Dil Seçiniz

Bangkok Ucuz Uçak Bileti

Tayland’ın merkezi ve en çok ziyaretçiyi alan şehri Bangkok, çok farklı deneyimler sunuyor. En uygun fiyatlı Bangkok Uçak bileti ucakbileti.com.tr'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Bangkok Gezi Rehberi

  Tropikal cennet Tayland’ın merkezi ve en çok ziyaretçiyi alan şehri Bangkok, çok farklı deneyimler sunuyor. Burada farklı bir iklim, farklı bir kültür ve farklı bir dünya ile karşılaşacaksınız. Mimarisi, kültürü, insanları ile sizi kendi dünyasına çeken kent, görmeniz gereken merkezlerden biridir. Seyahatin püf noktası ise gezi planınızı erken yapmaktan geçiyor.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Bangkok, Tayland’ın başkenti olmakla birlikte en büyük şehridir. Şehrin ismi uluslararası olarak Bangkok olsa da, halk arasında Tayca olan “Krung Thep” yani “Melekler Şehri” olarak anılmaktadır. Kentin kuruluşu 1782 yılında Kral I. Rama tarafından gerçekleştirilmiştir. Bangkok, güneydoğu Asya’nın hem en hızlı gelişen kentidir hem de ekonomik açıdan en dinamik noktasıdır.

  1782 yılında bugünkü şehir kurulsa da, bölgenin tarihi Siyam Krallığına dayanmaktadır. Siyam Krallığının eski başkenti olan Ayutthaya kenti Burmalılar tarafından işgale uğramıştır. Bunun üzerine Kral Taksin, Krallığın başkentini bugünkü Bangkok’un sınırları içinde bulunan Thonburi isimli bölgeye taşımıştır. Ancak bu da güvenli olmamıştır çünkü Thonburi, Burmalıların saldırıların karşı savunmasız bir bölgedir. Bu sebeple Bugünkü Bangkok’un temellerini atan Kral I. Rama, başkenti nehrin doğru tarafında bulunan Rattanakosin isimli bölgeye taşımıştır. Bugünkü Tayland Kralı IX. Rama da, I. Rama’nın dâhil olduğu Chakri Hanedanına mensuptur.

  İklim Ve Sezon 

  Tayland genelinde olduğu gibi Bangkok’ta da tropikal iklim hâkimdir. Kentin iklimi üç mevsim olarak düşünülebilir. Kasım ve Şubat ayları arasında gittiğinizde nispeten serin bir hava ile karşılaşırsınız. Bu dönemde sıcaklık da nem oranı da çok yüksek olmamakla birlikte yağışlar da azdır. Mart ve Nisan arası ise yılın en sıcak zamanları yaşanır. Bu dönemde yüksek sıcaklık ile birlikte yüksek nem oranı gözlenir. Mayıs ve Ekim ayları ise yağışlı mevsim olarak bilinir. Muson yağmurları bu aylar arası dönemde yaşanmaktadır. Seyahat için en uygun zaman ise Kasım – Şubat arasıdır. Bu dönemde ücretlerin de yüksek olduğunu hatırlatmak da fayda var. Bu sezona girmeden önce uçak bileti araştırmanızı yapmalısınız.

  Gezilebilecek Yerler 

  Bangkok, kalabalık ve son derece hareketli bir şehirdir. Bu kentte herkese hitap edecek etkinlikler bulunabilir. Kentin en hareketli caddesi şüphesiz ki Khaosan Caddesidir. Onu Rambuttri Caddesi izliyor. Bu ikisi kentin özellikle geceleri en hareketli ve en eğlenceli olan noktalarıdır. Hareket ve eğlenceden hoşlanıyorsanız bu çevrede hatta bu caddelerde bulunan konaklama noktalarını da tercih edebilirsiniz. Tapınaklar bölgesine yürüme mesafesindedir bu bölge. Ayrıca merkezi konumu, diğer pek çok şehir içi gezi noktasına da toplu taşıma aracı kullanmadan yürüyerek ulaşım imkânı sağlıyor. Ayrıca günübirlik şehir çevresi gezilerine çıkmak için, bu cadde üzerinde bulunan çok sayıda turizm acentesini ziyaret edebilirsiniz.

  Wat Pho Tapınağı, Tapınaklar bölgesinin en ilgi çeken yapısıdır. Bangkok’daki en eski ve en büyük tapınak olma özelliğinin yanında, en büyük “Yatan Buda” heykeline sahip olması sebebiyle, kente gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yapıdır. Yatan Buda heykeli, toplamda 46 metre uzunluğuna, 15 metre yüksekliğine sahip devasa bir heykeldir. Tapınağın ayrıca bir ilgi çekici özelliği daha bulunuyor. Wat Pho tapınağı kapsamında Thai masajı ve Thai tıp teknikleri öğretilmektedir. Bu sebeple ziyaretçiler için de Thai masajı imkânı sunulmakta ve dilerseniz bu eğitimlere siz de katılabilirsiniz ya da masaj yaptırabilirsiniz.

  Kentin Ulusal Müzesi de yine Khaosan Caddesine yürüme mesafesinde yer alıyor. Tapınaklar bölgesini ziyaret edip Khaosan Caddesine doğru yürürken Ulusal Müze ile karşılaşırsınız. Bugün turistlerin ziyaretine açık olan müzenin binası, aslında 1782 yılında Prens Wang Na için saray olarak inşa edilmiştir. 1884 yılı itibariyle ise müze olarak hizmet vermektedir. Bangkok Ulusal Müzesi, Güneydoğu Asya’nın en kapsamlı ve en zengin müzesi niteliğine sahiptir. Hem Tayland’ın hem de bölge ülkelerinin kültürüne ait çok sayıda eser bu müzede görülebiliyor. Ayrıca müzenin V. Rama bölümü, turistlerin en çok ilgi gösterdiği bölümdür.

  Bangkok’ta görülmesi gereken, yabancıların özellikle çok ilgisini çeken, çok sayıda yapı ve eser bulunuyor. Ancak bunlardan en ilgi çekici olanı Büyük Saray’dır pek çoğuna göre. Büyük Saray, son derece ihtişamlı bir mimariye sahiptir. Saray kapsamı 100’den fazla binaya sahiptir ve sarayın kurulu olduğu alan 218.400 metrekare büyüklüğündedir. Ancak Sarayın sadece kuzey kısmı ziyaretçilere açıktır. Buna rağmen kesinlikle görülmelidir, çünkü insanı etkisi altına alan inanılmaz bir mimariye ve süslemeye sahiptir. Sarayın içinde yer alan heykeller ve kapılardaki inci işlemeleri hafızanızda yer edecek niteliktedir.

  Dünyanın farklı şehirlerinde farklı örnekleri bulunan Chinatown yani Çin Mahallesi, Bangkok’ta en güzel örneklerinden birine sahiptir. Özellikle yemek ve alışveriş amacıyla kurulmuş alanda, farklı lezzetler tadabilir, bol bol alışveriş yapabilir, sevdiklerinize ilginç hediyeler alabilirsiniz. Hatta gitmeden önce bavulunuzda bu alışverişi düşünerek genişçe bir yer bırakmanızı öneriyoruz. Çünkü fiyatlar da bize göre çok uygun oluyor. Hem hatıra olacak, hem hediye edeceğiniz hem de ilginizi çeken diğer ürünleri satın almak isteyeceksiniz.

  Kentin gece hayatı oldukça ünlüdür. Çok sayıda gece kulübü, bar ve disko bulunuyor şehirde. Üstelik hiçbir engel ya da şart olmadan girebilirsiniz mekânlara. Bazı mekânlarda giriş ücreti alınsa da bunun karşılığında içeride ilk içeceğiniz ücretsiz olmaktadır. Üstelik Tayland genelinde olduğu gibi Bangkok’ta da hizmet kalitesi oldukça yüksektir. Kısacası Bangkok, gece hayatının yaşanabileceği en kaliteli merkezlerden biridir.

  Ulaşım

  Kente, Türk Havayolları sayesinde 9 – 9,5 saat süren doğrudan uçuşlar ile ulaşabilirsiniz. Bunun dışında da aktarmalı uçuşlar ile ulaşmak mümkün. Kent içi ulaşım da ise kaotik trafikten uzak durmaya çalışarak raylı sistemi tercih etmenizde fayda var. Havaray, metro gibi seçenekler daha rahat yolculuk etmenizi sağlayacaktır. Nehir ve kanal tekneleri de diğer şehir içi ulaşım seçenekleridir. Üstelik çok da keyiflidir. Taksi ve tuk & tuk gibi araçları ise çok gerekmedikçe kullanmamanızı önermiyoruz. Özellikle sabah 7.00-9.00 akşam da 17.30 – 20.00 arası inanılmaz bir yoğunluk yaşanıyor trafikte.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Bangkok Suvarnabhumi Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. 2006 yılından bu yana hizmet veren alan kentin ana hava ulaşımı merkezi durumundadır bugün. Havalimanından kent merkezine ulaşımda en rahat araçlar raylı sistem seçenekleridir. Özellikle Express tren havalimanından kent merkezine ulaşım için idealdir. Her 20 – 30 dakikada bir hareket eden trenler 40 - 45 dakika sonra şehir merkezine ulaşmanızı sağlıyor. Buradan tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım aracı otobüslerdir. 5.00 – 00.00 saatleri arasında otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Doğrudan uçuşların sağladığı kolaylık ile ülkemizden Bangkok’a ulaşım son derece kolaydır. Tek dikkat edilmesi gereken nokta uçak bileti için erken davranılması gerektiğidir.  

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Bangkok’ta günübirlik seyahatler ile şehir çevresini de görebilirsiniz. Bunlardan biri filmlere de konu olmuş olan, II. Dünya Savaşı sırasında inşa edilmiş Kwai köprüsüdür. Eğer vaktiniz varsa köprüyü görmeye gidebilirsiniz. Ayrıca günübirlik geziler için turizm acenteleri ile görüşüp, pek çok seçenek arasından seçim yapabilirsiniz. 

  Detaylı bilgi için www.ucakbileti.com.tr

  Yorum Gönder