Dil Seçiniz

Saklıkent'in Gezilecek Yerleri

Ülkemizin güney cenneti olarak bilinen kentin, saklı güzelliklerini keşfetmek için geç kalmayın! Antalya uçak bileti en uygun fiyatlar ile ucakbileti.com.tr 'de!

Bazı İllerimizde Hava Durumu

  Saklıkent’in Gezilecek Yerleri

  Ülkemizin güney cenneti olarak bilinen Antalya, hem yerli hem yabancı turistlerin en çok rağbet ettiği noktalardan biridir. Kentin tüm ilçeleri, ayrı ayrı doğal ve tarihi değerler ile bezelidir. Saklıkent ise doğanın tüm güzelliklerini bol bol saçtığı etkileyici bir bölgedir. Burası hem akarsuları, hem kanyonu, hem yüzyıllık ağaçları hem de tarihi kalıntıları ile ilgi çekmektedir. Saklıkente ulaşım ise son derece kolaydır. İstanbul üzerinden, alacağınız Antalya uçak bileti ile sadece 1 saat sonra kente ulaşabilirsiniz. Antalya Havalimanı’ndan ise 50 km uzaklıkta bulunmaktadır ilçe. Bu mesafe de kara yolu ile hızlıca kat edilebilir. Böylece hızlı ve konforlu bir yolculuk ile ilçeye ulaşıp, göz alıcı doğasının ve tarihi kalıntılarının tadını çıkarabilirsiniz.

  Saklıkent Kanyonu, bu bölgenin hatta kentin en gözde ziyaret noktalarından biridir. Hem yerli hem de yabancı turistlerin yoğun ilgisi dikkatleri çekmektedir. Oysaki uzun bir tarihi geçmişe sahip değildir bu doğal alan. Yakın zamanda bir çobanın tesadüf eseri karşılaştığı ve böylece tanınırlığı artmış olan bir doğal güzelliktir. Uzun yıllar boyunca keşfedilmemiş olması hem bir mucize hem de son derece korunmuş bir doğa anlamına geliyor. Bölgeyi ziyaret edenlerin söylemlerine göre, burada tatil yapmak, bu bölgenin atmosferini solumak insana farklı duygular hissettiriyor ve pozitif enerji yüklüyor. Saklıkent Kanyonu, şuan milli park statüsünde değerlendirilen, doğanın eşsiz bir parçasıdır. Saklıkent Kanyonu’nun yaklaşık uzunluğu 15 km kadardır ve 100 metrelik ahşap bir köprüyü geçtikten sonra ulaşılabilmektedir. Muğla’nın Fethiye ilçesine ise oldukça yakın bir konumda yer almaktadır. Kolay ulaşılabilir konumu ile tatil için tercih edilen Fethiye gibi çeşitli noktalardan turist akını yaşanmaktadır bölgeye.

  Saklıkent Kanyonu’nun yakınlarında yer alan Tlos Antik Kenti, Antalya’nın en gözde tarihi alanlarından biridir. Kıymetli kalıntılara ev sahipliği yapması ile tanınmaktadır antik kent. Tlos Antik Kenti, bir Likya kenti olarak bilinmektedir. İnanışa göre mitolojide adı geçen kanatlı bir at olan Pegasus ‘un sahibi olan Bellaforonte ‘nin yaşadığı kenttir burası. Sayısız mitolojik ize rastlayabileceğiniz kentin, Likya’nın da en eski yerleşim yeri olduğu sanılmaktadır. Tlos Antik Kenti kapsamında, birkaç oturma sırası, tiyatro alanı, Roma devrine ait surlar, yazıtlı mezarlar, agora kalıntıları ve kilise kalıntıları görülebilmektedir. Kent, özellikle Bizans kalıntılarında sıkça anılmaktadır. Bu durum ise Tlos Antik Kenti’ni daha da ilgi çekici hale getirmektedir. Tatil bölgesinde yer alıyor olması, buraya daha da fazla ziyaretçi çekmektedir. Tatil vasıtasıyla ilçeye gelenler, Antik Kenti görmeden buradan ayrılmamaktadır. Özellikle, bu tarihi alan için bile ilçeye gelinebilir. Kıymetli kalıntıları, mitolojik izleri ile özellikle tarihe ve mitolojiye ilgi duyanlar, buraya hayran kalacaklardır. İlçenin Fethiye’ye yakın olması sebebiyle, Tlos Antik Kenti de sadece 42 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Halen son derece sağlam olan kalıntıları görmek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  Antalya’nın Saklıkent ilçesinden, Muğla’nın Fethiye ilçesine uzanan tarihi Likya yolu da görülmeye değer alanlardan biri olarak anılmaktadır. Tarihi Likya yolu, 3 bin yıllık ticaret amacıyla kullanılmış bir geçiş güzergâhıdır. Tarihi Likya ticaret yolu, bazı noktalarda denize çok yaklaşırken, bazı noktalarda ise doğa ile mücadele etmenizi gerektirecek kadar yükselmektedir. Öyle ki, bazı noktalarda 1800 metre yukarıya çıkılmaktadır. Buna rağmen kesinlikle bu çabaya değecek bir yoldur. Tarihi Likya yolu boyunca gizli olan olağanüstü doğa manzaraları sizi beklemektedir. Böylesine etkileyici deneyimler yaşamak için sadece uçak bileti alarak, hızlıca seyahat planınızı yapmanız gerekiyor.

   

  Yorum Gönder