Dil Seçiniz

Ankara – Adana Uçak Bileti

Başkent Ankara, ülkemizin her noktasına çok yakın aslında. Hava yolu ulaşımı ile birlikte mesafeler kısalıp şehirler birbirine daha yakın hale gelmekte. Uçak bileti fiyatlarında da gözlenen düşüş, ülkemizde şehirlerarası ulaşımı daha keyifli hale getiriyor. Bu bağlamda Ankara’dan Adana’ya gitmek için sadece Ankara – Adana uçak bileti satın almanız yeterli. Uzun bir otobüs yolculuğuna katlanmak zorunda değilsiniz. Üstelik yol yorgunluğu da tarihe kavuşuyor. Çünkü yol yorgunluğu hissedeceğiniz kadar uzun bir yolculuk yapmazsınız Türkiye içerisinde. Sadece 1 – 2 saat içerisinde yurt içi ulaşım noktanıza ulaşmış olacaksınız. Adana uçak bileti satın alıp kolayca ülkenin her yerinde kente gelip, tatil yapabilirsiniz. Mutfak kültürü, tarihi ve insanları ile size keyifli zaman geçirtecek olan bu şehir böylesine kolay ulaşılırken Ankara uçak bileti ile Ankara’ya da kolayca geçiş yapılabilmektedir.

Adana Havalimanı

1937 yılında açılıp günümüze kadar hem askeri hem de sivil özelliği ile hizmet vermiş olan Adana Havalimanı, 1956 yılı itibariyle de uluslararası özellik kazanmıştır. 1993 yılına gelindiğinde ise tesisin kapasitesi ve yoğunluğu iyice artmış ve 24 saat çalışan havalimanları arasına girmiştir. Hem iç ve dış hatlar hem de kargo bölümü ile hizmet vermeyi sürdürmektedir. Şehir merkezine uzaklığını belirtmek gerekirse, oldukça yakındır. Ortalama 3 – 3,5 km gibi kısa bir mesafe söz konusudur. Çeşitli ulaşım araçları ile de havalimanından şehir merkezine ya da şehrin farklı noktalarına ulaşım gerçekleştirmek mümkün. Adana Havalimanı’na Türk Hava Yolları, SunExpress, Pegasus Hava Yolları, AnadoluJet ve OnurAir gibi hava yolu şirketlerini tercih ederek ulaşabilirsiniz.

Adana Havalimanı’na Nasıl Ulaşılır?

Taksi

Taksiler aracılığı ile kentin istediğiniz noktasına hızlıca ulaşabilirsiniz. Konforlu bir yolculuk geçirecek, aktarma gibi sorunlar yaşamayacaksınız. Üstelik uçağınızdan indikten sonra da burada hazır bekleyen taksileri kullanacağınız için hiç zaman kaybı yaşamamış olacaksınız.

Otobüs

Belediye otobüsleri Havalimanı ile Balcalı arasında karşılıklı olarak sefer düzenliyor. 135 numaralı otobüse binerek siz de bu güzergâhta yol alabilirsiniz. Güzergâh ve hareket saati detayları için ise interneti kullanabilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanında bulunan şirketler ile uçaktan inince ya da varış yapmadan önce iletişim kurarak araç kiralayabilirsiniz. Şehir içinde rahatlıkla gezebilmek için tercih edebileceğiniz gibi kalabalık bir grupsanız da araç kiralama sizin için bir seçenek olabilir.

Dolmuş

Dolmuş ya da minibüs adı verilen bu toplu taşıma araçları oldukça uygun fiyatlı bir ulaşım seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Havalimanı ile şehir merkezi arasında sefer yapan araçlar, eşyası az olanlar için konforlu ve hızlı olabilir. Otobüs gibi uygun ücretli bir seçenek olduğundan en çok tercih edilen ulaşım aracıdır.

Hava Yolu Şirketi Servisleri

Türk Hava Yolları, AtlasGlobal, Pegasus Hava Yolları, OnurAir ve SunExpress şirketleri, yolcularının konforu için serviler tesis etmiştir. Bu araçlar belli güzergâhlarda kolay ve konforlu ulaşım tahsis ederler. Siz de uçak biletinizi satın alırken şirketiniz ile bu konuyu görüşebilirsiniz. Ayrıca Havaş servisleri de cazip bir ulaşım şekli olarak sunulmaktadır. İnternet üzerinden güzergâh ve saat detaylarını öğrenip, bu araçları da tercih edebilirsiniz. Kısacası Adana Havalimanı’na iniş yaptığınızda çok fazla ulaşım seçeneği ile karşılaşacaksınız.

Adana Hakkında Genel Bilgiler

Maden zengini olarak bilinen Adana, ülkemizin önemli kentlerinden biridir. Tarihi değerleri, kendine has kültürü, dillere destan mutfağı ve harika doğası ile turistleri hayran kaldığı bir kent olarak, tarihte de önem taşıdığını göstermektedir. Buna bağlı olarak pek çok medeniyet bu bölgede hâkim olmuştur. Ancak şehrin isminin kaynağına dair net bir bilgi mevcut değildir. Çeşitli iddialar söz konu olsa da net bir bilgi mevcut değil. Hititlerden, Roma’ya Bizans’a Akad, Sümer ve Babil etkilerine ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu’na uzanan bir tarih konuşur şehrin her sokağında. Adana’nın kendine has kültürü bu çeşitlilik ve zenginlik ile harmanlanmıştır.

Adana bulunduğu konum ve coğrafi özellikleri ile tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Kış ayları şehirde ılık ve de yağışlı olmaktadır. Bununla birlikte yaz ayları ise oldukça yüksek sıcaklıklara ulaşır ve kuraklık görülür. Yaz aylarında Adana’da gezip dolaşmak biraz sıkıntılı olabiliyor. Bu sebeple turistlere daha çok bahar ayları önerilir. Ancak yine de Adana her mevsimde görülebilecek ve her mevsimde ayrı güzel bir kenttir.

Adana’nın Gezilecek Yerleri

Anavarza Antik Kenti

Kozan ilçesinde yer alan Anavarza Antik Kenti, geçmişte oldukça gösterişli bir kent olmasına karşın, bugün sadece kalesi ve surları günümüze ulaşmıştır. Bunun dışında da küçük birkaç kalıntısını görmek mümkün. Ancak bugün de antik kentin güzelliğini gözünüzde canlandırabilirsiniz. Şehrin en çok ziyaret edilen bu bölgesi, turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii, kentin en önemli ibadet merkezidir. 16. Yüzyılda inşa edilmiş olan yapı, Ramazanoğlu Halil Bey tarafından 1509 yılında yapılmıştır. Ancak bu dönemde inşaat yarım kaldığından, Halil Beyden sonra yerine geçen oğlu Pir-i Mehmet Paşa tarafından tamamlanmıştır. Yapım tarihi geniş bir zamana yayıldığından ise mimari özelliklerinde Emevi, Memlüklü ve Selçuklu etkileri görülmektedir. Yaşanan şiddetli deprem ise 1998 – 2004 yılları arasında yenilenmesi ve köklü bir bakımdan geçirilmesine sebep olmuştur.

Adana Kalesi

Adana Kalesi, günümüze surları ile ulaşmış olan bir yapıdır. Oldukça eski olan kalenin ilk çağlarda inşa edildiği sanılmaktadır. Bugün tarihe doğru yol almanızı sağlayacak nitelikle olan kale bölgesi, gezi için idealdir. Ayrıca harika kareler de yakalayabilirsiniz burada. Adana’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri olarak değerlendirildiği için siz de mutlaka gezi programınızda yer vermelisiniz.

Taş Köprü

Adana’nın simgesi olan Taş Köprü, adeta şehrin ilgi odağı. Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlayan köprü, Roma döneminde inşa edilmiştir ve inşa edildiği dönemin en gösterişli yapılarından biridir. İnşa edildiği dönemlerde 24 gözlü olmasına karşın, bugün 14 gözlü olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Osmanlı döneminde inşa edilmiş olduğu bilinmektedir. Özellikle geceleri oldukça görkemli görünen köprü, görmeden dönülmeyecek yerlerden biridir.

Misis Antik Kenti

Misis Antik Kenti, Adana bölgesinde yer alan kıymetli bir eski yerleşim alanıdır. İpek yolu üzerinde yer alması ise dikkat çeken özelliklerinden biridir. Kentte yapılan kazı çalışmaları sonucunda öğrenilmiştir ki, bu bölgenin geçmişi Neolitik Çağ’a kadar uzanmaktadır. Hititliler başta olmak üzere, Makedonya, Slevkoslar, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyet Misis Antik Kenti üzerinde hâkimiyet kurmuştur ve dolayısıyla etkileri de görülmektedir.

Şar Antik Kenti

Şar Antik Kenti, Adana üzerinde yer alan antik bölgelerden bir diğeridir. Kentin Tufanbeyli ilçesinde yer alır ve tarihi niteliği ile kente gelen turistleri kendine çekmektedir. Bugüne ulaşan kent harabeleri, büyük oranda Roma dönemi izlerini taşır. Antik kent kapsamında Bizans döneminin izlerini taşıyan en önemli eser ise kilise kalıntılarıdır. Adana’da görmeniz gereken pek çok tarihi ve doğal güzellik mevcut. Kısıtlı zamanınız varsa saydığımız bu değerli durakları ziyaret edebilirsiniz. Keyifli bir gezi için geç kalmayın ve gezi programınızı yapmaya başlayın.