hızla soğuduğunda nemi fazla tutamayarak yoğun kar yağışı şeklinde kendini gösterir. 

  Bölgeye gelme sebebiniz vahşi canlıları izleyip gezmek ya da göllerle vahşi doğanın büyüklüğünü ve güzelliğini deneyimlemek olabilir. Her koşulda buradan ayrılırken zihninizde büyüleyici görüntüler kalacaktır. 

  Büyük Göller'e uçak bileti almak ve hakkında detaylı bilgi edinmek için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder