Dil Seçiniz

Ankara – Diyarbakır Uçak bileti

Başkent Ankara’dan doğunun güzel kentlerinden biri olan Diyarbakır’a eşsiz bir gezi gerçekleştirmeye ne dersiniz? Hem de uygun fiyatlı uçak bileti alıp, konforlu bir yolculuk yaparak… Bu sanıldığı gibi çok da zor bir iş değil. www.ucakbileti.com.tr adresinden rahatlıkla Ankara – Diyarbakır uçak bileti satın alabilirsiniz ve harika bir geziye çıkabilirsiniz. Henüz gitme fırsatınız olmadıysa, bilmelisiniz ki Diyarbakır, kendine has yapısı ile sizi büyüleyecek bir şehirdir. Ankara uçak bileti ya da Diyarbakır uçak bileti satın almak için zaman kaybı yaşamanıza hiç gerek yok artık. Oturduğunuz yerden rahatlıkla biletinizi alıp, zahmetsiz bir geziye doğru yol alabilirsiniz.

Diyarbakır Havalimanı ve Ulaşım Bilgileri

1952 yılından bu yana Diyarbakır Havalimanı kente ve de çevresine konforlu bir ulaşım fırsatı sunuyor. 24 saat hem iç hatlar hem de dış hatlarda seyahat etme imkânı sunan tesis, Diyarbakır kent merkezine ise sadece 6 km uzaklıkta yer alıyor. Sivil ve askeri özelliği bulunan havalimanına Türk Hava Yolları, SunExpress, Pegasus Hava Yolları ve OnurAir gibi pek çok şirketi tercih ederek ulaşabilirsiniz. Havalimanından şehrin farklı noktalarına ulaşımda ise belediye otobüsü ve taksiler hizmetinizdedir. Buna ek olarak araç kiralama imkânınız da mevcut. Uygun fiyatlı şehir içi ulaşım için belediye otobüsü cazip olurken, konfor arıyorsanız taksi ya da kiralık araç tercih edebilirsiniz.

Diyarbakır Hakkında Genel Bilgiler

Mezopotamya ile Anadolu arasında yer alan Diyarbakır, bir geçiş bölgesinde olması sebebi ile tarihin en eski dönemlerinden bu yana kıymetli bir kent olmuştur. Buna bağlı olarak da şehrin dört bir yanı, muhteşem tarihi yapılar, ilgi çeken kalıntılar ve de dokunulmamış doğa güzellikleri ile sarılıdır. Bu sebeple Diyarbakır, bugün de görülmeye değer bir kenttir. Diyarbakır’a gitmek için tercih edeceğiniz mevsimler ise bahar ve yaz mevsimleri olmalı. Sert kara iklimi sebebi ile şehirde kışlar oldukça sert geçmektedir. Yaz ayları ise oldukça sıcak geçtiği için bazen zorlayıcı olabilmektedir. Ancak bu durum yine de seyahate engel teşkil etmiyor. Rahatlıklar kentin sokaklarında dolaşıp halkın arasına karışabilirsiniz.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Asur Kalesi

Diyarbakır, dört bir yanı birbirinden kıymetli yapılar ile doludur. Seyahat zamanınız doğrultusunda bunların tamamını ziyaret etmekten hoşlanabilirsiniz. Size önereceğiniz bazı duraklar ise ilginizi çekeceğini tahmin ettiklerimiz. Bunlardan biri olan Asur Kalesi, adı üzerinde Asurlular dönemine ait bir eserdir. Derin vadiler ile çevrili olan bir bölgede yer alır ve mimari özellikleri kadar bulunduğu konum da ilgi çekicidir. Kentin en eskilerinden biri olması sebebi ile hem yerli hem de yabancı turistlerin en çok ziyaret etmek istediği nokta olduğunu söyleyebiliriz.

Deliller Hanı

1527 yılında inşa edildiği bilinen Deliller Hanı, Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır. Diyarbakır’ın tarihine tanıklık eden önemli yapılardan biri olarak bilinir. Mardin Kapı yakınlarında yer alan handa hoş zaman geçirebilirsiniz. Mimari detayları arasında kaybolup, harika kareler yakalayarak gezinizi ölümsüzleştirebilirsiniz. Ayrıca Deliller Hanı, şehrin sahip olduğu nice kıymetli handan sadece bir tanesidir.

Diyarbakır Müzesi

Kentin tarihini yansıtan Diyarbakır Müzesi, adeta bu toprakların kronolojisini sunuyor size. Neolitik Çağ’dan bu yana, Eski Tunç çağı, Urartular dönemi gibi pek çok dönemin izlerini müze kapsamında sergilenen değerler üzerinde görebiliyorsunuz. Müzenin en yakın tarihli eserleri, Osmanlı İmparatorluğu dönemine aittir ve oldukça beğeni kazanan parçalardır. Siz de hem tarihi hem de kültürel veriler ile şehri daha yakından tanımak isterseniz, Diyarbakır Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.