Dil Seçiniz

Ankara – Hatay Uçak Bileti

Hatay, havalimanı sayesinde, İstanbul başta olmak üzere, ülkemizin pek çok noktasına çok daha hızlı bir şekilde bağlanabiliyor. Bugünün gelişen havacılık sektörü sayesinde sadece Ankara uçak bileti satın alarak, Ankara’ya ulaşabildiğiniz gibi Hatay uçak bileti alarak da Hatay’a varış yapabiliyorsunuz. Dilediğinizde hafta sonu gezisi için Hatay’a gelebiliyorsunuz. Çünkü sadece 1 – 2 saat gibi kısa bir süre içerisinde kente ulaşmak mümkün. Ankara – Hatay uçak bileti satın alırken, hem uygun fiyatları yakalamak hem de hızlıca biletinizi satın almak isterseniz, www.ucakbileti.com.tr adresini tercih edebilirsiniz. Çünkü internet sayesinde akıllı telefon, bilgisayar ya da tablet ile kısa sürede biletinizi almanızı mümkün kılar, üstelik en uygun fiyatları sunar.

Hatay Havalimanı

Türkiye’nin en güneyinde yer alan havalimanı olma özelliğine sahip olan Hatay Havalimanı, 2007 yılından bu yana hizmete açıktır ve çeşitli uçuşlar ile ulaşım gerçekleştirmektedir. 2008 yılı itibariyle ise Kıbrıs uçuşları ile birlikte dış hatlarda da etkinlik söz konusu olmuştur. Havalimanının da etkisi ile kent adeta uluslararası bir nitelik kazanmış ve ulaşım anlamında önemli bir nitelik elde etmiştir. Sadece sivil özelliği bulunan havalimanı, şehir merkezine 25 km uzakta yer alırken, İskenderun’a 30 km kadar uzaklıkta yer alır. Hatay’a uçak ile ulaşmak isterseniz, Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve SunExpress gibi hava yolu şirketlerinin seferlerini inceleyerek tercih edebilirsiniz.

Hatay Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Pek çok kentte olduğu gibi Hatay’da da havalimanı için en cazip ulaşım şekli Havaş servisleridir. Servislerin belli saatler ve güzergâhlar ile kent merkezine ulaşım gerçekleştirmesi, bununla birlikte cazip fiyatlar ile hizmet sunması, tercih edilmelerinde etkili olan temel unsurlardır. Diğer taraftan, kent merkezinden havalimanına gidecek olanlar için de, uçağa geç kalma gibi endişelerin önüne geçtiği için caziptir. Bununla birlikte, yola çıkmadan önce araçların hareket saatleri ve hareket noktalarını öğrenmelisiniz.

Taksi

Uçaktan iner inmez hiç bekleme yapmadan yola çıkmak ve eşyalarınız ile kendinizi yormamak istiyorsanız, taksi sizin için ideal olacaktır. Havalimanında hazır bulunan taksileri kullanarak şehrin istediğiniz noktasına aktarma derdi ile uğraşmadan varabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda da taksiyi tercih etmeniz mümkündür. Havalimanına gitmek için taksiyi kullanabilir, böylece en hızlı şekilde varış yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

Araç kiralama, özel araç konforu anlamına geliyor. Şehir içinde taksi ya da toplu taşıma araçları gibi zaman kaybına sebep olabilecek seçenekleri kullanmadan, hızlıca kendi aracınız ile ulaşım gerçekleştirmeniz mümkün olur. Üstelik ailenizle ya da arkadaşlarınız ile kente gelmişseniz, kiralayacağınız araç sizin için hem hesaplı hem de konforlu olacaktır. Yolcu sayısına uygun olarak araç kiralayarak, sorunsuz bir gezi gerçekleştirebilirsiniz kentte. Ayrıca istediğiniz takdirde araç kiralama şirketleri, size şoför de sunabilmektedir.

Hatay Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’in ise en doğusunda yer alan Hatay, Suriye, Adana, Osmaniye ve Gaziantep çemberinde yer alıyor. Bölge kentlerinin tümünde olduğu gibi, Hatay’da da yapılan kazı çalışmaları büyüleyici sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Buna göre Hatay, M.Ö. 1800 ile 1600 yılları arasında tarihlenmektedir. Tunç Çağı’nda Akat Beyliği ile başlayan yerleşimler, Yamhad Krallığı, Hititler, Mısır, Urartular, Asurlular ve Persler ile sürmüştür. Bu dönemin ardından ise M.Ö. 300 k-yılında Antakya kurulmuş ve bu bölgede hızlı bir gelişim gözlenmiş, kent kalkınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun şehre hâkimiyeti ise 1516 yılında Yavuz Sultan Selim ile mümkün olmuştur. Cumhuriyet döneminin ise olaylı bölgelerinden biri olmuş, Türkiye topraklarına katılması 1939 yılında mümkün olabilmiştir. 2012 yılı itibariyle ise Hatay Büyükşehir Belediyesi statüsüne yükseltilmiştir.

Hatay’ın iklim özellikleri ve dolayısıyla uygun ziyaret dönemlerinden bahsedecek olursak, bulunduğu bölge ve konum itibariyle Akdeniz iklimi söz konusudur. Yükseltiye bağlı olarak bazı noktalarda Karasallık gözden kaçmasa da, kent genel itibariyle tipik Akdeniz iklimi özellikleri gösteriyor ve ülkemizin en yağışlı şehirlerinden biri olarak biliniyor. Şehir genelinde kış ayları ılık ve yağışlı olurken, yaz ayları da Akdeniz iklimi özelliklerine uygun şekilde sıcak ve kurak geçmektedir. Dolayısıyla şehri her daim ziyaret etmek mümkünse de iklim muhalefeti ile karşılaşmamak için bahar ayları ideal olacaktır. Hatay’ın mistik değerlerini rahatça keşfedip, keyifli bir gezi için siz de hemen biletinizi alabilirsiniz.

Hatay’ın Gezilecek Yerleri

Antakya Mozaik Müzesi

Antakya Mozaik Müzesi, hem kapsamındaki eserler bakımından hem de büyüklüğü açısından dünyanın en zengin ikinci mozaik müzesi olma özelliği ile dikkatleri çekiyor. Hatay ülkemizin tarihi açıdan en zengin kentlerinden biridir. Adeta her karışında kıymetli eserlere rastlanıyor ve bu sebeple de yapılan kazı çalışmaları, muhteşem değerlerin keşfi ile sonuçlanıyor. Müze kapsamında sergilenen birbirinden kıymetli eserleri ve kalıntıları görmek için, yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği müzeyi siz de görmelisiniz. Gezi programınızda mutlaka yer alması gereken müze, belki de ülke genelinde en görülmesi gereken müzelerden biridir.

Kinet Höyük

Geç Neolitik Çağ’da tarihlenen Kinet Höyük, şehir merkezine uzak olmasına karşın, tarihi niteliği sebebi ile sıkça ziyaret edilen turistik merkezlerden biridir. Kilikya’nın en büyük antik şehri olarak tanımlanan kent, 1992 yılında yapılan kazılar ile asıl değeri ile ortaya çıkmıştır ve bu dönemde yapılan kazılar Hatay Müzesi’nin oluşumunu sağlamıştır. İskenderun geziniz sırasında mutlaka uğramanızı önerdiğimiz bu noktaya gidebilirsiniz.

Beşikli Mağara

Vespasianus ve Titus Tüneli’ne yakın bir konuma sahip olan Beşikli Mağara, konumunun da etkisi ile sıkça ziyaretçi ağırlıyor. Aslında Roma dönemine ait bir mezarlık olmakla birlikte, mezarların ilginçliği sebebi ile dikkat çekicidir. Farklı bir atmosferi olan mağara, ziyaretçilerin oldukça beğenisini kazanan bir gezi noktasıdır.

Vespasianus ve Titus Tüneli

130 metre uzunluğunda olan Vespasianus ve Titus Tüneli, aslında doğal bir yarık şekline sahipken, insan eli ile tamamlanarak tünel halini almıştır. Roma döneminde Yahudi isyanında ele geçirilen kölelerin çalıştırıldığı tünel, Vaspasianus ölünde oğlu Titus tarafından tamamlanmıştır ve bu sebeple de bu ismi almıştır.

Payas Kalesi

Payas Kalesi, Cin Kalesi ile bağdaştırılarak, Haçlılar ve Cenevizliler döneminde yapıldığı öne sürülür ancak yapı malzemeleri incelendiğinde ise bir Osmanlı yapısı olduğu ortaya çıkmaktadır. Evliya Çelebi gibi pek çok seyyahın eserlerinde bahsettiği kale, kendin simgelerinden biri haline gelmiş durumda. Denize yakın bir konuma sahip olan kale, bu sebeple Sultan II. Selim döneminde tersane, gümrük ve iskele inşası ile birlikte uzun yıllar boyunca aktif olarak kullanılmıştır. Dolayısıyla bugün bu nokta görülmeye değer tarihi bir niteliğe sahip.

Hatay Uzun Çarşı

Her kentin mutlaka bir kalbi vardır ve Hatay’ın kalbi ise şüphesiz ki Hatay Uzun Çarşı ’dır. Birbirinden lezzetli yöresel yemekleri tatma fırsatı bulacağınız, kentin kültürü ve el sanatlarının en kıymetli eserlerini satın alabileceğiniz ve oldukça keyifli bir şekilde alışveriş yapabileceğiniz çarşı, en azından bir tam gününüzü ayırmanız gereken gezi noktasıdır. Buradan sevdiklerinize harika hediyeler alabilir, kendiniz için de anılar biriktirebilirsiniz. Çeşitli baharat kokuları eşliğinde unutulmaz bir gezi için programınıza uzun çarşıyı eklemeyi unutmayın.