Dil Seçiniz

Serik'in Gezilecek Yerleri

Antalya’nın şirin ilçesi Serik, 22 kilometrelik kıyı şeridi ile dünyaca ünlüdür. En uygun fiyatlı Antalya uçak bileti ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Serik’in Gezilecek Yerleri

  Antalya’nın şirin ilçesi Serik, 22 kilometrelik kıyı şeridi ile dünyaca ünlüdür. Hem ülkemizin, hem de dünyanın önemli doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarını görmek mümkündür bu bölgede. Hem de böylesine bir gezi noktasına ulaşımın, son derece hızlı ve konforlu olması büyük bir avantajdır. Alacağınız Antalya uçak bileti ile sadece 1 saatlik bir uçak yolculuğu ile Antalya’ya ulaşırsınız. Antalya Havalimanı’ndan ise karayolu seçenekleri ile kısa sürede Serik’e ulaşırsınız.

  1. Zeytintaşı Mağarası

  Serik’te deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken, çevrede görmeniz gereken sayısız doğal güzellikten biridir Zeytintaşı Mağarası. Mağara’nın Serik merkezine uzaklığı yaklaşık 15 kilometre kadardır. Kolay ulaşabileceğiniz mağaranın toplam derinliği 14 metredir. İçerisine girdiğinizde, dikit ve sarkıtlar ile çevrili büyülü bir dünya ile karşılaşırsınız. Ancak sarkıt ve dikitlere dokunmak kesinlikle yasak. Ayrıca bir görevli ile birlikte gezebilirsiniz mağaranın içini.

  2. Pednelissos Antik Kenti

  Bodrumkaya tepesi üzerinde yer alan Pednelissos antik kenti, bir Pisidia kentidir. Kalıntıların en gözde bölümü ise Geç Roma döneminden kalmış olan Bazilika ‘dır. Ayrıca buradan anlıyoruz ki Pednelissos antik kenti geç devir yerleşimidir. Ayrıca antik kent kapsamında daha çk sayıda kalıntı ilgi çekiyor. Tapınaklar, hamamlar, Alabastron kabartması ve kutsal alan kabartması görenlerin hayran kaldığı kalıntılardır.

  3. Aspendos Antik Kenti

  Antalya’nın ne ilgi çekici antik alanlarından birisidir Aspendos Antik Kenti. İki küçük tepe arasında yer alan antik kent, yaşadığı dönemlerde ticaret ve liman kenti niteliğinde olmuştur. Bir Pamfilya kenti olduğu bilinmekle beraber, şarap ve at ticareti başta olmak üzere gül ağacından yapılan süs eşyalarının da ticaretini yapıyordu kent sakinleri. Tiyatro, hamam, su kemeri, tapınak, stadyum ve nekropol gibi çok sayıda yapı kalıntısı görülebilir Aspendos Antik Kenti kapsamında. İlçe merkezinde sadece 8 km mesafede yer alan kent, mutlaka görülmelidir.

  4.  Selge Antik Kenti

  Antalya’nın sayısız antik kentinden ilgi çekici bir tanesi de Selge Antik Kenti’dir. Antik Kentin en sağlam kalıntısı olan tiyatro dikkat çekerken, genel itibariyle, kalıntıların çok iyi durumda olduğu da fark edilmektedir. Kentin ilginç yanı ise yaşadığı dönemde kullanılan su kaynaklarının halen aktif olmasıdır. Ziyaretiniz sırasında durup bu kaynaklardan faydalanabilirsiniz ve en azından bir gününüzü bu kente ayırmanızı öneririz.

  5. Perge Antik Kenti

  Antik kentler bölgesi Serik’in kıymetli tarihi alanlarından biri de Perge Antik Kenti’dir. Kentin sahip olduğu hamamlar ve çeşmeler, su şehri olarak anılmasına sebep olmuştur. Kentin kuleleri, surları ve kapıları halen varlığı korumaktadır. Tarihte yolculuk edebileceğiniz böylesine göz alıcı antik kentleri görmek için uçak bileti alıp yola koyulmanız yeterli.

  6. Sillyon Antik Kenti

  Deniz, kum ve güneş üçlüsüne ara vereceğiniz antik gezilerinden birini de Sillyon’a yapabilirsiniz. Sillyon Antik kenti, Serik’in Koçhisar tepesinde yer almaktadır. Kalıntıların incelenmesi sonucu, hem Helenistik dönem, hem Roma dönemi hem de Bizans dönemine dair yaşam izlerine rastlanmıştır. Ayrıca Büyük İskender’in kente başarısız bir saldırısının olduğu da anlaşılmaktadır. Kentin, surları, kapıları ve kuleleri büyük oranda ayaktadır ve halen var olan patikalarında yürürken yaşadığı dönemlerin havasını hissedersiniz.

  7. Aspendos Tiyatrosu

  Aspendos Antik Kenti’nin önemli mimarı Zenon tarafından inşa edilen Aspendos Tiyatrosu, başlı başına bir şaheserdir. 2000 yılı aşkın süredir ayakta olmasına karşın, halen son derece iyi durumdadır. Böylesine korunmuş bir antik tiyatro olması da onu özel kılmaktadır. Bu sebeple, yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı turistin akın noktasıdır. 

  Yorum Gönder