Dil Seçiniz

Zagreb Ucuz Uçak Bileti

Eğlenceli sokakları ve yeşilin her tonu ile eşsiz bir kent. Zagreb uçak bileti en uygun fiyatlarla ucakbileti.com.tr 'de.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Zagreb Gezi Rehberi

  Zagreb sokaklarında her an bir festivale ya da etkinliğe denk gelebilirsiniz. Avrupa’nın en yeşil kentlerinden biri olan Zagreb’de Neo-gotik mimari örnekleri de inceleyebilirsiniz. Böylece tarih ve mimarinin harika örneklerini inceleyip, sokak etkinlikleri ile eğlenebilirsiniz. Sokak müzisyenlerinin çokluğu ile şehirde sürekli adeta bir konserdeymiş gibi dolaşabilirsiniz. Bu etkileyici Hırvatistan kentinin tadını çıkarmak için uçak bileti alıp en kısa zamanda hazırlıklara başlamalısınız.

  Şehir Hakkında Genel Bilgi Ve Tarihçesi

  Hırvatistan’ın başkenti olan Zagreb, aynı zamanda ülkenin de en yoğun nüfusa sahip kentidir. Bu bölgedeki yerleşimin tarihine bakacak olursak, 1. Yüzyıl olduğu sanılmaktadır. Şehrin ismi Zagreb olarak 1094 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca şehir aslında önceleri farklı iki şehir olan Kaptol ve Gradec’in birleşimi ile bugünkü sınırlarına ulaşmıştır. Bu birleşme öncesinde iki şehir arasından sık sık gerginlikler yaşandığı biliniyor.  Her iki şehirde de 1242 yılında Cengiz Han’ın saldırıları sebebiyle büyük hasarlar görülmüştür. 1699 yılında kentte açılan üniversite, bölgeye akademik anlamda büyük katkı sağlamıştır.

  16. ve 17. Yüzyıllara gelindiğinde Zagreb’de ortaya çıkan veba salgını, unutulmaz acıların yaşanmasına sebep olmuştur. 20. Yüzyılda kentin nüfusunda artış gözlense de, bir süre sonra I. Dünya Savaşı sebebiyle bu artış da duraklamaya girmiştir. Kent I. Dünya Savaşı’nın etkilerinin ardından, Yugoslavya’nın dağılması ile birlikte kendini yeniden savaşın tam ortasında bulmuştur. Savaşın kent üzerinde yıpratıcı etkileri olsa da, diğer bölgeler ile kıyaslandığında bu hasar çok da yüksek sayılmaz.

  İklim Ve Sezon

  Zagreb, ılımlı bir kıta iklimi etkisi altındadır. Bu, kışların soğuk, yazların ise sıcak geçtiği anlamına geliyor. Kentin arkasında bulunan Medvednica Dağı, iklimin biraz yumuşamasını sağlamaktadır. Kışlar gökyüzü sürekli bulutluyken, ilkbahar ile birlikte güneş yüzünü gösterir. Şehrin yaz ayalarında gördüğü en yüksek sıcaklığın 37 derece olduğunu düşünürsek, dayanılmaz bir yaz sıcağından bahsedemeyiz burada. Bu sebeple yaz ve bahar ayları, kenti ziyaret etmek için çok uygundur. Hava şartlarının sıkıntısını yaşamadan büyük bir keyifle gezinizin tadını çıkarabilirsiniz.

  Gezilebilecek Yerler

  Zagreb, iki bölüme ayrılmış bir kenttir. Gornji Grad, Yukarı şehir olarak adlandırdıkları bölümdür. Donji Grad ise Aşağı şehir olarak tanımlanan bölgedir. Gornji Grad, daha çok ortaçağ eserlerinin barındığı bölümdür. Şehrin tam merkezi olarak tanımlanan Trg Ban Jelacica Meydanı, kesinlikle uğrayacağınız bir noktadır. Meydanın özelliklerine gelecek olursak, burada Ban Josip Jelacic heykeli bulunuyor. Ban Josip Jelacic Macarlar ile yapılan savaşta şehri korumaya çalışıp başarılı olamamıştır. Ancak yine de heykeli yapılmaya layık görülmüştür. Yugoslavya döneminde, Hırvat milliyetçiliğini andırdığı için kaldırılmış olsa da, 1990 yılında Hırvatistan bağımsızlığını eline alarak Ban Josip Jelacic heykelini de yerine koymuştur tekrar. Bu meydan adeta bir buluşma noktasıdır kent sakinleri için. Ayrıca Noel kutlamalarının merkezi de bu meydan olmaktadır her yıl.

  Meydandan geçip St. Stephen Katedraline doğru yol alıyoruz. St. Stephen Katedrali aynı zamanda Zagreb Katedrali olarak da bilinmektedir. Bu katedralin yerinde çok önceden bulunan farklı bir katedral, 1242 yılında Tatarların ülkeyi işgali ile birlikte yıkılmıştır. Bu yıkımın ardından, 10 sene sonrasında yeni bir katedral yapımına başlanmıştır. Gotik mimari örneği olan yapı için Fransa’nın Troy kentinde bulunan St. Urban kilisesi örnek teşkil etmektedir. 100 metreye yakın bir uzunluk ile yükselen gotik iki kule, şehrin anıtsal değerleri durumundadır. Şehre uğrayan turistlerin de görmeden gitmediği bir yapıdır.

  Bunun ardından, Ban Josip Jelacic meydanından sonra en kalabalık noktalardan biri olan Dolac Pazarına uğranmalıdır. Bu Pazar, Hırvatistan’ın dört bir köşesinden gelen satıcıların oluşturduğu bir satış alanıdır. Burada hemen hemen aradığınız her şeye ulaşabilirsiniz. Çeşit çeşit sebze, et, meyve, peynir, şarap ve hediyelik eşya seçenekleri arasında kaybolabilirsiniz. Pazar çevresinde bulunan dükkânlarda da el yapımı hediyelik eşya seçenekleri ile karşılaşmanız muhtemeldir. Yemek ve kahve molası için de iyi seçenekler mevcuttur burada.

  Şehrin aşağı bölümü olan Donji Grad’a geldiğimizde ise adeta şehrin simgesi haline gelmiş olan St. Mark Kilisesine uğramalıyız ilk olarak. Özellikle kilisenin tavanında yer alan freskler görülmeye değerdir. Kilisenin 13. Yüzyılda yapıldığı sanılıyor. St. Mark Kilisesinin çatısı da oldukça ilgi çekicidir. Çatı, Hırvat bayrağına benzer olarak, iki hanedanlık armasını da kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Belki de bu çatı özelliği kiliseyi kentin simgesi haline getirmiştir.

  Şehrin manzarasının en harika olduğu nokta şüphesiz, Lotrscak Kula yani Hırsız Kulesi’dir. Bu kuleye Hırsız Kulesi denmesinin sebebi, yapıldığı zamanda şehirdeki hırsızların özlenme amacını taşımaktadır. Bugün ise hem harika bir şehir manzarası sunuyor ziyaretçilerine hem de harika fotoğraflar. Buraya çıkışta yürüyebileceğiniz gibi, 100 yıllık finüküleri de kullanabilirsiniz.

  Zagreb’in her noktasında yeşilin her tonunu görmeniz mümkün, ancak özellikle gitmek isteyeceğiniz park alanı, Maksimir Park olacaktır. Şehir merkezine biraz uzak olsa da, Avrupa’nın en büyük doğal parkı olması sebebiyle çok ilgi görmektedir. Buraya merkezden tramvay ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu doğal park alanında, göl kenarında uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Yemek ve kahve molası verebilirsiniz. Bisiklete binmek ve gölde yapılan su sporlarına dâhil olmak da burada yapılabilecek aktivitelerdir. Park içerisinde bulunan 85 yıllık hayvanat bahçesi ise hem yetişkinlerin hem de çocukların güzel vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında uzun yürüyüşler çok huzur verici olacaktır.

  Son olarak şehrin önemli müzelerinden bazılarına yer verecek olursak, Zagreb Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Çağdaş Sanat Müzesi, kentin tarihi ve kültürel değerlerini en iyi anlayabileceğiniz yerlerdir.

  Ulaşım

  Şehrin hem havayolu ağı hem de karayolu ve demiryolu ağı oldukça gelişmiştir. Hem ülke içinde hem de komşu ülkelere ulaşımda bu üç imkân da kullanılmaktadır. Ülkemizden şehre ulaşımın en avantajlı yolu havayoludur. İstanbul üzerinden yaklaşık 2 saat süren bir uçuşun ardından ulaşılabilmektedir. Şehrin merkeze de yakın olan havalimanı kolaylık sağlıyor bu konuda. Şehir içi ulaşımda, merkez ve çevresinde yürüyebilirsiniz, böylece şehri keşfedebilir, tadını çıkarabilirsiniz ama daha uzak mesafeler için diğer seçenekleri kullanmak mümkündür.

  Şehrin Havalimanı Hakkında Bilgi

  Zagreb Uluslararası Havalimanı, hem şehrin hem de ülkenin en büyük havalimanıdır. Bu havalimanı aynı zamanda Hırvatistan Hava Kuvvetleri ve Hava Savunmasının ana üssü olarak kullanılmaktadır. Ülkemizden doğrudan uçuşların yapılması sebebiyle, sıkıntısız ve kısa bir yolculuğun ardından şehre ulaşılabilmektedir. Havalimanı şehir merkezine 17 km mesafede yer almaktadır. Havalimanından kent merkezine ulaşımda otobüs ve taksi seçenekleri bulunur. Böylece 20-25 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz. Ülkemize yakın ve ulaşılabilir bir seyahat noktası olan Zagreb’de harika bir tatil için hemen uçak bileti alarak, hazırlıklarınızı hızlıca tamamlayabilirsiniz.

  Önemli Komşu Şehir Veya Yöreler

  Mimari yapısı ve yemyeşil doğası ile dikkat çeken kentin ardından çevre merkezleri de görebilirsiniz. Başka şehirlere uzanan bir gezi düşünürseniz, Dubrovnik kesinlikle görmeniz gereken bir şehirdir. Sevilen yapım Game of Thrones’un King’s Landing sahnelerinin çekildiği bu kent size harika yüzünü gösterecek, eşsiz duygulara sürükleyecektir. Gezi sürenizi uzatmanı mümkünse bu kenti görmeden gitmemelisiniz.

  Yorum Gönder