Dil Seçiniz

Ankara – Gaziantep Uçak Bileti

Ankara, ülkemizin havalimanı mevcut olan tüm kentlerine olduğu gibi Gaziantep’e de oldukça yakındır. Sadece Ankara – Gaziantep uçak bileti satın almanız, iki kent arasında bağlantı sağlamanız için yeterli olacaktır. Ankara uçak bileti satın alınarak, hem yurt dışındaki pek çok merkezden hem de yurt içinde pek çok kentten doğrudan başkente ulaşım sağlanabiliyor. Gaziantep uçak bileti de aynı şekilde kentin ulaşımı için önemli bir avantajdır. Her iki kentin de birbirinden güzel değerleri, ulaşım kolaylığı ile bir hafta sonu gezisine konu edilerek keşfedilebilir. Arkadaşlar ya da aile ile eşsiz bir gezi yapılabilir. Bunun için büyük bütçeler ayırmanıza da hiç gerek yok. Ulaşım imkânlarının cazip oluşu seyahatlerinizi daha uygun fiyatlara gerçekleştirmenizi mümkün kılıyor.

Gaziantep Havalimanı

Gaziantep Havalimanı 1976 yılında açılmıştır ve günümüze kadar başarı ve artan bir kapasite ile ulaşmıştır. Tesisin hem şehir merkezine hem de çevre merkezlere olan uzaklığı, hava yolu ulaşımını tercih edecek olanlar için büyük önem taşıyor. Gaziantep Havalimanı, şehir merkezine ortalama 20 km kadar uzakta konumlanmıştır. 2006 yılında havalimanının yeni iç ve dış hatlar terminallerinin hizmete girmesi ile birlikte daha geniş bir hizmet alanı söz konusu olmuştur. Hem iç hatlar hem de dış hatlar seferleri gerçekleştiren tesis sivil niteliklidir. Bugün ise Gaziantep Havalimanı, ülkemizin ve kentin önemli bir uluslararası ulaşım merkezi olma özelliğine sahiptir. Şehir merkezine 20 km’lik yolculuk ile ulaşabileceğiniz bu tesis için, Ankara ve İstanbul gibi çeşitli kentlerden Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, OnurAir, AnadoluJet ve SunExpress gibi şirketleri tercih edebilirsiniz.

Hatay Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Havaş Servisleri

Havaş servisleri, sadece Gaziantep Havalimanı için değil, ülkemizin pek çok havalimanı için en cazip ulaşım şeklidir. Çünkü havalimanına iniş yaptığınızda hazır bekleyen bu araçlar, sabit bir ücret tarifesi ile belli bir güzergâhta konforlu ulaşım hizmeti sunarlar. Bu sebeple siz de henüz uçağınıza binmeden önce şehirde Havaş servislerinin ulaşım güzergâhlarına dair ve hareket saatlerine dair bilgi edinebilirsiniz. Böylece mükemmel bir ulaşım hizmeti alabilirsiniz.

Taksi

Daha hızlı bir ulaşım gerçekleştirmek isteyenler için taksiler cazip olacaktır. Havaş servislerinin belli bir hareket saati olacaktır ama taksiler için böyle bir durum söz konusu değil. Hazır bir konumda bekleyen bu araçlara binerek, istediğiniz noktaya doğrudan ulaşabilirsiniz. Taksilerin önemli avantajlarından biri de diğer ulaşım şekilleri ile ulaşımın zor olduğu ya da çok aktarmalı olduğu yerlere taksi ile kolayca ulaşabilecek olmanızdır.  

Kiralık Araç

Araç kiralama ise şüphesiz ki en konforlu seçimdir. İsterseniz tek başınıza kente gelmiş olan isterseniz aileniz ya da arkadaşlarınız ile isterseniz de kalabalık bir grup ile. Mevcut yolcu sayısına uygun olarak araç kiralayıp kolayca şehir içinde gezebilirsiniz. Eğer turistik bir gezi yapmayı planlıyorsanız, araç kiralamak sizin için hem en konforlu hem de en uygun fiyatlı ulaşım şekli olacaktır. Üstelik havalimanı ile otel arasında da bavul taşıma zorluklarını yaşamayacağınız bir fırsattır.

Gaziantep Hakkında Genel Bilgiler

Antep olarak tarihte yer edinen güzel kent, ülkemizin 8. Sırada yer alan en kalabalık şehridir. Güney Doğu Anadolu bölgesinin ilgi gören kenti, sanayi ve kültürel anlamda merkez özelliğine sahiptir. Doğal alanlarının çokluğu ve genişliği de ilgi çekici bir rota olmasında etkili olmaktadır. İlk çağlardan bu yana yaşam alanı olan bu bölge, Hitit ve Babil gibi pek çok medeniyetin etkisi altına girmiştir. 1516 yılı itibariyle ise Yavuz Sultan Selim ile birlikte Osmanlı egemenliği başlamıştır. Bugün şehrin en önemli tarihi eserleri olarak sayılan yapılar ise bu dönem ve sonrasında inşa edilmiş olan değerlerdir. Cumhuriyet dönemi ile birlikte ise Antep, Gaziantep adını almıştır.

Gaziantep şehri, büyük oranda Akdeniz iklimi etkisi altında kalsa da yükselti ve karasal etkiler, şehrin ikliminde farklılıklara yol açmaktadır. Genel olarak kentte kışlar ılık ve yağışlı geçerken, yazlar da sıcak ve kurak geçse de iç kesimlerinde karasallığın etkileri gözlenir. Ayrıca Gaziantep genel itibariyle ülkemizin en yağışlı bölgelerinden biri olması ile tanınıyor. Bugün Gaziantep gezisi planlayanlar için ise yılın en uygun zamanı şüphesiz ki bahar ve yaz ayları olacaktır. Hatta bahar aylarının daha uygun olduğu söylenebilir ama diğer taraftan sert kış şartları ile karşılaşan kentler ile kıyaslandığında Gaziantep her mevsim ziyaret edilebilecek önemli bölgelerimizden biridir.

Hatay’ın Gezilecek Yerleri

Ali Nacar Camii

Gaziantep’te merkezi bir konuma sahip olan Ali Nacar Camii, en önemli duraklarınızdan biri olacaktır. Tarihinin yanında mimarisi ve de sağlamlığı caminin en önemli özellikleridir. 14. Yüzyılda inşa edildiği sanılan bu yapı, bazı görüşlere göre 1376 yılından önce inşa edilmiş olan bir yapı olmakla birlikte 1816 yılında yeniden inşa edilmiş olması sebebi ile bugün bu kadar sağlamdır. Her hâlükârda ziyaret etmekten zevk alacağınız bir gezi noktası olacağından Ali Nacar Camii gezi listenizde yer anlamlıdır.

Hızır Yaylası

Hızır Yaylası, her mevsim yeşil olması ile kent sakinlerini ve de ziyaretçileri büyülüyor. Doğal güzelliğinin yanında Hızır Yaylası’nın sahip olduğu tarihi kalıntılar dikkat çekiyor. Benzersiz doğal güzellikleri, bu kalıntılar ile birlikte bütünlük yakalamıştır ve buna bağlı olarak da 1994 yılı itibariyle turizm bölgesi olarak ilan edilmiştir. Altınüzüm beldesine 20 km kadar uzakta yer alan bu yaylayı, görmek size de huzur ve keyif verecektir.

Ömeriye Camii

Hz. Ömer zamanında inşa edildiği sanılan Ömeriye Camii hakkında net bir bilgi mevcut değildir. Şehirde eskilerin bilgileri ışığında yayılan söylentilere göre Hz. Ömer döneminde inşa edilen cami, Emevi Halifesi olan Ömer Bin Abdülaziz tarafından inşa edilmiştir. Bugün ise tarihi değeri kadar mimari özellikleri de göze çarpıyor. Özellikle de mimariye karşı ilginiz varsa, Ömeriye Camii, ülkemizin ilgi çeken camilerinden biridir.

Gaziantep Ahmet Çelebi Camii

Ahmet Çelebi Camii, Peygamber soyundan gelen Hacı Osman oğlu Ramazan efendi tarafından yaptırılmış olan bir ibadet merkezidir. Bu tarihi ve dini yapının tam olarak 1672 yılında yapılmış olduğu sanılmaktadır. Ahşap işçiliği anlamındaki özellikleri ise yapının en büyüleyici yanını oluşturuyor. Bugün hala işlevsel olan yapıyı ziyaret etmek keyifli olabilir.

Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi

Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, şehrin tarihine ışık tutan önemli bir müze özelliği taşıyor. Kurtuluş savaşı yıllarında kentin yaşadıklarını yansıtan bu değerli müze, kentin en ilgi gören yerlerinden de biridir. İster tatil, ister iş için kente gelmiş olun, müzeyi ziyaret etmemek sizin için büyük bir eksiklik olacaktır.

Kemikli Bedesten

Gaziantep şehrinin ayakta kalıp günümüze ulaşmış olan sayılı bedestenlerinden biri olan Kemikli Bedesten, 1865 yılına tarihlenmiştir. Bu tarihte inşa edilmiş olan yapı, kesme taş ile inşa edilmiş bir mimari eserdir. Bedesten toplamında 72 dükkân bulunmaktadır. Her gün dua ile açılan bedesten kentin geçmişinde büyük önem taşımış olan bir yapıdır. Bugün ise önemli bir ziyaret noktası olarak turistlerin ilgisini çekmektedir.