Dil Seçiniz

Selçuk İlçesinin Gezilecek 10 Yeri

İzmir'in tarih merkezidir Selçuk. Tarih meraklılarının ertelemeden ilçeyi görmesi gerek. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti ucakbileti.com.tr 'den alınabilir.

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Selçuk İlçesinin Gezilecek 10 Yeri

  İzmir’in Selçuk ilçesi, çok sayıda kıymetli ziyaret noktasına sahiptir. Bunların büyük bir bölümü de tarihi ve kültürel alanlardan oluşmaktadır. Doğa ve tarihin iç içe olduğu kent, sıcak ve mistik bir atmosfere sahiptir. Bu özelliği ile ziyaretçilerine huzuru da hissettirmektedir.

  1. Efes Trajan Çeşmesi

  Geniş bir alana yayılan Efes Antik Kenti’nin en önemli noktalarından biridir. Efes Trajan Çeşmesi, iki katlı bir yapıdır. Eskiden çeşmede bulunan gösterişli heykelleri, bugün Efes Müzesinde görmek mümkündür. Buna karşın son derece görkem bir yapıdır.

  2. Çifte Kiliseler

  M.S. II. Yüzyılda yapıldığı sanılan Çifte Kiliseler, Könsül Kilisesi olarak da biliniyor. Roma döneminde yapıldığı sanılmakla birlikte, İmparator Hadrianus dönemine denk gelmektedir. Antik kent kapsamındaki diğer tarihi alanlar ile birlikte Çifte Kiliseleri de görmek için İzmir uçak bileti alarak yola koyulabilirsiniz. Kısa süre sonra bölgeye ulaşmış olursunuz.

  3. Şirince

  Ülkemizin en çok rağbet gören noktalarından biri olan Şirince, kafa dinlemek için ideal bir noktadır. Tarihi ve kültürel yapısı, Şirince’nin geleneksel yaşam biçimi çok ilgi çekicidir. Özellikle şarapları çok ünlüdür bu bölgenin.

  4. Kurudağ Mağarası

  Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Kurudağ Mağarası, hem yerli hem de yabancı turistlerin çok ilgisini çeken bir noktadır. Bölgenin önemli bir doğal alanı olması sebebiyle, görülmesi gereken yerler arasında anılmaktadır.

  5. Saadet Hatun Hamam Müzesi

  Müzeye ismini veren Saadet Hatun’un kim olduğu bilinmemekle beraber, Aydınoğulları Beyliği’nin soyundan gelen bir şahsiyet olduğu bilinmektedir. Saadet Hatun Hamamı, ilçedeki 7 Türk hamamından en çok dikkat çekenidir. İlginç bir gezi için, ilçeye gelip burayı da ziyaret etmelisiniz. Bunun için sadece İzmir uçak bileti ihtiyacınız bulunuyor.

  6. Celsus Kütüphanesi

  110 ile 115 yılları arasında yapılmış olan antik kütüphane, turistlerin en çok ilgi gösterdiği noktalardan biridir. Celsus Kütüphanesi’nin yapıldığı ilk yıllarda, dönemine göre çok geniş bir arşiv sayılabilecek, 14.000’lik bir kitap mevcudu olduğu bilinmektedir.

  7. Hadrian Tapınağı

  Hadrian Tapınağı, bir cella ile bir portikodan oluşmaktadır. İmparator Hadrian’a sunulmuş olan tapınak, mitolojik ve tarihsel açıdan önemli bir ziyaret noktasıdır.

  8. Ayasuluk Tepesi

  Ayasuluk tepesi, öyle bir nokta ki, tarih ve mitolojiye ilginiz olmasa dahi, sizi büyüleyebilecektir. Çevresinde bulunan kalıntılar ile birlikte harika bir antik manzara çizmektedir. İzmir uçak bileti alıp hızlıca ulaşacağınız Ayasuluk Tepesi’nde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

  9. Selçuk Kalesi

  Selçuk Kalesi, Efes’in ilk yerleşim alanı üzerine inşa edilmiş bir kaledir. Kale çevresinde görülen surlar ise Bizans, Aydınoğulları ve Osmanlı dönemlerine tanıklık etmiş kalıntılardır. Selçuk Kalesi kapsamında, sarnıçlar, taş döşemeli dar sokaklar ve camii de yer almaktadır. İlçenin en önemli noktalarından biri olması sebebiyle, İzmir’e gidip, Selçuk Kalesi’ni görmeden dönmemenizi öneririz.

  10. Pollio Su Kemeri

  Yoğun ziyaretçi alan Pollio Su Kemeri, Yeşillikler içerisinde bir kartpostal görüntüsü sunmaktadır. Su Kemeri, son derece zengin kalıntılara sahiptir. Üzerinde yer alan ve mezar odası olduğu sanılan bir podyum da yer almaktadır. Bu sebeple, tarih ile ilgilenenlerin ilgisini çekecek bir ziyaret noktasıdır.

  Selçuk’a Nasıl Gidilir?

  Adnan Menderes Havalimanı’ndan Selçuk ilçesine ulaşım karayolu ile 1 saat gibi bir sürede sağlanabilmektedir. Ayrıca İzmir’den Aydın’a doğru hareket eden trenlere binerek de 1,5 saat gibi bir sürede Selçuk ilçesine ulaşabilirsiniz. İzmir uçak bileti alarak, tarihin ve doğanın buluştuğu Selçuk’u görebilirsiniz. En uygun fiyatlı İzmir uçak bileti ise www.ucakbileti.com.tr ‘den alınabilir. 

  Yorum Gönder